Zamówienia: 537 444 030 zamowienia@dietering.com Panel Klienta
Dietetyk: 534 777 126

Co to jest metabolizm?

Warto wiedzieć

Co to jest metabolizm?


Czytając artykuły na temat zrzucania zbędnych kilogramów czy nawet oglądając reklamy telewizyjne, często spotykamy się z pojęciem metabolizmu, przemiany materii. Zewsząd atakują nas hasła: spowolniona przemiana materii, podkręcanie metabolizmu. Czy jesteśmy świadomi co oznaczają te pojęcia? Warto uzupełnić swoją wiedzę na ten temat - z pewnością zaprocentuje to w przyszłości w czasie naszych starań o idealną figurę.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm to szereg przemian biochemicznych zachodzących w naszym organizmie oraz towarzyszących im przemian energetycznych. Często nazywamy go również przemianą materii. Na całość tych przemian składa się katabolizm i anabolizm. Są to procesy ciągłe i nieustannie zachodzą w naszym organizmie.

Redukcja tkanki tłuszczowej i budowa masy mięśniowej - podkręcanie metabolizmu

Katabolizm to proces rozpadu związków, które dostarczyliśmy wraz z pożywieniem. W jego wyniku węglowodany, tłuszcze czy białka ulegają degradacji i są rozkładane do prostych związków nieorganicznych, takich jak dwutlenek węgla czy woda. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie znacznych ilości energii, która jest nam niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, skurczy mięśni czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu.

Anabolizm to reakcja chemiczna, polegająca na budowie tkanek organizmu (zwłaszcza mięśniowych), czyli proces przeciwny do katabolizmu. Wymaga od nas dostarczenia energii z zewnątrz, stąd nazywany jest procesem endoenergetycznym. 

Od czego zależy szybkość przemiany materii?

Intensywność przemiany materii zależy od wielu różnych czynników. U dorosłego człowieka występuje pewna równowaga między przemianami anabolicznymi a katabolicznymi. U dzieci i młodzieży w okresie wzrostu przeważają natomiast procesy anaboliczne, czyli budujące. Z kolei w wieku podeszłym, nad procesami budującymi dominuje katabolizm, czyli proces rozpadu tkanek. Zjawisko to związane jest z faktem nieustannego spadku przemiany materii u dorosłego człowieka. Szacuje się, że na każde 10 lat życia, nasza przemiana materii obniża się o 2%, a proces ten trwa już od 18 roku życia.

Przemiany metaboliczne​

Chcąc zredukować masę ciała i poprawić swój wygląd, należy pamiętać, że odchudzanie i budowanie mięśni to dwa zupełnie różne procesy. Odchudzanie skupia się głównie na utracie tkanek (najbardziej zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej), czyli katabolizmie. Aby zrzucić zbędne kilogramy, podstawowym działaniem powinno być wdrożenie zdrowej diety oraz dbanie o regularność posiłków. Dopiero po zmianie swoich nawyków żywieniowych na lepsze, możemy skupić się na budowie mięśni, za które z kolei odpowiadają procesy anaboliczne.