Przejdź do treści

8 marca, 2021

Na czym polega dieta ketogeniczna i jaki ma wpływ na zdrowie?

Na czym polega dieta ketogeniczna i jaki ma wpływ na zdrowie?

Prawdziwym hitem ostatnich lat w świecie dietetyki jest w ostatnich latach dieta ketogeniczna. Jest to sposób odżywiania polegający na zwiększeniu spożycia tłuszczów przy równoczesnym ograniczeniu podaży węglowodanów. Chcąc uniknąć ryzyka dla zdrowia i mieć pewność, że dieta wysokotłuszczowa okaże się skuteczna, powinno się przeprowadzać ją pod kontrolą dietetyka albo lekarza. 

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogenna jest wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W standardowej diecie na dzienną podaż kalorii składają się w 50% węglowodany, w 35% tłuszcze, a w 15% białka. Proporcje te zostają zupełnie odwrócone  w diecie ketogenicznej, gdzie przynajmniej 80%, a nieraz nawet 90% kalorii pochodzi z tłuszczów, a resztę uzupełniają łącznie pozostałe makroskładniki.

Najważniejsze w diecie ketogennej jest zachowanie konsekwencji. Do zmiany szlaków metabolicznych i adaptacji organizmu niezbędny jest czas. Zauważalne efekty utrzymania stanu ketozy pojawiają się dopiero po przynajmniej dwóch tygodniach, a niejednokrotnie trzeba na nie czekać około miesiąca. Dyscyplina jest w tej sytuacji niezbędna, gdyż każde odstępstwo w postaci zbyt wysokiego spożycia węglowodanów grozi możliwością powrotu do normalnego sposobu przemiany materii.

Jeżeli węglowodany nie stanowią głównego źródła energii, organizm zmuszony zostaje do poszukiwania jej alternatywnych źródeł. Wówczas miejsce ma ketoza, czyli proces rozpadu tłuszczów, w wyniku którego stężenie ciał ketonowych we krwi jest zdecydowanie wyższe od stężenia glukozy. Odpowiednio niska ilość węglowodanów skutkuje zahamowaniem odczuwania głodu, które z kolei rośnie, kiedy na diecie ketogenicznej spożywa się ich zbyt dużo.

Dla kogo przeznaczona jest dieta ketogeniczna?

Ten plan żywienia jest niewskazany w przypadku osób cierpiących na choroby trzustki, wątroby i nerek oraz dla cukrzyków. Zastosowanie znajduje on jednak w przypadku dzieci chorujących na padaczkę oporną na leki i przy niektórych wrodzonych błędach metabolizmu. Dieta ketogenna bywa stosowana jako wspomożenie w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona, a także autyzmu.

Pozytywne działanie na funkcjonowanie układu nerwowego wynika z tego, że wysoka podaż tłuszczów przy jednoczesnym bardzo niskim spożyciu węglowodanów prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów. Z tłuszczu w wątrobie powstają ciała ketonowe, czyli aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy. Przenikają one do ośrodkowego układu nerwowego i stają się materiałem energetycznym dla neutronów, zastępując tym samym brakującą glukozę.

We krwi i moczu obserwuje się wówczas wysokie stężenie ciał ketonowych, a stan taki nazywa się ketozą. Pośrednio odpowiadają one za działanie przeciwdrgawkowe, chronią również komórki nerwowe przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki, ograniczając tym samym stres oksydacyjny. Dodatkowo w czasie ketozy organizm nie czerpie energii z dostarczanych wraz z pożywieniem węglowodanów, ale z białka i przede wszystkim tłuszczów – zarówno spożywanych, jak i własnych, dzięki czemu można spalić tkankę tłuszczową i pozbyć się zbędnych kilogramów. Ciała ketonowe ograniczają w dodatku odczuwanie głodu.

Czy cynamon na odchudzanie faktycznie działa? Przeczytaj u nas na blogu.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Co należy jeść na diecie ketogenicznej?

  Jadłospis oparty nawet w 90% na tłuszczach mocno różni się od standardowego. Składniki odżywcze należy uzupełniać za pomocą produktów wysokiej jakości i pełnowartościowych. Najważniejsze jest zadbanie o jakość tłuszczów, ponieważ to one są głównym źródłem kalorii. Przy ich wyborze trzeba się kierować przede wszystkim jak najmniejszym przetworzeniem produktów oraz jak najwyższą zawartością tłuszczu. Wybierać należy tłuszcze nasycone (smalec, olej kokosowy, masło) oraz jednonienasycone, czyli np. awokado, orzechy czy olej. Wskazane jest włączenie do menu również tłuszczów wielonienasyconych pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza tłustych ryb jak łosoś, makrela, sardynki albo śledź. Unikać należy za to innych ich źródeł, np. margaryny.

  Białko w diecie ketogenicznej powinno być pochodzenia zwierzęcego. Najważniejsza zasada dotycząca jego wyboru głosi, że im więcej protein znajduje się w mięsie, tym mniej się powinno go spożywać, wybierając jak najbardziej tłuste mięsa. Węglowodany pochodzić muszą natomiast z warzyw i owoców. Wybiera się je na podobnej zasadzie – unika się tych, które zawierają dużo węglowodanów. Im mniejsza ilość cukru, tym lepiej, przez co najczęściej wybiera się warzywa zielone, rosnące pod ziemią. Do jadłospisu włączyć można zatem szpinak, kalafior, brokuły, jarmuż, oliwki, cukinię, sałatę, awokado, ogórki, brukselki, bakłażana czy kapustę. Wskazane jest ponadto spożywanie jaj, wszystkich owoców morza i orzechów.

  Catering dietetyczny jest najpewniejszym rozwiązaniem przy diecie ketogenicznej zważywszy na wszystkie wiążące się z nią restrykcje. Jakiekolwiek odstępstwo od samodyscypliny może wytrącić organizm ze stanu ketozy na kilka dni. Wybierając dietę pudełkową od razu zyskuje się dostęp do współpracy z dietetykiem, który określa czy można ją wprowadzić. Dieta ketogeniczna w ofercie cateringu bazuje wyłącznie na produktach wysokiej jakości, takich jak boczek, golonki, udka z kurczaka, karkówka, ryby i tłuste wędliny. W menu znajduje się ponadto pełnotłusty nabiał, masło orzechowe, pestki i jaja. Opracowanie jadłospisu przez dietetyków daje gwarancję, że będzie on zgodny z zasadami diety ketogennej i równocześnie nie nastąpią żadne niedobory.

  Joanna Zych
  Joanna Zych
  Dyplomowana dietetyk, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Jej dobra organizacja pracy w Dietering.com, empatia oraz komunikacja na najwyższym poziomie i chęć współpracy działają jak magnes przez co Pacjenci zawsze czują się bezpiecznie.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022