Przejdź do treści

17 kwietnia, 2020

Jak post owocowo-warzywny wpłynie na nasz organizm?

Jak post owocowo-warzywny wpłynie na nasz organizm?

Zastanawiasz się nad zastosowaniem postu owocowo-warzywnego, ale nie wiesz, „z czym to się je”? Myślisz, czy taka dieta przełoży się w jakiś sposób na Twoje zdrowie? Dietę warzywno-owocową stosuje okresowo coraz więcej osób, a także coraz większe rzesze naukowców pochylają się nad zbadaniem jej wpływu na organizm. Oto, co warto o tym wiedzieć.

Zdrowie zapisane w komórkach

Bardzo ciekawy mechanizm związany z intuicją dotyczącą jedzenia, można zauważyć w trakcie choroby. Wtedy w naturalny, fizjologiczny sposób ograniczamy spożycie kalorii. Takie mechanizmy widać zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Ta obserwacja doprowadziła przeprowadzenia wielu badań, w których wykazano, że kiedy redukujemy spożycie kalorii, nasze ciało rozpoczyna procesy „samoleczenia” na poziomie komórkowym. O wiele wydajniej przebiega wówczas regeneracja komórek organizmu, co może prowadzić do szybszego wyzdrowienia lub ograniczenia objawów choroby.

Zobacz również co jeść przed snem.

Dieta owocowo-warzywna – czy warto?

Przykładem diety niskokalorycznej jest właśnie post owocowo-warzywny. Okazuje się, że takie ograniczenie kalorii, jakie charakteryzuje ten rodzaj menu, nie prowadzi do niedożywienia – ponieważ zasadą tej diety jest stosowanie jej tymczasowo. Ponadto post owocowo-warzywny poprzez wpływ na funkcjonowanie komórek organizmu i wynikające z tego zmiany na poziomie genowym – może być korzystny dla zdrowia i spowalniać starzenie. Może także przyczyniać się do redukcji ryzyka rozwoju chorób charakteryzujących proces starzenia – jak zwyrodnienia, stany zapalne, demencja, itp. Dieta owocowo-warzywna to zupełne przeciwstawienie się standardowej diecie „zachodniej”, pełnej cukru, tłuszczu, „pustych” kalorii. 

banner dietering

Co jeść podczas diety owocowo-warzywnej?

Jak sama nazwa wskazuje, post owocowo-warzywny opiera się na wysokim spożyciu naturalnych produktów – warzyw i owoców. Tylko i wyłącznie. Specjaliści – dietetycy, Instytut Żywności i Żywienia czy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zalecają spożywanie co najmniej 5 porcji tych produktów dziennie dla zachowania dobrego zdrowia. A gdyby tak pójść o krok dalej i spożywać tylko i wyłącznie owoce i warzywa przez pewien, krótki okres? To jak najbardziej może być zdrowe. Dr Ewa Dąbrowska, przodowniczka ruchu „owocowo-warzywnego” w Polsce, wskazuje między innymi na takie sytuacje zdrowotne, w których warto skorzystać z postu owocowo-warzywnego:

 • Profilaktyka zdrowotna,
 • Choroby immunologiczne,
 • Choroby endokrynologiczne,
 • Choroby neurologiczne,
 • Zespół metaboliczny (otyłość wraz z cukrzycą, zaburzeniami profilu lipidowego i dysfunkcjami układu sercowo-naczyniowego),
 • Choroby zwyrodnieniowe
 • Choroby skórne.

Jak widać, spektrum działania postu owocowo-warzywnego jest bardzo szerokie. Jego korzystny wpływ na organizm, jak wspomniano, wiąże się głównie z mobilizacją procesów „autofagii”, czyli usuwania przez organizm (z niego samego) niepotrzebnych, chorych komórek. Ale ponadto owocowe i warzywa są źródłami prozdrowotnie działających związków, które działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antynowotworowo. Na przykład zawarte w tych produktach enzymy wspomagają niszczenie patogenów, polifenole  chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, a błonnik wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z kałem oraz poprawia skład mikroflory jelitowej. Dodatkowo owoce i warzywa są dobrym źródłem wody, przez co wysokie ich spożycie może przyczyniać się do poprawy nawodnienia organizmu. To dobre zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za piciem zwykłej wody.

Zobacz również co to jest wskaźnik WHR.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Zasady postu owocowo-warzywnego a zawartość witamin

  Warto podkreślić, że post owocowo-warzywny opiera się w dużej mierze na produktach świeżych, niepoddawanych obróbce termicznej – gotowaniu, smażeniu, pieczeniu. Oczywiście dla polepszenia smaku czy zwiększenia różnorodności dań dozwolone są procesy obróbki warzyw i owoców, ale znaczna większość posiłków to świeże sałatki, surówki, koktajle czy smoothie. Taki sposób podania owoców i warzyw zachowuje w nich najwięcej wartościowych składników, bowiem witaminy czy mikroelementy są dość wrażliwe na działanie czynników takich, jak chociażby podwyższona temperatura. Zatem stosując post owocowo-warzywny tym bardziej masz pewność, że dostarczasz organizmowi szerokiego spektrum, dobrej jakości makroelementów i pierwiastków oraz witamin. 

  Jeśli nie wiesz, jak zacząć post albo nie masz pomysłów na posiłki – to nic strasznego! Dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie catering dietetyczny w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Łodzi – niezależnie, gdzie jesteś – możesz z niego skorzystać. Na zdrowie!

  Bibliografia:

  Dąbrowska Beata Anna: Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej: Przepisy. Wydawnictwo WAM, 2018.

  Jarosław Gołyźniak
  Jarosław Gołyźniak
  technik technologii żywienia zbiorowego. Idealnie trafia w sedno problemu i dobiera odpowiednie działania. To on zajmuje się opracowywaniem jadłospisów dla różnych grup ludzi w Dietering.com, biorąc pod uwagę wszystkie elementy wpływające na funkcjonowanie organizmu.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022