Przejdź do treści

27 grudnia, 2022

Wegetarianizm – czyli jak zastąpić mięso w codziennej diecie

Wegetarianizm – czyli jak zastąpić mięso w codziennej diecie

W obecnych czasach coraz więcej osób wybiera dietę wegetariańską z różnych względów. Skłaniają do tego powody zdrowotne, ekologiczne i etyczne. Wegetarianizm jest zdrową dietą, która znacząco obniża wystąpienie w naszym organizmie wielu chorób. Opiera się głównie na produktach roślinnych i może być stosowana praktycznie przez każdego. Warto jednak przed przystąpieniem do niej wiedzieć, jak uzupełniać braki składników mineralnych oraz witamin.

Wegetarianizm a weganizm – na czym polega różnica?

Jeszcze do niedawna diety te były mało popularne w naszym kraju i mało kto wiedział, co dokładnie je cechuje. Do dziś wiele osób myli wegetarianizm z weganizmem, bądź używa zamiennie obu określeń. Jest to błędne, ponieważ obie diety posiadają diametralne różnice w swojej charakterystyce i zastosowaniu.

Wegetarianizm jest mniej restrykcyjną dietą, która dopuszcza spożywanie jaj, miodu, mleka oraz produktów mlecznych. Weganizm natomiast wyklucza stosowanie jakichkolwiek produktów zwierzęcych i jest dietą opartą jedynie o produkty roślinne. Można by stwierdzić, że wegetarianizm poza samym mięsem, dopuszcza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, natomiast weganizm kategorycznie nie.

Rodzaje wegetarianizmu

Obecnie istnieje kilka popularnych odmian diety wegetariańskiej, które różnią się nieznacznie swoimi założeniami. Najczęściej spotykany jest laktoowowegetarianizm, który odrzuca spożywanie wszelkich produktów związanych z zabijaniem zwierząt. Pozwala natomiast spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja. Kolejnym rodzajem jest owowegetarianizm, który jest bardziej restrykcyjny. Dieta ta dopuszcza jedzenie jaj, jednak wyklucza wszystkie pozostałe produkty zwierzęce. Istnieje również dieta laktowegetariańska, która nie pozwala na spożywanie mięsa oraz jaj.

W ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności fleksitarianizm, czyli rodzaj wegetarianizmu, który pozwala na rzadkie spożywanie mięsa. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z pysznych mięsnych potraw obecnych na wielu imprezach. Jest to świetne i zdrowe rozwiązanie również dla tych, którzy kochają smak mięsa i nie wyobrażają sobie całkowitego odstawienia, nawet jeśli zdrowie tego wymaga.

banner dietering

Przejście na wegetarianizm – wpływ na zdrowie

Najnowsze badania pokazują, że dieta wegetariańska może być bardzo zdrowym rozwiązaniem, które znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Najważniejsze jest to, żeby była ona dobrze zbilansowana i bogata we wszystkie składniki mineralne i witaminy niezbędne dla naszego organizmu. Dobrze zrównoważona dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę typu drugiego i nadciśnienie. Poprawia również zdrowie naszych zębów, zmniejszając występowanie próchnicy.

Przeczytaj jakie pieczywo jest najzdrowsze.

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Czy wegetarianie jedzą ryby? Jest to często zadawane pytanie, które nurtuje osoby chcące przejść na wegetarianizm. Podstawowe odmiany diety wegetariańskiej nie dopuszczają spożywania mięsa zwierząt, w tym ryb. Wegetarianizm z definicji to dieta, która oparta jest o spożywanie produktów roślinnych. Istnieją jednak jej mniej znane odmiany, które pozwalają spożywać ten rodzaj mięsa.

Wegetarianizm a ryby – czy nie ma możliwości spożywania ryb, będąc na diecie wegetariańskiej? Diety, która dopuszczają spożywanie jedynie mięsa ryb noszą nazwy pescowegetarianizm lub ichtiwegetarianizm i są bardzo popularne w rejonach śródziemnomorskich. Badania wskazują na to, że diety te są jednymi z najzdrowszych na świecie i pozytywnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego.

A więc czy wegetarianie mogą jeść ryby? Mogą, jednak tylko w niektórych odmianach tej diety. Wegetarianizm ryby jest oparty o produkty roślinne, jednak niektóre jego odmiany dopuszczają spożywanie ryb.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Czym zastąpić mięso? Najlepsze źródła białka!

