Przejdź do treści

19 lutego, 2021

Najczęstsze nietolerancje pokarmowe! Leczenie i objawy nietolerancji pokarmowych

Najczęstsze nietolerancje pokarmowe! Leczenie i objawy nietolerancji pokarmowych

Nietolerancja pokarmowa to inaczej immunoniezależna nadwrażliwość pokarmowa. Oznacza to, że proces ten nie jest związany z nieprawidłowymi mechanizmami układu odpornościowego (tak, jak ma to miejsce w przypadku alergii na pokarmy) – a odpowiadają za niego mechanizmy enzymatyczne lub farmakologiczne. Jakie nietolerancje pokarmowe są najczęstsze w populacji i co robić, by nie narazić się na złe samopoczucie z nich wynikające?

Skąd biorą się nietolerancje pokarmowe?

Czynniki, które powodują złe samopoczucie po spożyciu danych pokarmów mogą, jak już wspomniano, wynikać przede wszystkim z nieprawidłowych funkcji enzymatycznych w organizmie. To przecież enzymy w układzie pokarmowym są odpowiedzialne za trawienie składników pokarmowych. Dlatego też spośród najczęstszych nietolerancji pokarmowych wyróżnia się zwłaszcza nietolerancję laktozy. To nietolerancja cukru mlecznego, obecnego w mleku i produktach mlecznych, wynikająca z braku lub niedoboru enzymu laktazy, trawiącego laktozę.

Zobacz również: jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny!

Jakie objawy nietolerancji laktozy?

Najpowszechniejszym jej objawem jest pojawiające się stosunkowo szybko po spożyciu mleka lub produktów mlecznych wzdęcie, bóle brzucha, uczucie przelewania, czasami nawet mdłości, biegunka. Rozwiązaniem na tę częstą, bo dotykającą w zależności od rasy – od kilku do prawie 100% dorosłych. Na przykład rasa kaukaska boryka się z tą nietolerancją w 6-12% przypadków, zaś wśród Azjatów i Afrykańczyków aż 80-100% dorosłych ma nietolerancję laktozy.

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych

Nietolerancja pokarmowa może także wynikać ze spożycia zatrutego lub zepsutego pokarmu – na przykład ryb wędzonych (w których obecne są duże ilości histaminy – mogącej wywołać objawy nietolerancji u osób wrażliwych). Również produkty bogate w salicylany mogą powodować po zjedzeniu wystąpienie objawów nietolerancji. Takie artykuły spożywcze to na przykład: soki, orzechy, herbaty, zioła i przyprawy czy wino i piwo. Również wynikające z różnych przyczyn zaburzone wchłanianie węglowodanów czy nawet przewlekła migrena mogą wiązać się z pojawianiem się nietolerancji pokarmowej na dane produkty.

banner dietering

Nietolerancja laktozy, orzechów, owoców morza – najczęstsze nietolerancje pokarmowe

Mleko, orzechy, owoce morza – co jeszcze? Jak wspomniano, jedną z najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja laktozy. Dlatego też dieta bez laktozy jest coraz częściej praktykowana zwłaszcza przez dorosłych. Jednak trzeba wiedzieć, że ogół populacji jest też narażony na inne powszechne nietolerancje, wśród których specjaliści wyróżniają przede wszystkim nietolerancję orzechów oraz nietolerancję owoców morza. Jeśli cierpisz na tę drugą – warto skorzystać z diety bez ryb i owoców morza, by pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Taką specjalną dietę możesz uzyskać od dietetyka, ale także korzystając z opcji diety pudełkowej – niezależnie, czy to w Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie czy mniejszych miejscowościach, wybór jest bardzo szeroki.

Zobacz również co to jest okno żywieniowe.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Jak leczyć nietolerancje pokarmowe?

  Tak naprawdę „leczenie” nietolerancji pokarmowej polega na wyeliminowaniu problematycznego produktu z diety. Sama nietolerancja nie jest sytuacją zagrożenia zdrowia czy życia (w przeciwieństwie do alergii, która może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego czy uduszenia). Oczywiście nietolerancje pokarmowe niosą ze sobą szereg nieprzyjemnych, nierzadko silnych i utrudniających funkcjonowanie objawów, ale ustają one, gdy nie spożywamy danego artykułu spożywczego. Jednak eliminowanie produktów lub całych grup produktów z diety na własną rękę może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niedoborów pokarmowych. To z kolei może się przekładać na znaczne pogorszenie funkcjonowania organizmu, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju alergii! Dlatego warto taką dietę eliminacyjną, specjalistyczną uzyskać od profesjonalisty, jakim jest dietetyk. Pamiętaj, że także diety pudełkowe są bilansowane przez specjalistę – dietetyka, dlatego korzystając z oferty cateringu również możesz mieć pewność, że dieta eliminacyjna nie zrobi Ci krzywdy. A wręcz przeciwnie.

  Bibliografia:
  Sybilski, Adam & Michalczuk, M.. (2015). Nietolerancje pokarmowe – Food intolerances.
  Czernecki T. i wsp.: ALERGENY I ALERGIE POKARMOWE. Żywność. 1(30), 2002.
  Payne A., Barker H.: Dietetyka i żywienie kliniczne. Edra Urban. 2013.

  Seweryn Gołyźniak
  Seweryn Gołyźniak
  Dyplomowany kucharz i amator zdrowego żywienia. Perfekcyjnie dobiera smaki i przygotowuje różnorodne potrawy w dietach serwowanych w Dietering.com. Doskonale przekłada teorię na praktyczne zastosowanie w kuchni.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022