Przejdź do treści

20 sierpnia, 2020

Świadome jedzenie. Na czym polega i w czym może pomóc?

Świadome jedzenie. Na czym polega i w czym może pomóc?

Pośpiech jest nieodłącznym elementem współczesnego życia i przekłada się on na wiele jego dziedzin, w tym również na jedzenie. Wykonywanie wielu czynności jednocześnie i w biegu przekłada się jednak na ich jakość i nie inaczej wygląda to w przypadku jedzenia. Posiłków nie powinno się spożywać w pośpiechu, w trakcie oglądania telewizji, przeglądania Internetu, jazdy samochodem albo w drodze do pracy. W opozycji do takiej błędnej postawy stoi właśnie świadome jedzenie, czyli celebrowanie każdego posiłku i jedzenie tak, ażeby nacieszyć się jego wyglądem, zapachem i smakiem. Można się tego nauczyć korzystając z oferty, jaką posiada catering dietetyczny. A na czym polega świadome jedzenie?

Czym jest świadome jedzenie?

Filozofia świadomego jedzenia wywodzi się z nurtu „mindfulness”, zgodnie z którym trzeba być skoncentrowanym na teraźniejszości. Odczytywać trzeba bodźce docierające ze świata zewnętrznego oraz z wewnątrz. Takie uwrażliwienie na sygnały wysyłane przez organizm sprawia, że można rozpoznać swoje potrzeby żywieniowe i odkryć przyjemność płynącą ze świadomego spożywania posiłków.

Konsekwencją zjedzenia zbyt dużego posiłku są chociażby poczucie winy i nieprzyjemne uczucie przejedzenia, a uniknąć tego można w bardzo łatwy sposób poprzez skoncentrowanie się na sygnałach wysłanych przez własne ciało. Jeść powinno się wtedy, kiedy jest się głodnym. Zależy to w dużej mierze od aktywności, ponieważ apetyt wzrasta np. po ciężkim treningu. Rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez organizm pozwala na ograniczenie podjadania, co przekłada się na ograniczenie podaży zbędnych kalorii.

banner dietering

Od czego zacząć świadome jedzenie?

Podstawą świadomego jedzenia jest zmiana swoich codziennych nawyków. Zadbać trzeba koniecznie o to, żeby nic nie rozpraszało uwagi podczas spożywania posiłków. Wykluczone jest w związku z tym czytanie gazety, oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera w trakcie jedzenia. Zamiast tego należy chwilę się przyjrzeć temu, co znajduje się na talerzu, obejrzeć poszczególne składniki oraz poczuć ich zapach. Kiedy tylko poczuje się sytość, powinno się zakończyć posiłek, żeby uniknąć przejadania się.

Zmiana nawyków żywieniowych z początku może być trudna, więc nie można się zniechęcać. Zaczyna się zazwyczaj od małych kroków, np. wybierając w ciągu doby jeden posiłek, który będzie się zjadało zgodnie z zasadami świadomego jedzenia. Można rozpocząć zmianę nawyków także od świadomego picia herbaty lub innych ulubionych napojów. Poświęca się wówczas kilka minut na poczucie przyjemności z picia, docenienie smaku, aromatu oraz wyglądu ulubionej kawy albo herbaty.

Uczynienie każdego posiłku wyjątkowym jest istotnym składnikiem sukcesu w tej dziedzinie. W tym celu można używać ładnej zastawy, która uprzyjemni jedzenie. Nie należy jeść w ruchu ani na stojąco, nie jest wskazane też posilanie się naprzeciwko lodówki, ponieważ sprzyja to sięganiu po kolejne przekąski. Jeść należy zawsze zasiadając przy czystym i uporządkowanym stole.

Poznaj niskokaloryczne pieczywo – przeczytaj nasz wpis.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Dlaczego warto jeść świadomie?

  Badania wskazują, że filozofia ta pomaga położyć kres przejadaniu się, a także kompulsywnemu jedzeniu, które jest jedną z przyczyn tycia. Utrzymanie prawidłowej masy ciała i pozbycie się nadwagi to długofalowe konsekwencje spożywania posiłków będąc w pełni na nich skoncentrowanym. Jest to skuteczna metoda leczenia zaburzeń odżywiania. Poza korzyściami związanymi z odchudzaniem występują też te powiązane ze zdrowiem psychicznym, czyli pozbycie się obsesyjnych negatywnych myśli, których tematem jest własne ciało oraz jedzenie.

  Ponadto świadome żywienie jest po prostu przyjemne. Życie wielu z nas i tak jest już przepełnione pośpiechem, który warto z niego wyeliminować wszędzie tak, gdzie się tylko da. Cieszenie się chwilą oraz świadome dostrzeganie tego, co dzieje się w najbliższym otoczeniu pozytywnie wpływa na nastrój. Dzięki temu można się wyciszyć, odetchnąć i odnaleźć spokój. Dodatkową korzyścią jest nauczenie się spożywania posiłków wtedy, kiedy się jest naprawdę głodnym i potrzebuje energii.

  Jak jednak pogodzić wymagające czasu świadome odżywianie z nieustannym pędem? Bardzo pomocna może się okazać dieta pudełkowa, na którą można się zdecydować we wszystkich większych miastach, takich jak Toruń. Oszczędza się za sprawą takiego rozwiązania mnóstwo czasu na gotowanie i sprzątanie po przygotowywaniu posiłków. W bogatej ofercie, na którą składają się np. dieta odkwaszająca albo dieta bez glutenu i bez laktozy, każdy znajdzie jadłospis zgodny ze swoimi potrzebami. Po otrzymaniu swoich posiłków z cateringu dietetycznego warto skupić się w pełni na ich spożywaniu – ważne jest bowiem nie tylko co, ale i jak się je!

  Przeczytaj również:

  Co jeść przy insulinooporności?

  Na czym polega post przerywany?

  Dieta paleo na czym polega?

   
  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022