Stosowanie tej diety eliminuje całkiem przetworzone jedzenie, konserwanty i inne niezdrowe dodatki.
8 marca, 2019
Śliwki – właściwości lecznicze. Jaki jest indeks glikemiczny śliwek, wartości odżywcze i zalety

Wrzesień to miesiąc aromatycznych, słodkich śliwek. Oprócz pysznego smaku, fioletowe owoce mają wiele cennych właściwości. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, wspomagając mechanizmy naprawcze w organizmie. Zawierają całą gamę prozdrowotnych substancji, w tym potas regulujący ciśnienie krwi.

Regulują trawienie

Neutralizują wodne rodniki

Zapobiegają zaparciom

Regulują ciśnienie

Źródło witamin i minerałów
Śliwki – właściwości
Zarówno świeże, jak i suszone śliwki to prawdziwa kopalnia prozdrowotnych związków. Pod względem wartości odżywczych oraz zawartości witamin i błonnika bogatsze są śliwki suszone, jednak mają one pięć razy więcej kalorii niż śliwki surowe.
- działanie antyoksydacyjne – możliwe dzięki zawartości witamin A i E oraz antocyjanów – naturalnych barwników wymiatających wolne rodniki,
- ze względu na niski indeks glikemiczny, śliwki jako jedne z nielicznych owoców są polecane także dla diabetyków,
- duża zawartość potasu (jedna śliwka ma go ok. 113 mg!) sprawia, że śliwki mogą wspomagać regulację ciśnienia krwi,
- suszone śliwki są znane ze swoich właściwości regulujących pracę przewodu pokarmowego. Zawarte w nich pektyny przyspieszają czas pasażu jelitowego i ułatwiają wypróżnianie.

Węgierki, mirabelki czy renklody?
Na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście odmian śliwek. Każda z nich charakteryzuje się innym kształtem i kolorem, a przede wszystkim – zastosowaniem. Do najpopularniejszych należą 3 odmiany:
- mirabelki czyli małe, żółte owoce. Są dosyć kwaśne i cierpkie, dlatego rzadko znajdują amatorów jako świeże owoce. Po odpowiedniej obróbce termicznej (długie smażenie) zyskują jednak unikalny smak i zapach,
- renklody to duże, mięsiste śliwki o barwie od jasno zielonej przez żółtą po ciemno bordową (śliwki deserowe). Są bardzo słodkie i doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia,
- węgierki czyli najpopularniejsza odmiana śliwek. Dostępne są zarówno jako małe owoce (wielkości orzecha włoskiego), jak i duże, soczyste śliwy. Sprawdzają się na surowo, w kompotach, powidłach lub jako dodatek do ciast.

A może śliwki suszone?
Śliwki suszone są pod pewnymi względami znacznie cenniejsze niż świeże owoce. Susz jest bowiem pięciokrotnie bogatszym źródłem witaminy A (1606 j.m. w 100 g) i błonnika niż świeże owoce. Znacznie efektywniej wspomagają także pracę przewodu pokarmowego. Niestety, są dużo bardziej kaloryczne. W 100 g świeżych śliwek znajdziemy około 45 kcal, natomiast w 100 g suszonych (z pestką) – ponad 260 kcal.
Wartości odżywcze śliwek
Śliwki mają bardzo niski indeks glikemiczny. Z tego względu mogą być spożywane przez osoby, które mają problem z poziomiem cukru. Jednocześnie mają wysoką zawartość składników odżywczych. Z tego względu jest to doskonały owoc dla osób z cukrzycą. Szczególnie dla tych, którzy chcą wspomagać swój organizm na co dzień.
Zawartość składników odżywczych w śliwkach
Standardowa waga śliwki to 55g. Podane wartości odnoszą się jednak do 100g produktu. W ten sposób znacznie łatwiej jest Ci wyliczyć konkretne wielkości dla Twojej porcji.
Jak rozkładają się więc poszczególne składniki w śliwce?
- 87,24g wody,
- 0,71g białka,
- 0,29g tłuszczy,
- 1,4g błonnika,
- 11,42g węglowodanów, w tym 9,71g cukrów prostych.
100g śliwek ma więc ok. 46 kcal. Taka wartość energetyczna pozwala na spokojne zajadanie się owocami w sezonie bez obaw o swoją wagę.

Jaki jest indeks glikemiczny śliwki?
Dla osób, które mają problemy z poziomem cukru we krwi, kalorie nie są kluczową informacją. W tym przypadku niezwykle ważny dla zdrowia jest IG śliwki, czyli jej indeks glikemiczny. Umożliwia on określenie wpływu poszczególnych składników na poziom glukozy w czasie 2-3 godzin. Dzięki niemu można ocenić, czy dany produkt jest bezpieczny dla diabetyków.
Indeks glikemiczny śliwki wynosi 53. Jest to niska wartość, która pozwala na bezpieczne spożywanie owoców. Dzięki temu w sezonie nie musisz rezygnować ze śliwek, nawet jeżeli masz problemy z poziomem cukru.
Śliwki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o swoje zdrowie i sylwetkę.
FAQ
Jakie właściwości zdrowotne mają śliwki?
Śliwki mają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Do najważniejszych możemy zaliczyć: regulację trawienia, ochronę przed wodnymi rodnikami, wspomaganie mechanizmów naprawczych w organizmie. Zawierają one również szeroką gamę prozdrowotnych substancji np. potas, który reguluje ciśnienie krwi.
Dlaczego śliwki są dobre dla diabetyków?
Śliwki są dobre dla diabetyków ponieważ posiadają niski indeks glikemiczny. Po spożyciu śliwek poziom glukozy we krwi jest umiarkowanie wysoki.
