Przejdź do treści

1 stycznia, 2023

Okno żywieniowe w diecie – zasady, stosowanie i przeciwwskazania

Okno żywieniowe w diecie – zasady, stosowanie i przeciwwskazania

Nie istnieje jedna żadna uniwersalna metoda odchudzania czy też jeden najlepszy sposób żywienia. Dużo zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji każdego z nas. Warto zwrócić uwagę, iż skoro dany rodzaj diety będziemy stosować każdego dnia, należy postawić na coś, co spełni nasze oczekiwania i będzie jak najłatwiejsze we wdrożeniu. Wśród najpopularniejszych diet możemy wyróżnić dietę okienkową, której zasady odpowiadają dużej grupie osób i która w większości przypadków potrafi skutecznie obniżyć masę ciała. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest okno żywieniowe, jakie są jego zasady oraz omówimy najważniejsze profity wynikające z jego stosowania.

Czym jest okno żywieniowe?

Okno żywieniowe jest rodzajem diety zwanej również postem przerywanym – intermittent fasting (IF). Polega ona na spożywaniu posiłków w konkretnych ramach czasowych, czyli indywidualnie wyznaczonych godzinach. W pozostałym czasie nie należy spożywać żadnych przekąsek i pić wyłącznie czystą wodę. Ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność diety IF jest stosowanie w trakcie odchudzania indywidualnie dostosowanego deficytu energetycznego. Zaleca się także wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej, dzięki której utrata tkanki tłuszczowej będzie przebiegała szybciej. Jadłospis osoby stosującej dietę okienkową musi opierać się na zasadach zdrowego odżywiania, powinien składać się ze zbilansowanych, pożywnych dań oraz dostarczać optymalną porcję witamin i minerałów.

Zasady okna żywieniowego

Zasady okna żywieniowego opierają się w głównej mierze na wyznaczenie konkretnego czasu, w którym posiłki są spożywane i czasu postu. Wyróżniamy wiele odmian tej metody odżywiania się i jest to związane bezpośrednio z wyborem godzin, w którym okno będzie otwarte. Najpopularniejszym wariantem jest dieta TRF – ang. time-restricted feeding. Obejmuje ona 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia – 16/8. Inną opcją jest dieta PF/WDF – ang. periodic fasting lub whole day fasting. Dotyczy ona podziału tygodnia na całe dni postu i konsumpcji. Najczęściej stosowany jest tutaj rozkład 4/3, oznaczający 4 dni postu i 3 dni jedzenia.

Warto zaznaczyć, iż wybór ilości posiłków oraz menu zależy całkowicie od osoby stosującej dietę i jej indywidualnych preferencji żywieniowych oraz smakowych. Często godziny posiłków podyktowane są takimi czynnikami jak praca i czas wolny. Należy zadbać jedynie by menu było odpowiednio zbilansowane, tak aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Przeczytaj na blogu jak kolacja na diecie powinna wyglądac.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Okno żywieniowe – efekty stosowania

  Do najważniejszych zalet płynących ze stosowania diety okienkowej należą:

  • zdrowa redukcja tkanki tłuszczowej, brak efektu jojo
  • ściśle wyznaczone pory posiłków, które eliminują podjadanie
  • poprawa jakości spożywanych posiłków, gdyż IF zakłada spożywanie w większości pełnowartościowego jedzenia
  • możliwość lepszej kontroli dostarczanej energii, sprzyja to utracie zbędnych kilogramów
  • poprawa jakości snu – organizm ma więcej czasu na trawienie spożytego posiłku
  • poprawa zdrowia – obniżenie ciśnienie krwi, zmniejszenie ryzyka miażdżycy, a także zmniejszenie stężenie glukozy oraz insuliny we krwi, ochrona przed cukrzycą

  Okno żywieniowe – dla kogo?

  Dieta IF to jeden z lepszych sposób na racjonalnego odchudzania. Należy zaznaczyć, iż osoby prowadzące zdrowy, zrównoważony tryb życia stosują okno żywieniowe zupełnie nieświadomie, zjadając ostatni posiłek na kilka godzin przed snem i rozpoczynając dzień od śniadania. Wyznaczenie ram czasowych spożywania posiłków z pewnością jest polecane wszystkim tym, którzy mają duży problem z rozplanowaniem posiłków i często podjadają. Takie osoby narzucając sobie określone godziny jedzenia, są w stanie lepiej zapanować nad ilością spożywanych kalorii. Okno żywieniowe do dobry sposób również dla tych, którzy nie mają czasu na regularne posiłki. W ten sposób są w stanie skuteczniej kontrolować, aby ilość kalorii dostarczanych w ciągu dnia była odpowiednia oraz zadbać o optymalną jakość spożywanych posiłków.

  Sprawdź ile powinno się jeść białka dziennie.

  Okno żywieniowe – przeciwwskazania

  Tak jak w kwestii każdej diety, tak i w przypadku okna żywieniowego najważniejszym czynnikiem jest dopasowanie stosowanego odżywiania się do stanu naszego zdrowia. Dieta ta nie jest polecana z pewnością kobietom w ciąży i w trakcje karmienia piersią, ze względu na swój restrykcyjny charakter żywienia. Również osoby ze zbyt niskim ciśnieniem krwi oraz chorzy na cukrzycę czy pacjenci z chorobami przewlekłymi wątroby i nerek powinni zrezygnować z tej metody odżywiania. Okno żywieniowe nie jest wskazane także w przypadku osób ciężko pracujących fizycznie.

  Jarosław Gołyźniak
  Jarosław Gołyźniak
  technik technologii żywienia zbiorowego. Idealnie trafia w sedno problemu i dobiera odpowiednie działania. To on zajmuje się opracowywaniem jadłospisów dla różnych grup ludzi w Dietering.com, biorąc pod uwagę wszystkie elementy wpływające na funkcjonowanie organizmu.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022