Zamówienia: 537 444 030 zamowienia@dietering.com Rejestracja
Dietetyk: 534 777 126

Avokado

Bohater tygodnia

Avokado


Bogate w smaku, kremowe i aromatyczne, owoce awokado są uniwersalnym zdrowym dodatkiem do wielu potraw. Chociaż awokado charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, obfituje w szereg składników odżywczych i jest doskonałym sposobem na urozmaicenie codziennej diety.

Zielony superowoc

Awokado, którego ojczyzną jest Meksyk, to zielony owoc przypominający kształtem gruszkę. Występuje w prawie 170 odmianach i przez niektórych – ze względu na swój skład - traktowane jest jako superowoc. Awokado jest dosyć kalorycznym produktem – 100 g zawiera 160 kcal. Średni owoc waży około 200 gramów, a im bardziej miękki i dojrzały, tym jest lepszy.

Zdrowe tłuszcze zawarte w awokado

Owoc awokado charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością kwasów omega – 3, obecnych głównie pod postacią kwasu alfa – linolenowego. Stanowią one około 3/4 całkowitej ilości kilokalorii zawartych w awokado. Tłuszcze wielonienasycone z rodziny omega – 3 obniżają poziom złego cholesterolu LDL, wpływając korzystnie na pracę naszego serca. Owoce awokado mają również wyższą zawartość białka (około 4%). Ze względu na dużą ilość zdrowych tłuszczów oraz białek, awokado charakteryzują się niskim poziomem cukru.

Witaminy, minerały i zmiatacze wolnych rodników

Dojrzałe owoce awokado zawierają również wiele niezbędnych witamin i minerałów. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez badaczy z NYU Langome Medical Center w Nowym Jorku, zielone superowoce bogate są w magnez, fosfor, żelazo i potas. Połączenie wysokiej zawartości potasu, którego w owocach awokado znajduje się o 30% więcej niż w bananach oraz kwasu alfa – linolenowego powoduje, że owoce awokado korzystnie wpływają na unormowanie ciśnienia krwi.

Świeże awokado zawierają również likopen i beta – karoten, które są ważnymi przeciwutleniaczami. Antyoksydanty, których najwyższe stężenie znajduje się w ciemnej części owoców (najbliżej skórki), pomagają zmniejszyć uszkodzenia komórek spowodowane niekorzystnym działaniem wolnych rodników. 

Dlaczego warto jeść awokado?

  • zielone superowoce obniżają poziom złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejszają także ryzyko chorób serca,
  • dzięki zawartości karotenoidów i przeciwutleniaczy mają znakomite właściwości przeciwzapalne,
  • dzięki zawartości kwasów omega – 3 pomagają walczyć z insulinoopornością, przez co mają korzystny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi,
  • wysoka zawartość potasu w owocach awokado przyczynia się do normalizacji zbyt wysokiego ciśnienia krwi,
  • ze względu na wysoką zawartość glutationu wzmacniają również układ immunologiczny,
  • duże ilości kwasu foliowego sprawiają, że owoce awokado są idealnym wyborem dla kobiet w ciąży,
  • jak wykazano w badaniach, owoce awokado zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, np. nowotwory jamy ustnej, skóry oraz prostaty,
  • duża zawartość błonnika w zielonych superowocach wpływa korzystnie na proces trawienia.