Co można jeść przed snem, a czego lepiej unikać? Dietetyk odpowiada
Co zjeść i o której godzinie zjeść przed snem? Zapraszamy do lektury!
17 kwietnia, 2020
Zastanawiasz się nad zastosowaniem postu owocowo-warzywnego, ale nie wiesz, „z czym to się je”? Myślisz, czy taka dieta przełoży się w jakiś sposób na Twoje zdrowie? Dietę warzywno-owocową stosuje okresowo coraz więcej osób, a także coraz większe rzesze naukowców pochylają się nad zbadaniem jej wpływu na organizm. Oto, co warto o tym wiedzieć.
Bardzo ciekawy mechanizm związany z intuicją dotyczącą jedzenia, można zauważyć w trakcie choroby. Wtedy w naturalny, fizjologiczny sposób ograniczamy spożycie kalorii. Takie mechanizmy widać zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Ta obserwacja doprowadziła przeprowadzenia wielu badań, w których wykazano, że kiedy redukujemy spożycie kalorii, nasze ciało rozpoczyna procesy „samoleczenia” na poziomie komórkowym. O wiele wydajniej przebiega wówczas regeneracja komórek organizmu, co może prowadzić do szybszego wyzdrowienia lub ograniczenia objawów choroby.
Zobacz również co jeść przed snem.
Przykładem diety niskokalorycznej jest właśnie post owocowo-warzywny. Okazuje się, że takie ograniczenie kalorii, jakie charakteryzuje ten rodzaj menu, nie prowadzi do niedożywienia – ponieważ zasadą tej diety jest stosowanie jej tymczasowo. Ponadto post owocowo-warzywny poprzez wpływ na funkcjonowanie komórek organizmu i wynikające z tego zmiany na poziomie genowym – może być korzystny dla zdrowia i spowalniać starzenie. Może także przyczyniać się do redukcji ryzyka rozwoju chorób charakteryzujących proces starzenia – jak zwyrodnienia, stany zapalne, demencja, itp. Dieta owocowo-warzywna to zupełne przeciwstawienie się standardowej diecie „zachodniej”, pełnej cukru, tłuszczu, „pustych” kalorii.
Jak sama nazwa wskazuje, post owocowo-warzywny opiera się na wysokim spożyciu naturalnych produktów – warzyw i owoców. Tylko i wyłącznie. Specjaliści – dietetycy, Instytut Żywności i Żywienia czy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zalecają spożywanie co najmniej 5 porcji tych produktów dziennie dla zachowania dobrego zdrowia. A gdyby tak pójść o krok dalej i spożywać tylko i wyłącznie owoce i warzywa przez pewien, krótki okres? To jak najbardziej może być zdrowe. Dr Ewa Dąbrowska, przodowniczka ruchu „owocowo-warzywnego” w Polsce, wskazuje między innymi na takie sytuacje zdrowotne, w których warto skorzystać z postu owocowo-warzywnego:
Jak widać, spektrum działania postu owocowo-warzywnego jest bardzo szerokie. Jego korzystny wpływ na organizm, jak wspomniano, wiąże się głównie z mobilizacją procesów „autofagii”, czyli usuwania przez organizm (z niego samego) niepotrzebnych, chorych komórek. Ale ponadto owocowe i warzywa są źródłami prozdrowotnie działających związków, które działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antynowotworowo. Na przykład zawarte w tych produktach enzymy wspomagają niszczenie patogenów, polifenole chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, a błonnik wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z kałem oraz poprawia skład mikroflory jelitowej. Dodatkowo owoce i warzywa są dobrym źródłem wody, przez co wysokie ich spożycie może przyczyniać się do poprawy nawodnienia organizmu. To dobre zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za piciem zwykłej wody.
Zobacz również co to jest wskaźnik WHR.
Warto podkreślić, że post owocowo-warzywny opiera się w dużej mierze na produktach świeżych, niepoddawanych obróbce termicznej – gotowaniu, smażeniu, pieczeniu. Oczywiście dla polepszenia smaku czy zwiększenia różnorodności dań dozwolone są procesy obróbki warzyw i owoców, ale znaczna większość posiłków to świeże sałatki, surówki, koktajle czy smoothie. Taki sposób podania owoców i warzyw zachowuje w nich najwięcej wartościowych składników, bowiem witaminy czy mikroelementy są dość wrażliwe na działanie czynników takich, jak chociażby podwyższona temperatura. Zatem stosując post owocowo-warzywny tym bardziej masz pewność, że dostarczasz organizmowi szerokiego spektrum, dobrej jakości makroelementów i pierwiastków oraz witamin.
Jeśli nie wiesz, jak zacząć post albo nie masz pomysłów na posiłki – to nic strasznego! Dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie catering dietetyczny w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Łodzi – niezależnie, gdzie jesteś – możesz z niego skorzystać. Na zdrowie!
Bibliografia:
Dąbrowska Beata Anna: Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej: Przepisy. Wydawnictwo WAM, 2018.
Założenia diety Odnova są zbliżone do zbilansowanej diety przeciwzapalnej, z tą różnicą, że zawiera ona witaminy i składniki mineralne zawarte w świeżo tłoczonym koktajlu.