Przejdź do treści

25 kwietnia, 2023

Na czym polega Carnivor dieta. Dieta karniwora – zasady i przykładowy jadłospis diety mięsożercy

Na czym polega Carnivor dieta. Dieta karniwora – zasady i przykładowy jadłospis diety mięsożercy

Dieta karniwora to jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod żywienia na świecie. Wyklucza spożywanie owoców, warzyw i produktów roślinnych, przez co nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. I pomimo tego, że w obliczu postępujących zmian klimatycznych coraz więcej osób stara się skupiać w swoim jadłospisie głównie na roślinach, mięsożerna dieta carnivore jest całkiem popularna. Dowiedz się więcej!

Na czym polega dieta karniwora i jak powstała ta kontrowersyjna dieta?

Dieta karniwora to sposób żywienia, którego podstawę stanowi mięso. Można powiedzieć, że jest to bardziej restrykcyjny wariant diety ketogenicznej. Jej autorem jest Shawn Baker, ortopeda i chirurg, który – co istotne – stracił licencję na wykonywanie zawodu w 2017 r. Stworzył on dietę, która miała z założenia poprawiać stan zdrowia, a jednocześnie łagodzić różne dolegliwości bólowe, np. w obrębie stawów czy układu trawiennego. Co więcej, miała pomagać również w przypadku depresji, nerwicy czy nawet cukrzycy. W pewnym momencie Shawn Baker stwierdził, iż nasi przodkowie nie spożywali zbyt wielu węglowodanów, ponieważ mieli do nich utrudniony dostęp. I właśnie na tym założeniu bazuje cała omawiana przez nas dieta.

Zasady diety karniwora – produkty dozwolone

W ramach diety karniwora spożywa się jedynie produkty odzwierzęce, a przede wszystkim samo mięso. Zdaniem Bakera jest ono bowiem najlepszym źródłem białka. W codziennym menu dozwolone są zatem takie pokarmy, jak:

·        mięso: wieprzowina, wołowina, indyk, dziczyzna, jagnięcina, cielęcina, itd.,

·        nabiał (w ograniczonych ilościach): kefir, mleko, jogurt, maślanka, itd.,

·        ryby chude i tłuste: sardynki, makrela, łosoś, itd.

·        inne produkty pochodzenia zwierzęcego: smalec, łój, itd.

·        dozwolone napoje: woda, wywar z kości.

Zalety i wady diety karniwora – jakie są skutki stosowania tej diety?

Niektórzy są zdania, że dieta carnivore zapewnia szybką utratę ciała, w tym przede wszystkim tkanki tłuszczowej. Jej zwolennicy mówią także o długim odczuciu sytości. Dodajmy, że ograniczenie spożycia węglowodanów przyczynia się do redukcji poziomu cukrów we krwi. Co więcej, dieta może pomagać przy niedoborach np. witaminy B12 czy żelaza, ponieważ stanowi bogate źródło obu tych składników. Niektórzy fani tej diety mówią również o tym, że skutecznie leczy ona z chorób przewlekłych – nie ma na ten temat jednak żadnych dowodów naukowych.

Posiłki dostarczane organizmowi w ramach diety carnivore pozbawione są jednak odpowiednich ilości witamin i minerałów. Co więcej, taki sposób żywienia szybko okazuje się być monotonny, co sprawia, że trudno jest w ten sposób odżywiać się przez długi czas.

Dowiedz się co jeść przy insulinoodoporności.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Dieta carnivore a niedobory żywieniowe – czy dieta mięsożerna jest zdrowa?

  Ze względu na wyeliminowanie z codziennego menu warzyw, owoców i produktów zbożowych, do organizmu nie trafia prawidłowa ilość witamin czy składników mineralnych, a to z kolei wiąże się z ryzykiem niedoborów, np. błonnika, witaminy C czy karotenoidów. Może ona wywołać m.in. następujące problemy:

  ·        zaburzenia homeostazy mikrobioty jelitowej,

  ·        zaostrzenie symptomów dny moczanowej,

  ·        zaparcia, wzdęcia i dyskomfort w nadbrzuszu.

  Dieta carnivore doprowadza również do zwiększenia ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, w tym chorób krążenia, nowotworów, a także udaru.

  Dieta karniwora, pomimo kilku potencjalnych, opisanych wyżej korzyści, nie jest więc uważana za zdrową, wręcz przeciwnie – stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Nawet jeśli pod pewnymi względami pozytywnie wpływa na organizm, w rzeczywistości sieje w nim spustoszenie. Dodajmy, że istnieje również wiele badań mówiących o negatywnym wpływie nadmiernej konsumpcji produktów odzwierzęcych na stan zdrowia.

  Efekty diety karniwora – jak wpływa na organizm i czy pomaga w odchudzaniu?

  Zdaniem Shawna Bakera, stworzona przez niego dieta to idealny sposób na szybkie i długotrwałe pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Wiadomo, że u wielu osób jej wdrożenie skutkuje spadkiem masy ciała, wciąż nie ma jednak żadnych badań dotyczących jej wpływu na odchudzanie przez długi czas. Co więcej, wiąże się ona z dużym ryzykiem efektu jo-jo.

  Jakie bułki na diecie? Przeczytaj nasz wpis!

  Niedobór witamin i minerałów na diecie karniwora – jakie produkty należy wykluczyć z diety mięsożercy?

  W ramach carnivore diety należy w codziennym menu zrezygnować z wszelkich źródeł węglowodanów, a także ze wszystkich owoców, warzyw, produktów roślinnych (w tym z roślin strączkowych). Nie można jeść produktów zbożowych. orzechów, jak również i nasion, ale też produktów przetworzonych, a więc np. konserw czy fast foodów. Z diety należy wyeliminować słone przekąski, słodycze oraz używki (np. kawę czy alkohol). Co więcej, w niektórych wariantach diety karniwora spożywa się jedynie mięso, bez innych produktów odzwierzęcych, np. nabiału.

  Przykładowy jadłospis diety karniwora – co jeść na diecie mięsnej?

  Oto przykładowy dzienny jadłospis przy uwzględnieniu diety canivore.

  Pierwszy dzień:

  ·        śniadanie: krewetki smażone na maśle,

  ·        drugie śniadanie: kabanosy łososiowe.

  ·        obiad: gulasz wieprzowy,

  ·        kolacja: jajka gotowane na miękko.

  Drugi dzień

  ·        śniadanie: jajka na twardo,

  ·        drugie śniadanie: chuda wędlina,

  ·        obiad: pieczona pierś z kurczaka,

  ·        kolacja: smażona wątróbka drobiowa.

  Jak widzisz, carnivor dieta przypadnie do gustu jedynie wielkim miłośnikom mięsa, a i im wyrządzi więcej szkód niż pożytku.

  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022