Przejdź do treści

8 marca, 2021

Jak wygląda dieta przy nietolerancji laktozy? Co jeść przy nietolerancji laktozy, a czego unikać?

Jak wygląda dieta przy nietolerancji laktozy? Co jeść przy nietolerancji laktozy, a czego unikać?

Laktoza to cukier mleczny, który złożony jest z dwóch cząsteczek – galaktozy i glukozy, do których jest rozkładana w przewodzie pokarmowym. Za trawienie laktozy odpowiada laktaza, czyli enzym produkowany przez jelito cienkie. Jeśli jego produkcja stoi na zbyt niskim poziomie, wówczas ten cukier mleczny przedostaje się do jelita grubego w niezmienionej formie, gdzie jest fermentowany przez bakterie kwasu mlekowego. W jelicie osoby nadwrażliwej powstają wówczas gazy stanowiące przyczynę dolegliwości związanych ze spożyciem produktów mlecznych i mleka. Jak wobec tego powinna wyglądać dieta przy nietolerancji laktozy?

Zasady diety bez laktozy

Dieta przy nietolerancji laktozy jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od nasilenia objawów nadwrażliwości. Osoby z wrodzonym niedoborem laktazy muszą bezwzględnie stosować przez całe życie dietę, w której wykluczone jest spożywanie tego cukru mlecznego. Nie tolerują one bowiem nawet niewielkich jego ilości, a odstępstwa od tej reguły mogą zagrażać ich życiu.

Zmniejsz udział mleka i produktów mlecznych w jadłospisie

Przy pierwotnym i nabytym niedoborze laktazy nie trzeba całkowicie eliminować z jadłospisu mleka ani produktów na jego bazie. Spożywać je należy jednak wyłącznie w ograniczonych ilościach, a konieczne do tego jest poznanie swojego dopuszczalnego limitu. Jeżeli objawy nietolerancji pokarmowej są jednak bardzo nasilone, w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie diety bez laktozy. Najczęściej przy hipolaktazji można jednak przyjąć 5 – 10 g laktozy w ramach jednego posiłku, co odpowiada 100 – 200 ml mleka.

Osoby z nabytym i pierwotnym niedoborem laktazy mogą jeść produkty mleczne poddane procesowi fermentacji, takie jak maślanka, kefir, jogurt, sery pleśniowe i kwaśna śmietana. Dzieje się tak, ponieważ bakterie pro biotyczne, które się w nich znajdują, produkują laktazę, wspomagając rozkład cukru mlecznego. Ich spożycie nie wywołuje objawów nietolerancji pokarmowej, a nawet je osłabia. Produkty te warto włączyć do diety również dlatego, że wyrównują niedobory powstające przez wykluczenie z menu mleka.

Zobacz również: dieta dla insulinooporość czego nie jeść.

Jakich produktów nie jeść przy nietolerancji laktozy?

Osoby nietolerujące laktozy nie powinny spożywać żywności przetworzonej, w której znajdować się może serwatka albo mleko w proszku. Wśród produktów, których należy unikać, znajdują się – poza mlekiem i produktami mlecznymi – sosy i zupy instant, gotowe dania (naleśniki, krokiety), margaryna, niskiej jakości wędliny i wyroby mięsne, słodycze, drożdżówki, bułki do hamburgerów i pieczywo tostowe. Wykluczenie tak wielu posiłków z jadłospisu może być trudne, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na catering dietetyczny. Pokarmy przyrządzane są przez profesjonalnych kucharzy, a ich skład opracowywany przez najlepszych dietetyków, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o naruszenie zasad planu żywienia.

banner dietering

Co powinny jeść osoby z nietolerancją laktozy i czym zastąpić mleko?

Bardzo ważne w tej sytuacji jest zadbanie o uzupełnienie niedoborów powstałych wskutek wykluczenia mleka z jadłospisu. Witaminę B2 można uzupełnić za pomocą mleka sojowego i produktów na jego bazie, które nieraz są jej lepszym źródłem niż mleko krowie. Witaminę tę można uzupełnić też poprzez płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych, zielony groszek, kapustę włoską, kaszę jaglaną i gryczaną, szpinak, brukselkę oraz mięso. Mleko sojowe może posłużyć także do uzupełnienia niedoborów witaminy B12, ponieważ zawiera jej tyle samo, co mleko krowie. Bardzo bogatymi jej źródłami są oprócz tego mięso, wątróbka, jaja i ryby.

Powszechnie wiadomo, że mleko dostarcza organizmowi wapń, jednak ponownie jego sojowy odpowiednik służy za pełnowartościowy zamiennik. Tofu także może posłużyć za źródło tego pierwiastka, podobnie zresztą jak ryby z puszki, które najlepiej zjadać razem z ościami. Wapń znajduje się też w wielu warzywach, takich jak: fasola, soja, szpinak, boćwina i kapusta włoska. Ten składnik mineralny obecny jest w orzechach, nasionach, zarodkach pszennych i płatkach owsianych, ale trzeba pamiętać, że jego przyswajalność z wymienionych produktów jest gorsza niż z mleka.

Krowie mleko wraz z produktami mlecznymi służy ponadto za bogate źródło cynku, ale łatwo pokryć jego zapotrzebowanie. Wystarczy spożywać mięso, płatki owsiane, kaszę jaglaną i gryczaną, fasolę, groch, soczewicę, ryż, płatki pszenne, soję, koperek zielony, natkę pietruszki i czosnek. Bardzo bogate w ten pierwiastek są owoce morza, a w szczególności ostrygi.

Zobacz również: dieta redukcyjna jadłospis.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Nietolerancja laktozy a catering dietetyczny

  Jak już wspomniano, najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy tej nadwrażliwości jest zdecydowanie się na dietę pudełkową. Wdrożenie diety eliminującej laktozę poprawia komfort życia codziennego oraz samopoczucie. Nie występują wówczas problemy ze strony układu trawiennego, posiłki są smaczne, a także łatwiej o zredukowanie masy ciała. Również osoby niejedzące mięsa znajdą ofertę dla siebie – wegetariańską dietę bez laktozy. Stosowane są w niej przede wszystkim roślinne zamienniki nabiału, np. napoje kokosowe, migdałowe i sojowe. W jej ramach spożywa się również nabiał pozbawiony laktozy, czyli twarogi, masło i jogurty naturalne. Uzupełnienie niedoborów wapnia, cynku i witamin jest możliwe nawet na diecie bez laktozy, ryb i owoców morza, która dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu pozwala pozbyć się problemów trawiennych bez żadnych skutków ubocznych.

  Przeczytaj również:

  Ile warzyw i owoców powinniśmy jeść każdego dnia?

  Jaki jest najzdrowszy chleb?

  Dobre i złe węglowodany – czyli dokonaj zdrowych wyborów!

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022