Przejdź do treści

15 października, 2019

Wskaźnik WHR – Co to jest? Co oznacza i jak obliczyć?

Wskaźnik WHR – Co to jest? Co oznacza i jak obliczyć?

Wskaźnik WHR to kolejne narzędzie do badania proporcji swojego ciała. Chodzi głównie o wykrywanie otyłości brzusznej (androidalnej). W tym artykule dowiesz się, co to dokładnie jest WHR, jak je obliczyć i czy jest lepsze od BMI. Zaczynajmy!

Niedawno na naszym blogu pojawił się artykuł o tym, co to jest BMI i co oznacza. Tak w skrócie, chodzi o wyliczanie wartości, która bierze pod uwagę wzrost i wagę. Uzyskany wynik ma informować nas o tym, czy nasza waga względem wzrostu jest prawidłowa (przynajmniej w teorii). Odnosi się do dwóch klasyfikacji – podstawowej i rozszerzonej.

Zarówno we wspomnianym poradniku, jak i artykule o tym, kto wymyślił BMI, wspominałem jednak, że używanie wyłącznie wskaźnika masy ciała nie jest zbyt precyzyjne. Dlaczego? Ponieważ BMI nie jest w stanie ocenić składu ciała, jego masy. Nie wiadomo więc, ile procent zajmuje tkanka tłuszczowa, a ile mięśniowa (nie wspominając o masie kości). Badanie nadwagi i otyłości nie zawsze jest więc miarodajne, gdy opieramy się wyłącznie na BMI.

I właśnie przez to dochodzi czasem do błędnych diagnoz. Przykład? Kulturyści, osoby bardziej umięśnione – według klasyfikacji BMI uznaje się je za osoby otyłe, a przecież mają bardzo mało tłuszczu! To dobry dowód na pewne braki BMI.

Nic dziwnego, że na kalkulatorze BMI świat się nie kończy, choć każdego dnia używa go masa osób. W tym materiale omówię dla Ciebie inny wskaźnik, który warto poznać, a konkretniej WHR. Najpierw odniosę się do jego definicji, a następnie podpowiem, jak prawidłowo go obliczać. Jak zwykle będzie też kilka ciekawostek, więc do dzieła!

Czym jest wskaźnik WHR?

WHR (ang. waist–hip ratio) to stosunek (a konkretniej iloraz) obwodu talii do obwodu bioder. Aby uzyskać poprawny wynik, wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder, oczywiście używając tej samej jednostki miary. WHR pomaga skutecznie określić rozmieszczenie masy tłuszczowej w ciele, właściwie typ sylwetki, a przede wszystkim to, czy ktoś ma nadwagę.

Na podstawie uzyskanego wyniku dietetyk jest w stanie opracować indywidualną dietę, która pomoże szybciej zrzucić zbędne kilogramy i poprawić WHR.

Sęk w tym, aby wiedzieć, jak poprawnie zmierzyć obwód talii i obwód bioder. Szczególnie jeżeli chcesz to zrobić w samotności, w domowych warunkach. Przejdźmy więc do kolejnego punktu.

banner dietering

Mierzenie obwodu talii i bioder

Zacznijmy od tego, co powinno posłużyć do mierzenia. Wiele źródeł mówi o specjalistycznej taśmie do pomiarów antropometrycznych z siłomierzem, ale zakładam, że nie masz czegoś takiego pod ręką, a właśnie ciekawi Cię Twój wskaźnik WHR.

Spokojnie, nie wszystko stracone! W warunkach domowych w zupełności wystarczy centymetr (metr krawiecki).

