Przejdź do treści

20 sierpnia, 2020

Tkanka tłuszczowa. Co powinieneś o niej wiedzieć, by ją zrzucić?

Tkanka tłuszczowa. Co powinieneś o niej wiedzieć, by ją zrzucić?

Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej stanowi cel wielu osób. Trudno jednak o skuteczną redukcję, jeżeli nie posiada się niezbędnej wiedzy na jej temat. Najłatwiejszym i przy tym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zamówienie diety pudełkowej, jednak samo odżywianie jest tylko jednym z czynników stanowiących o sukcesie w procesie redukcji. Co zatem trzeba wiedzieć o tkance tłuszczowej, żeby się jej pozbyć?

Czym jest tkanka tłuszczowa?

Pod tym mianem kryje się tkanka zaliczana do tkanki łącznej, która znajduje się przede wszystkim w warstwie podskórnej. W przeważającym stopniu zbudowana jest ona z komórek tłuszczowych. Jej najważniejszymi zadaniami są termoizolacja ciała (izolowanie przed zimnem, utrzymywanie prawidłowej temperatury ciała) i magazynowanie substancji odżywczych, poza tym tkanka ta pełni funkcję immunomodulującą oraz metaboliczną. Chroni ona także narządy wewnętrzne przed urazami i wpływa na gospodarkę hormonalną. Jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jej poziom kształtuje się w zdrowych granicach, jeżeli u kobiet wynosi 20-25% masy ciała, natomiast u mężczyzn 15-20%. Wyższe wartości uznawane są za otyłość, która jest szkodliwa dla zdrowia. Ulokowanie tkanki tłuszczowej w ciele zależy do wieku, płci, prowadzonego trybu życia i uwarunkowań genetycznych. W przypadku kobiet najczęściej gromadzi się ona w okolicach bioder, pośladków i ud. Wśród mężczyzn tłuszcz najczęściej ulokowany jest w okolicach brzucha, klatki piersiowej, karku, a także twarzy.

banner dietering

Zobacz co to jest okno żywieniowe.

Jakie są rodzaje tkanki tłuszczowej?

Wyróżnić można tkankę tłuszczową białą i brunatną. Pierwsza z nich bywa nazywana również żółtą ze względu na jej faktyczny kolor. Biała tkanka tłuszczowa jest rodzajem gorszym, mniej potrzebnym organizmowi. Jej najważniejszymi zadaniami są: ochrona narządów wewnętrznych i magazynowanie energii. Ma ona także duże znaczenie dla funkcjonowania gospodarki hormonalnej, ponieważ to właśnie w niej produkowane są adipocyty, wpływające na przemianę materii.

Tkanka tłuszczowa biała

W tkance tłuszczowej białej wytwarzana jest adiponektyna, która odpowiada za wrażliwość organizmu na insulinę, a także za utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Aby metabolizm przebiegał prawidłowo, białej tkanki tłuszczowej nie może być zbyt dużo. To właśnie ten jej rodzaj w największym stopniu przyczynia się do występowania nadwagi. Największa różnica między komórkami tłuszczowymi polega bowiem na tym, że białe magazynują tłuszcz, podczas gdy brunatne wykorzystują go do wytworzenia energii.

Tkanka tłuszczowa brunatna

Brunatna tkanka tłuszczowa składa się z komórek, które są zdecydowanie mniejsze niż te występujące w białej. Przez to komórki tkanki brunatnej gromadzą mniejsze ilości tłuszczu niż te składające się na tkankę białą. Komórki tkanki brunatnej są ponadto bardziej ukrwione i unerwione niż te występujące w tkance białej. Tkanka tłuszczowa brunatna produkuje lektynę, której podstawowym zadaniem jest wykorzystywanie tłuszczu zgromadzonego w tkance białej do wytwarzania energii.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest możliwe tylko przy zachowaniu odpowiedniej ilości i aktywności brunatnej tkanki. Osoby, u których jej ilość jest zbyt niska, często cierpią na nadwagę albo chorują na cukrzycę. Wraz z wiekiem ilość tej tkanki tłuszczowej jednak spada, co przekłada się na pogorszenie metabolizmu i problemy z tyciem. Prowadzenie aktywnego trybu życia jest jednym ze sposobów na powstrzymanie utraty tej tkanki.

Zobacz co to jest dieta carnivore.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

  Warto zauważyć, że nie tylko zrzucenie białej tkanki tłuszczowej pomaga w odchudzaniu, lecz również zwiększenie ilości jej brunatnej odpowiedniczki. Jednym ze stymulantów jej rozwoju jest zimno – podczas chłodzenia organizmu bardzo wzrasta poziom iryzyny, czyli hormonu, dzięki któremu występują przyrosty tych pożądanych komórek tłuszczowych. Poziom iryzyny wzrasta także podczas wysiłku fizycznego.

  Niedobór tkanki tłuszczowej może być równie szkodliwy, jak jej nadmiar, dlatego optymalnym wyborem nie jest jej nieustanne redukowanie, lecz raczej regulacja. Jednym z najskuteczniejszych na to sposobów jest zapanowanie nad ilością jedzenia poprzez stopniowe jej ograniczanie. Najskuteczniej można to zrobić zamawiając catering dietetyczny, co w dużych miastach, jak Szczecin, nie jest żadnym problemem. Wówczas kalorie i makroskładniki są dokładnie wyliczone, a wszystkie posiłki podane w jednej torbie. Ogranicza to przekroczenia dziennego zapotrzebowania i sięgania po przekąski. Deficyt kaloryczny sprawia, że organizm musi wykorzystać magazyny energii znajdujące się w białej tkance tłuszczowej.

  Nie tylko ilość jedzenia, ale i jego jakość ma niebagatelne znaczenie. Warto w tym celu zastosować specjalne diety oferowane przez catering dietetyczny. Znajdziesz go w Poznaniu, ale i wielu innych miastach Polski. Post warzywno – owocowy to niskokaloryczna kuracja odchudzająca, w której trakcie spożywa się dużo zawartych w cytrusach polifenoli wspomagających odchudzanie. Spalanie tłuszczu wspomaga także kapsaicyna (obecna w ostrych papryczkach) i fitosterole, znajdujące się w roślinach strączkowych. Aby uniknąć efektu jo – jo, należy następnie przejść na tygodniowy jadłospis wyprowadzający z takiego postu.

  Skutecznym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej jest ruch oraz ćwiczenia. Brunatną tkankę tłuszczową można pobudzić za pomocą intensywnych i krótkich ćwiczeń, dzięki którym kalorie są spalane jeszcze długo po zakończeniu treningu. Pod żadnym pozorem nie należy natomiast wyrzucać całkowicie tłuszczów z diety, ponieważ poskutkuje to szkodliwymi dla zdrowia niedoborami.

   

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022