Przejdź do treści

16 lipca, 2021

Jak ważne jest odpowiednie nawodnienie?

Jak ważne jest odpowiednie nawodnienie?

Udary, omdlenia i brak sił – co łączy ze sobą wszystkie te trzy elementy? Są one skutkiem złego nawodnienia organizmu. Mimo że lato niesie za sobą szereg różnych atrakcji, to właśnie w tym okresie szczególnie jesteśmy narażeni na szybki spadek poziomu wody, a to może zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Jak zatem nie dopuścić do tak skrajnej sytuacji?

Wielbłąd rzadko pije, a funkcjonuje i żyje

Być może niektórych z nas rozbawił powyższy śródtytuł. Nie został jednak sformowany w ten sposób przypadkowo. Niektórzy w wyniku mocno napiętego grafiku dnia zapomina o piciu odpowiedniej ilości płynów. Inni natomiast szczycą się, że w ciągu dnia nie czują pragnienia, a do funkcjonowania wystarczy im jedynie szklanka wody na kilka godzin. Kolejni natomiast piją dużo płynów, ale o niewłaściwym składzie. Oranżady, energetyki czy zatrważająca ilość kaw wcale nie przyczynią się do dobrego nawodnienia naszego organizmu. Nawet wspomniany wcześniej wielbłąd nie przeżyje bez odpowiedniego nawodnienia. Owszem, zwierzęta te są przystosowane do dłuższych przerw w piciu ze względu na pustynne warunki środowiskowe, ale „zabezpieczają się” przed odwodnieniem, gdy tylko mają ku temu sposobność. Dorosły wielbłąd potrafi wypić na raz około 120 litrów wody(!), a następnie zmagazynować ją w tłuszczu, by w miarę potrzeby uwalniać jej pokłady.  Człowiek jest skonstruowany zupełnie inaczej i bez regularnych dostaw wody, nasz organizm zaczyna dosłownie wariować. Nie potrafimy zmagazynować wody na zapas, a bez jej uzupełnienia nasz metabolizm zwalnia, a także dochodzi do zaburzeń pracy komórek, mięśni i połączeń nerwowych.

Dużo osób sobie nie zdaje sprawy, że nawodnienie organizmu, to nie tylko picie wystarczającej ilości wody. To także spożywanie odpowiedniej ilości konkretnych produktów. Co do proporcji, każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, by prawidłowo i skutecznie nawodnić organizm.

Catering dietetyczny, nie tylko dostarcza nam gotowe produkty zapakowane w ładne i poręczne pudełeczka, które przyjemnie i wygodnie się otwiera. Nim dojdziemy do tego finalnego etapu, podstawą cateringu dietetycznego jest określenie naszego BMI – czyli najprościej mówiąc, wyliczenie na podstawie masy ciała i wzrostu jakie zapotrzebowanie kaloryczne jest dla nas niezbędne oraz jaki jest nasz indywidualny poziom odpowiedniego nawodnienia. Do określenia tego jakże ważnego elementu dochodzą też inne zmienne na przykład nasz wiek, poziom aktywności i temperatura otoczenia. Kobiety w ciąży także wychodzą poza utarty schemat picia 2 litrów wody dziennie. Muszą zadbać nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód, a więc powinny zdecydowanie podwoić indywidualne zapotrzebowanie.

banner dietering

Sprawdź post przerywany 16/8 zasady.

Co jeść, by się napić?

Skoro nawodnienie organizmu jest zależne także od naszej diety, jakie produkty mogą nam pomóc uzupełnić zapas płynów? Ogórek, melony, gruszka i grejpfruty zdecydowanie są sprzymierzeńcami ułatwiającymi nawodnienie organizmu. Pomidor, a szczególnie sok z pomidorów przyczyni się do utrzymania prawidłowego poziomu wody w organizmie i jednocześnie zaspokoi głód.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Szczególnie w okresie letnim przypominamy sobie o zdrowym odżywianiu i dbaniu o sylwetkę. Pod cienkim materiałem ubrań nie ukryjemy zbędnych wałeczków i boczków, a by cieszyć się smukłą sylwetką, niektórzy przechodzą na dietę. I w tym wypadku także jesteśmy narażeni na utratę cennej wody. Podczas pobudzania pracy metabolizmu i układu trawiennego za pomocą diety w pierwszej kolejności nasz organizm pozbywa się wody. By nie dochodziło do gwałtownych spadków nawodnienia i minerałów ważne jest rozsądne podejście oraz zbilansowane żywienie, które nie dopuści do druzgoczących braków.

  Ponieważ sami bywamy zapominalscy, warto wykorzystać usługi fit cateringu jako strażnika naszego zdrowia i nawodnienia. Szczegółowy plan żywienia na każdy dzień wyznacza nam konkretne pory jedzenia i picia, a to niejednokrotnie może nas zabezpieczyć przed odwodnieniem. Oczywiście, nie oznacza to, że skoro w zestawie diety pudełkowej otrzymamy tylko jeden sok czy koktajl, to wystarczy nam taka ilość płynów na cały dzień. Całościowo zestaw posiłku dba o poziom wody w organizmie, ale prócz tego powinniśmy pić duże ilości wody i to małymi łyczkami. Pijąc szybko i „za jednym zamachem”, sprawiamy, że woda niejako przelatuje przez nasz organizm, trafiając od razu do żołądka. Powolne picie wody gwarantuje nam nawodnienie naszych tkanek, a nie szybkie wypełnienie pęcherza.

  Pamiętaj jednak, że bez względu czy jest lato, czy zima, Twój organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Bez tego nie tylko nie licz na efektywne funkcjonowanie w pracy, ale także rychłą wizytę u lekarza.

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022