Kluczowe są miejsca, w których go użyjesz:

 • Obwód talii – chodzi o połowę wysokości pomiędzy dolną krawędzią łuku żebrowego a górnym grzebieniem kości biodrowej. Brzmi dziwnie? To znów spieszę z pomocą! Określenie tego miejsca jest tak naprawdę łatwe. Chodzi o wcięcie w talii. Płeć piękna z reguły ma mniejsze problemy ze zlokalizowaniem tego obszaru. Ale dla mężczyzn też mam ułatwienie. Zazwyczaj wystarczy zmierzyć się na wysokości pępka, oczywiście po wydechu, aby uzyskana wartość była miarodajna.
 • Obwód bioder – encyklopedyczna regułka znów może przerazić. Chodzi bowiem o przeprowadzanie miarki na wysokości kolców biodrowych przednich górnych. Nie przejmuj się, ja też nie umiałbym zlokalizować tego miejsca na podstawie samej nazwy. Ale sprawa jest jeszcze prostsza niż w powyższym punkcie. Chodzi o wysokość, na której pośladki są najszersze. Bardziej fachowo nazywa się to największą wypukłością mięśni pośladkowych. U mężczyzn często jest to jednocześnie wysokość spojenia łonowego.
Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Obliczanie WHR

  Okej, jesteś już po pomiarach, wszystko poszło dobrze i masz już pod ręką wyliczony obwód bioder i talii.

  Co dalej? Co zrobić z wymiarami swojej sylwetki?

  W zasadzie możesz zajrzeć do listy kalkulatorów dietetecznych, który uwzględnia również WHR, ale też BMI, PPM i CPM. Od razu masz podaną interpretację indeksu wartości, choć za kilka chwil do niej się odniosę, bo należy Ci się kilka słów wyjaśnienia.

  Kontynuując ten poradnik obliczania WHR, chodzi o zastosowanie poniższego wzoru:

  • WHR = obwód talii/obwód bioder

  Nie ma tu tak długiej klasyfikacji dwóch typów jak w przypadku BMI, więc bardzo łatwo możesz zinterpretować wynik.

  Dotyczy przede wszystkim wykazania, czy trzeba się martwić otyłością brzuszną:

  • WHR > 1 w przypadku mężczyzn wskazuje na otyłość brzuszną (sylwetka typu jabłko)
  • WHR > 0,8 w przypadku kobiet wskazuje na otyłość brzuszną (sylwetka typu jabłko)

  Nie ma co ukrywać, że bardziej narażeni są mężczyźni (ale również kobiety po menopauzie). Jeżeli twoje WHR przekracza wskazaną normę, to pomyśl o zdrowej diecie, a także większej aktywności fizycznej. Nie chodzi wyłącznie o wysportowane ciało, piękną sylwetkę, wzbudzanie zachwytu u płci przeciwnej. Tu chodzi przede wszystkim o Twoje zdrowie! A przecież ono jest najważniejsze, prawda?

  Otyłość brzuszna (inaczej androidalna) oznacza nadmierne otłuszczenie narządów wewnętrznych. A to już może wywołać poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, których nikt z nas nie chce, bo mogą się źle skończyć. U kobiet ma to też związek z płodnością, bo WHR wyższe niż 0,8 wiąże się czasem z problemami z zajściem w ciążę.

  Na naszej stronie jest podany numer do dietetyka, aby każdy mógł skonsultować swoje wyniki i dowiedzieć się więcej o diecie pudełkowej. Fit catering jest popularny w Warszawie, a także w wielu innych miastach, bo działamy w ponad 70!

  W naszej ofercie znajdziesz chociażby dietę ketogeniczną, która skutecznie redukuje tkankę tłuszczową, a nie polega wcale na ciągłym odczuwaniu głodu. Wręcz przeciwnie! Nie odczujesz przy niej spadków energii w trakcie dnia, uciążliwego zmęczenia, a także uczucia głodu (tak, dieta nie musi się z tym wcale wiązać!).

  Ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego zminimalizuje też dieta bezmięsna, czyli wegetariańska lub bardzo u nas popularna dieta STANDARD. Oferujemy niezwykle szerokie menu, z którego każdy wybierze coś dla siebie. Uwzględniamy oczywiście poszczególne progi kaloryczności. Wszystko po to, aby Twoja dieta okazała się skuteczna i jednocześnie przyjemna, bo serwujemy pełnowartościowe oraz smaczne potrawy.

  Czy mniejsze WHR jest złe?

  Obiecywałem kilka słów o interpretacji wyniku WHR i słowa dotrzymam. Bo nie jest też tak, że należy wyłącznie pilnować tego, aby WHR nie przekraczało normy. Chodzi przecież o rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, więc skrajne wyniki nie są zbyt obiecujące – również te zbyt niskie.