  Wegetarianizm co jeść – często zastanawia nas, czym możemy zastąpić składniki obecne w mięsie zwierząt. Wegetarianizm jest dietą, która bez wiedzy i odpowiedniego przygotowania może nam zaszkodzić. Wegetarianie muszą uzupełniać zarówno witaminy, minerały jak i białka w organizmie na wiele różnych sposobów. Jednym z nich są określone produkty spożywcze bogate w białko, a także żelazo, wapń czy cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie wegetariańskiej ważne jest odpowiednie urozmaicenie diety i codzienne spożywanie białka z różnych źródeł. Oto lista popularnych i smacznych produktów spożywczych, które warto spożywać, będąc na diecie wegetariańskiej:

  • Kasza gryczana – posiada w swoim składzie duże ilości białka oraz wiele cennych składników mineralnych. Jest także doskonałym źródłem witamin. W Polsce jest bardzo pospolitym produktem, wskutek czego często pomijanym. Niesłusznie, ponieważ kasza gryczana posiada wiele cennych składników, szczególnie ważnych dla wegetarian.
  • Orzechy – są jednym z podstawowych elementów w diecie wegetariańskiej. Można spożywać je oddzielnie bądź zastosować w tworzeniu sałatek, koktajli, zup czy owsianek. Zarówno orzechy jak i wszelkiego rodzaju nasiona posiadają wiele wartościowych tłuszczy oraz duże ilości białka. Należy jednak pamiętać, że produkty te posiadają wysoką wartość energetyczną, dlatego nie zaleca się spożywania ich w nadmiernych ilościach.
  • Komosa ryżowa – jej największą wadą jest wysoka cena, jednak zdecydowanie warto stosować ją w diecie wegetariańskiej. Posiada podobną charakterystykę do produktów mięsnych. Dostarcza duże ilości białka oraz kwasów egzogennych, podobnie jak to ma miejsce w przypadku mięsa.
  • Produkty sojowe – posiadają duże ilości teksturowanego białka roślinnego, które warto regularnie spożywać. Białko to obecne jest w takich produktach jak kotlety sojowe, kostka sojowa, tofu czy natto. Produkty te są lekkostrawne, a w dodatku białko w nich obecne ma bardzo dobry skład aminokwasowy. Wybierając dietę wegetariańską, zdecydowanie warto częściej spożywać produkty sojowe.
  • Jaja – nie należy zapominać o produktach pochodzenia zwierzęcego, które są dopuszczalne w diecie wegetariańskiej. Najlepszym źródłem białka są oczywiście jaja i osoby bez nadmiernego poziomu cholesterolu, mogą bez przeszkód spożywać ich kilka w tygodniu. Podobnie jest z produktami mlecznymi, o których warto pamiętać.

  Poznaj zdrowe źródła tłuszczy – przeczytaj wpis na blogu!

  Jakie witaminy powinni suplementować wegetarianie?

  Dieta ta jest coraz częściej stosowana przez osoby na całym świecie, jednak nieraz w sposób nieprawidłowy. Przed decyzją o przejściu na dietę, należy zadać sobie wiele pytań. Czy dieta ta jest dla nas odpowiednia? Czy wegetarianie jedzą ryby? Co to jest wegetarianizm? Co trzeba jeść w diecie wegetariańskiej? Podstawą diety wegetariańskiej jest dbałość o niezbędne dla organizmu składniki mineralne oraz witaminy. Większość elementów obecnych w mięsie można zastąpić innymi produktami bogatymi w białko. Wyjątkiem jest witamina B12, która jest obecna w wystarczających ilościach jedynie w mięsie. Występuje ona w produktach mlecznych, jednak ich ilości są znacząco za niskie. Z tego powodu jest najważniejszym elementem, który zdecydowanie warto suplementować.

  Dieta wegetariańska – co to jest?

  Wegetarianizm jest dietą opartą o spożywanie produktów roślinnych. W zależności od konkretnej odmiany i jej charakterystyki, dieta ta może różnić się poszczególnymi elementami. Wegetarianizm zyskuje coraz większą popularność, a specjaliści w dziedzinie dietetyki pokazują coraz większe korzyści płynące z zastosowania bezmięsnej diety. Stosując dietę wegetariańską, nie musimy rezygnować z pysznych potraw, które tak bardzo lubimy. Istnieje wiele zdrowych zamienników, które nie posiadają w swoim składzie mięsa.

  Wegetarianizm co to – nie tylko wymysł niektórych osób? Wiele badań pokazało, że dieta wegetariańska może zapobiec wielu poważnym chorobom takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Jeśli jest ona dobrze dopasowana i zbilansowana, może przynieść nam wiele korzyści. Osoby decydujące się przejść na dietę bezmięsną, szybko zauważają znaczny wzrost energii i sił do życia. Warto rozważyć ją nawet wtedy, gdy nie posiadamy żadnych dolegliwości zdrowotnych.

  Ilona Poręba
  Ilona Poręba
  Technolog żywienia i dietetyk dyplomowany, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. To ona pomoże Ci bezpiecznie schudnąć i wspomoże proces leczenia różnych chorób poprzez dobór odpowiednio zbilansowanej diety dostępnej w ofercie Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022