Przejdź do treści

19 lutego, 2021

Jak pokonać podjadanie? Jak przestać podjadać? Sprawdzone sposoby!

Jak pokonać podjadanie? Jak przestać podjadać? Sprawdzone sposoby!

Przekąski między głównymi posiłkami to jeden z głównych grzechów osób będących na diecie i… nie chudnących. Podjadanie sprawia, że kaloryczność diety odchudzającej bardzo łatwo wędruje w górę, zaś nasz mózg nawet nie zauważa, że tak naprawdę zjadamy kolejny, i kolejny posiłek. Jak poradzić sobie z przemożną chęcią podjadania?

Dlaczego podjadamy?

Definicja podjadania mówi, że jest to spożywanie posiłków lub przekąsek pomiędzy głównymi – śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem, podwieczorkiem i kolacją. Może to być też jedzenie w sytuacji, gdy nawet nie czujemy głodu. Najczęściej podjadanie dotyczy smakowitych przekąsek wysoko przetworzonych, jak chipsy, słodycze, paluszki, a także bakalie – ale tak naprawdę podjadać można wszystko. Nawet to, co nawykowo i bez uczucia głodu zjemy podczas gotowania zdrowego posiłku bezpośrednio z garnka – można uznać za podjadanie.

Powodów, przez które człowiek ma chęć podjadania może być bardzo wiele i nie dla każdej osoby są one podobne. Przede wszystkim jedzenie ma na celu zaspokajanie naturalnej, ludzkiej potrzeby fizjologicznej głodu i pragnienia. Jeśli więc podjadasz dlatego, że nieprzerwanie czujesz głód, to zastanów się – jak wygląda Twoja codzienna dieta. Czy zjadasz śniadanie, czy główne posiłki są dla Ciebie sycące? Być może, że główne dania nie pokrywają Twojego dziennego zapotrzebowania na energię i makro- oraz mikroskładniki, stąd organizm pomiędzy posiłkami nadal nie czuje się optymalnie i „woła” o kolejną porcję energii. Niezależnie bowiem od tego, czy stosujesz dietę bezglutenową, wegetariańską czy jesz wszystko – podstawą jest zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu.

Podjadanie może być także wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania psychicznego. Na pewno znasz ten moment, gdy po długim, trudnym dniu, kiedy nie masz dobrego nastroju – masz chęć sięgnąć po jakąś przekąskę, która „osłodzi” te gorsze chwile. W przypadku przewlekłego stresu lub stale obniżonego nastroju, zajadanie tych negatywnych emocji to pewnego rodzaju mechanizm obronny organizmu. Próba przynajmniej chwilowego odsunięcia od siebie złych emocji i odczuć. W podobny sposób można te rekompensować sobie pewne braki, na przykład spowodowane odejściem bliskiej osoby. Jeśli podjadanie występuje wraz z takimi negatywnymi emocjami, to jest ono najczęściej wynikiem braku zaspokojenia potrzeby przynależności, miłości, bezpieczeństwa.

banner dietering

Jak przestać podjadać?

Najważniejszym krokiem w zaprzestaniu lub ograniczeniu podjadania jest rozpoznanie sytuacji, powodów, w jakich ta czynność zwykle następuje. Jeśli głód powoduje u Ciebie ciągłą chęć zjadania przekąsek – to pomyśl o wizycie u dietetyka lub skorzystaj z dopasowanego dla Ciebie cateringu dietetycznego. Niezależnie, czy mieszkasz we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku czy mniejszym mieście – obecnie oferta dietetyków i diet pudełkowych jest niesamowicie szeroka i łatwo dostępna dla każdego. A pomoc specjalistów, dobranie indywidualnej diety bądź jej kaloryczności (co możesz uzyskać także od dietetyka współpracującego z cateringiem dietetycznym) z pewnością spowoduje, że uregulują się Twoje potrzeby głodu i odczucie sytości. Pamiętaj, że jedzenie zbyt mało kalorii – nawet, jeśli chcesz schudnąć – może obrócić się przeciwko Tobie i przyczynić się do osłabienia organizmu, wystąpienia efektu jojo i braku efektów odchudzania. Dlatego warto powierzyć ten ważny proces komuś, kto Cię w tym profesjonalnie wspomoże.

Zobacz: post przerywany 16/8 zasady.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Najczęstsze przyczyny podjadania

  Zajadanie stresu

  W sytuacji, gdy okaże się, że Twoja chęć podjadania to efekt negatywnych emocji kumulowanych w organizmie, a także stresu lub przewlekłego uczucia strachu, samotności, opuszczenia. Nauczenie się innych, zdrowszych sposobów rozwiązywania trudnych i stresujących sytuacji może tu okazać się kluczowe. Także wprowadzenie, najlepiej przy pomocy terapeuty, skutecznych rozwiązań na poradzenie sobie ze stratą bliskiej osoby lub innym trudnymi przeżyciami może nie tylko pomóc bezpośrednio Twojej psychice – ale pośrednio także wpłynąć na zniwelowanie niezdrowej chęci podjadania.

  Złe nawyki spowodowane przez otoczenie

  Jeżeli natomiast przyczyna podjadania tkwi w środowisku, Twoim otoczeniu – pomyśl, jakie sytuacje wzmagają u Ciebie sięganie po niezdrowe (lub zbyt częste) przekąski. Czy zdarza się to w pracy, ponieważ codziennie współpracownicy zamawiają do biura fast food? Czy może wynika to z Twojego współudziału w podjadaniu innych osób, które lubią sięgać po słodycze? A może samo przechodzenie obok piekarni i zapach świeżo wypieczonych bułeczek sprawia, że nie możesz się oprzeć kupieniu kilku sztuk? Jeśli to ten ostatni powód – być może warto zmienić swoją codzienną trasę spaceru, zaś w pracy mieć przygotowane własne posiłki wraz ze zdrowymi przekąskami w postaci surowych warzyw lub owoców. Im więcej bodźców do podjadania u siebie zauważysz, tym więcej rozwiązań możesz wdrożyć, by je zniwelować. Pamiętaj, że podjadanie to nie tylko łatwa droga do nadwagi i otyłości, ale także do rozwoju wielu innych chorób, które w konsekwencji mogą nawet spowodować niepełnosprawność.

  Bibliografia:
  Gajewska D., Jeżewska-Zychowicz M.: Pojadanie między posiłkami – przyczyny i skutki. Wykład wygłoszony w ramach „Wszechnicy Żywieniowej w SGGW” w dn. 15 marca 2006.
  Szczodrowska A. i wsp.: ANALIZA WYBRANYCH ZWYCZAJÓW ŻYWIENIOWYCH STUDENTÓW ŁÓDZKICH UCZELNI. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 2, str. 186 – 193.
  Njike VY, Smith TM, Shuval O, et al. Snack Food, Satiety, and Weight. Adv Nutr. 2016;7(5):866-878. Published 2016 Sep 15.
  Marangoni F, Martini D, Scaglioni S, Sculati M, Donini LM, Leonardi F, Agostoni C, Castelnuovo G, Ferrara N, Ghiselli A, Giampietro M, Maffeis C, Porrini M, Barbi B, Poli A. Snacking in nutrition and health. Int J Food Sci Nutr. 2019 Dec;70(8):909-923.

  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022