  Ale zdania są tym razem podzielone. Przy naszym kalkulatorze WHR widnieje następująca informacja:

  • WHR < 1 w przypadku mężczyzn wskazuje na otyłość pośladkowo-udową
  • WHR < 0,8 w przypadku mężczyzn wskazuje na otyłość pośladkowo-udową

  Czyli w teorii oznacza nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach ud i pośladków (otyłość gynoidalna, tzw. gruszka). W praktyce nie ma jednak aż takiej tragedii, gdy WHR jest niższe od normy o jakieś 0,1. Ba, potwierdzają to nawet niektóre badania, przynajmniej patrząc na nieco inny aspekt niż dążenie do perfekcyjnej sylwetki.

  Podobno mężczyznom najbardziej podobają się kobiety mające WHR w okolicach 0,7, czyli teoretycznie o 0,1 za mało. Dlaczego tak jest? Bo szerokie biodra u kobiety wiążą się z nieświadomym ocenianiem jej potencjału płodności przez mężczyznę. Zresztą to właśnie płeć piękna jest bardziej podatna na zbyt niskie WHR (mimo że prawidłowa wartość już wyjściowo jest niższa).

  Ogólnie biorąc, na ogół zdecydowanie większym problemem jest zbyt duże WHR, bo idą za tym poważniejsze schorzenia, choć jakieś skrajnie niskie wartości tego wskaźnika też mogą zwiastować problemy zdrowotne wymagające zmiany stylu życia.

  Kto powinien skorzystać z WHR?

  Przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, aby wiedziały, o ile przekraczają prawidłowy wynik. Bo wiedz, że jeżeli ktoś ma prawidłowe BMI, to nie ma sensu, aby używał WHR.

  Znaczenia nie ma natomiast płeć, bo każdy, kto obawia się otyłości, powinien monitorować swoje WHR.

  Czy WHR jest lepsze od BMI?

  Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek sporo osób uważa, że tak. Jeżeli dany wskaźnik analizuje rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, niejako proporcje sylwetki, i nie zawiera przy tym błędów logicznych (bo BMI nie jest od nich wolne – przykład kulturystów), to jest jak najbardziej wartościowy.

  Przewagą WHR nad BMI jest odnoszenie się właśnie do masy tłuszczowej. A największy minus? WHR samo w sobie ich nie ma, ale widać po tym poradniku, że dokonanie prawidłowego pomiaru jest nieco trudniejsze.

  W przypadku wskaźnika masy ciała wystarczy waga i wzrost. Ten drugi parametr każda pełnoletnia osoba ma wpisana w dowodzie osobistym, a zważyć się to nie problem. Przy obliczaniu WHR sprawę komplikuje pomiar obwodu talii i bioder, bo nie zawsze jest to takie łatwe. Ale potem już z górki, bo wzór jest prosty, a kalkulatorów nie brakuje.

  Jeżeli Twoje WHR jest nieprawidłowe i skorzystasz z naszej diety, zmieniając przy tym tryb życia na bardziej aktywny, to obliczanie stosunku obwodu talii do obwodu bioder będzie świetnym sposobem na obiektywne monitorowanie swoich postępów. Zawsze lepszy taki fachowy sposób niż robienie sobie zdjęć w lustrze, prawda?

  Podsumowanie

  Według mnie wskaźnik WHR jest bardzo niedoceniany, szczególnie w porównaniu z BMI. Ale ogólnie biorąc, warto obliczyć i jedno, i drugie.

  Jakby co, zadzwoń do naszych ekspertów, aby dobrać jak najlepszą dietę pudełkową. Wtedy wszelkie wyniki proporcji Twojej sylwetki staną się dużo korzystniejsze!

  Lepszy wygląd oznacza nie tylko lepsze samopoczucie, ale zazwyczaj również i zdrowie. I o tym należy przede wszystkim pamiętać, korzystając z jakichkolwiek wskaźników i kalkulatorów dietetycznych.

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022