Przejdź do treści

6 sierpnia, 2020

Pułapki dietetyczne „LIGHT”

Pułapki dietetyczne „LIGHT”

Często w naszym życiu dochodzimy do etapu, w którym szczególną uwagę zaczynamy przywiązywać do jakości i ilości przyjmowanych posiłków. Zmiana wyborów żywieniowych zazwyczaj połączona jest z wprowadzeniem różnych form aktywności fizycznej. Jako catering dietetyczny Dietering propagujący racjonalne odżywianie i aktywność fizyczną pochwalamy podejście ukierunkowane na zdrowie. Często jednak wybory żywieniowe dokonywane wśród sklepowych półek tylko z pozoru wydają się właściwe. Zapytacie: dlaczego?

Mowa o wyrobach określanych jako „light”.

Kiedy mamy do czynienia z produktami „light”?

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej z 1994 r. żywność o obniżonej kaloryczności określana jako „light” to taka, której wartość energetyczna została zmniejszona o co najmniej 30% w stosunku do produktu konwencjonalnego. Produkty spożywcze można modyfikować na wiele sposobów. Działaniem najchętniej wykorzystywanym przez producentów żywności jest wprowadzenie do produktu substancji, która stanowić będzie zamiennik składnika wysokoenergetycznego (szczególnie tłuszczu lub cukru).

Czy „lekko” równa się „zdrowo”?

Odpowiedź na to pytanie jest dość złożona. Produkty spożywcze bogate w cukier lub tłuszcz poddaje się modyfikacji pod względem zastosowanej bazy surowcowej. Szczególnie często cukier zastępowany jest słodzikami o znacząco obniżonej kaloryczności, tłuszcz natomiast wypełniaczami węglowodanowymi, które pełnią również funkcję teksturotwórczą np. zagęszczając produkt. Często okazuje się, że produkty kreowane na „fit” posiadają nieznaczną różnicę pod względem kaloryczności sięgającą zaledwie kilku procent w porównaniu to produktu tradycyjnego. Pamiętajmy również o tym, że eliminując z produktu tłuszcz, wraz z nim tracimy witaminy A, D, E i K. Warto zatem zagłębić się w skład produktu, po który sięgamy. Eliminacja cukru jest korzystnym rozwiązaniem jeśli zastąpiony został on słodzikami, które stanowią bezpieczną alternatywę. Nie zapominajmy jednak, że mogą one mieć wpływ na smak produktu finalnego, który może nieco różnić się od tego konwencjonalnego. Umiejętność czytania etykiet produktów spożywczych będzie pomocna w dokonaniu właściwych wyborów, pozwoli też zaoszczędzić pieniądze, ponieważ produkty „light” bywają zazwyczaj droższe od tych konwencjonalnych, dostępnych w ofercie producenta.

banner dietering

Dietetyczna pułapka

Wybierając produkty „zdrowe” często samodzielnie dajemy sobie przyzwolenie na ich konsumpcję w nieograniczonych ilościach, będąc przekonanym, że większa ilość nie wpłynie na wygląd naszej sylwetki. Warto jednak zwrócić uwagę, że określenia typu „lekki”, „fitness” lub „fit” nie mają nic wspólnego z żywnością dietetyczną. Jak wspomniano powyżej, nie będą posiadały one o 30% niższej kaloryczności. Brak zdroworozsądkowego podejścia na tej płaszczyźnie skutkuje nikłymi efektami redukcyjnymi lub całkowitym ich brakiem.

Przeczytaj: dzienne zapotrzebowanie białka.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Klucz do sukcesu

  Kluczem do sukcesu, jakim jest szczupła sylwetka jest dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych, które nie zawsze będą spójne z bazowaniem na produktach typu „light”. Urozmaicona i właściwe bilansowana dieta oparta na produktach niskoenergetycznych pozwoli osiągnąć zaplanowany efekt redukcyjny. Produkty o obniżonej kaloryczności mogą stanowić pewien jej element, nie powinny być jednak bazą lub całkowitym zamiennikiem pełnowartościowych produktów spożywczych.

  Planujesz zmiany w zakresie modyfikacji dotychczasowych nawyków żywieniowych? Zachęcamy do wyboru zbilansowanej diety w ramach cateringu dietetycznego oraz kontaktu z naszym dietetykiem. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednią kaloryczność oraz rodzaj diety zgodny z efektem, który chcesz osiągnąć.

  Przeczytaj również:

  CHIA – nasiona szałwii hiszpańskiej

  Dlaczego nie mogę schudnąć?

  Dieta antywirusowa – produkty, które wspomagają odporność!

  Joanna Zych
  Joanna Zych
  Dyplomowana dietetyk, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Jej dobra organizacja pracy w Dietering.com, empatia oraz komunikacja na najwyższym poziomie i chęć współpracy działają jak magnes przez co Pacjenci zawsze czują się bezpiecznie.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022