Zamówienia: 537 444 030 zamowienia@dietering.com Rejestracja
Dietetyk: 534 777 126

Borówki

Bohater tygodnia

Borówki


Pod względem popularności, borówki coraz częściej dorównują sezonowym truskawkom czy brzoskwiniom. Jako jeden z owoców o najsilniejszych właściwościach antyoksydacyjnych również znajdują się na szczycie listy. Słodkie, soczyste jagody od dawna stosowane były jako serum długowieczności i dobrego samopoczucia. Dlaczego powinny znaleźć się w naszym codziennym menu?

Niskokaloryczne źródło antyoksydantów

Borówki należą do grupy owoców niskokalorycznych – w 100 g znajdziemy jedynie 45 kcal. Przy stosunkowo niewielkiej ilości dostarczanej energii, czarne jagody są prawdziwą bombą pod względem zawartości składników odżywczych. W 100 g borówek znajduje się aż 3,2 g błonnika pokarmowego. Dla porównania, w 100 g truskawek zawarte jest 1,8 g błonnika, w 100 jabłka – 2,4 g, a w takiej samej porcji brzoskwini – 1,9 g.

Nie bez powodu borówki uznawane są za owoce o najsilniejszych właściwościach antyoksydacyjnych. Antocyjany w nich zawarte:

  • cechują się bardzo silnym potencjałem antyutleniającym, 
  • mają zdolność opóźniania procesu starzenia,
  • korzystnie wpływają na wygląd naszej skóry, włosów, i paznokci,
  • chronią nasz organizm przed rozwojem nowotworów,
  • wspomagają proces trawienia.

Luteina i zeaksantyna w trosce o dobry wzrok

"Jak alarmują lekarze, po 2020 roku 7,5 mln starszych osób może stracić wzrok z powodu zwyrodnienia plamki żółtej oka." - mówi dr Łukasz Bobak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

"Zdaniem ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, zwyrodnienie plamki żółtej siatkówki u starzejących się społeczeństw krajów rozwiniętych przybrało już rozmiary epidemii. Schorzenie dotyka zwykle ludzi po 55 roku życia. U osób powyżej 65 lat jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Na ciężką postać zwyrodnienia plamki żółtej co roku zapada w Polsce 20 tys. osób." - dodaje.

Ratunkiem dla osób narażonych na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej może być luteina. Związek ten chroni wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym niszczącym fotoreceptory, pochłaniając szkodliwe promienie UV. Luteina podawana z wraz flawonoidami i antocyjanami, korzystnie wpływa też na siatkówkę i naczyniówkę oka, zapobiegając niekorzystnym zmianom rozwijającym się w obrębie narządu wzroku.

Ze względu na zawartość luteiny oraz zeaksantyny, czarne jagody polecane są osobom, których oczy szczególnie narażone są na obciążenie (pracującym przy komputerze czy kierowcom).