Przejdź do treści

11 maja, 2020

Szparagi

Szparagi

Szparagi to warzywo sezonowe, które ostatnimi laty cieszy się coraz większą popularnością. Stanowią bazę lub uzupełnienie wykwintnych dań restauracji całego świata oraz posiłków serwowanych w ramach cateringu dietetycznego Dietering. Szparagi doceniamy szczególnie za ich delikatny i niepowtarzalny smak. Jakie inne cenne właściwości kryją w sobie te wspaniałe warzywa?

Szparagi dla zdrowia

Ze względu na różne zabarwienie pędów, poszczególne odmiany tych cennych warzyw różnią się między sobą także smakiem, sposobem przyrządzania oraz wartościami odżywczymi:

 • szparagi zielone charakteryzują się zdecydowanym aromatem i najbardziej wyrazistym smakiem. Mają cienką skórkę i nie wymagają obierania – z tego powodu zielone szparagi zawierają najwięcej składników odżywczych
 • szparagi białe są delikatniejsze w smaku, a przez grubszą skórkę wymagają zastosowania odpowiedniej obróbki, która nie pozostaje obojętna dla zawartych w skórce witamin i minerałów

Szparagi cechują się wysoką gęstością odżywczą – przy stosunkowo niskiej ilości energii (20 kcal w 100 g) dostarczają dużych ilości składników odżywczych.

Szparagi są bogatym źródłem:

 • kwasu foliowego, który chroni nas przed niedokrwistością oraz wspomaga rozwój cewy nerwowej noworodków
 • witaminy K odpowiadającej za właściwy przebieg procesu krzepnięcia krwi
 • witamin A i E, które zapewnią dobrą kondycję i wygląd skóry
 • witaminy C wspomagającej naszą odporność, wspiera przyswajalność żelaza oraz syntezę kolagenu
 • potasu, który bierze udział w regulacji gospodarki wodno – elektrolitowej organizmu oraz reguluje pracę serca
 • błonnika mającego dobry wpływ na przebieg procesów trawiennych oraz perystaltykę jelit
banner dietering
Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.
  Seweryn Gołyźniak
  Seweryn Gołyźniak
  Dyplomowany kucharz i amator zdrowego żywienia. Perfekcyjnie dobiera smaki i przygotowuje różnorodne potrawy w dietach serwowanych w Dietering.com. Doskonale przekłada teorię na praktyczne zastosowanie w kuchni.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022