Przejdź do treści

20 sierpnia, 2020

Jak czytać etykiety produktów spożywczych

Jak czytać etykiety produktów spożywczych

Sklepowe półki pełne są różnorodnych produktów spożywczych. Mimo, że mamy do czynienia z pozoru z podobnymi produktami stojącym obok siebie np. płatki śniadaniowe, to mimo różnej szaty graficznej opakowań, sloganów reklamowych, objętości opakowania oraz ceny, produkty te często diametralnie różnią się składem, który w pierwszej kolejności powinien przykuwać naszą uwagę.

Niewątpliwie, świadomość żywieniowa społeczeństwa wzrasta. Wynika to z coraz liczniej propagowanych informacji dotyczących bezpośredniego wpływu odżywiania na jakość i długość życia. Czytanie etykiet produktów spożywczych powinno być zdrowym nawykiem każdego świadomego konsumenta. Etykiety, mimo że często pisane drobnym druczkiem, dostarczają wielu cennych informacji, które mogą pomóc w komponowaniu zdrowego jadłospisu. Na co zatem zwracać uwagę?

Długa lista niechcianych składników

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że im dłuższa lista składników, tym gorzej. Jeśli producent zastępuje naturalny składnik jego chemicznymi odpowiednikami, to musi użyć mieszanki składników aby osiągnąć ten sam efekt. Przykładowo, zamiast prawdziwego soku w składzie znajdziemy: wodę, cukier lub sztuczny słodzik, aromat zgodny z naturalnym, barwnik, stabilizator, przeciwutleniacz, regulator kwasowości oraz konserwanty. Co ważne, producent zobowiązany jest do podawania składników produktu w kolejności ich występowania – od tego o największej zawartości, do tego, którego jest najmniej. Jeżeli w czekoladzie na pierwszym miejscu znajdziemy cukier, w przyprawie sól, a w chlebie „żytnim” mąkę pszenną – takie produkty nie będą pochodnymi zdrowia. Zasada jest prosta: im krótszy i prostszy skład tym lepiej. Cieszy fakt, że świadomi producenci propagują na rynku wartościowe produkty spożywcze, które nie zawierają w swoim składzie zbędnych dodatków. Warto zatem poświęcić chwilę w supermarkecie aby odszukać wartościowe produkty, które będą gościć na naszych stołach.

banner dietering

Porcja porcji nierówna

Wybierając produkty spożywcze poza składem, należy też kontrolować wartość odżywczą. Czasami zastosowany dodatek może znacząco podnieść kaloryczność potrawy oraz długość listy składników, lepiej zatem zdecydować się na jego wariant naturalny, który będzie zdrowszym odpowiednikiem. Należy również pamiętać, że ustalona według producenta porcja i tym samym jej kaloryczność niekoniecznie może odpowiadać naszym wyobrażeniom (nie musi to być porcja 100 g lub 100 ml). Należy zatem dokładnie patrzeć na wielkość porcji oraz ich kaloryczność.

Przeczytaj na naszym blogu jakie bułki na diecie stosować.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Czego unikać?

  Pewnych składników powinniśmy się w szczególności wystrzegać (mowa o cukrach prostych, nasyconych kwasach tłuszczowych oraz soli):

  • cukry proste oraz wszelkiego rodzaju substancje słodzące (np. syrop glukozowo-fruktozowy) przyczyniają się do powstawania otyłości, cukrzycy typu 2 oraz próchnicy
  • dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, a w konsekwencji do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego
  • sól, której według ekspertów nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 g (płaska łyżeczka) dziennie nie bez przyczyny jest piętnowana. Jej źródłem są szczególnie przekąski np. chipsy, orzeszki, chrupki oraz żywność wysoko przetworzona np. przetwory mięsne. Nadmiar soli przyczynia się do zaburzenia pracy nerek czy serca

  Warto również zrezygnować z przetworów mięsnych określanych jako MOM- czyli mięso oddzielone mechanicznie. Normy unijne dość restrykcyjnie podchodzą do zawartości poszczególnych składników w produktach spożywczych. Przykładem może być ser, który powinien składać się wyłącznie w surowców mlecznych oraz tłuszczu mlecznego. W przypadku takich składników producent może użyć określenia „ser”. Jeśli tego słowa brak, można w składzie doszukiwać się np. utwardzonych tłuszczów roślinnych, które obecne są w wyrobach seropodobnych. Warto również unikać barwników, które mogą powodować nadpobudliwość, problemy z koncentracją, zmiany skórne oraz zbędnych substancji konserwujących.

  Alergeny

  Według aktualnych rozporządzeń producenci żywności mają obowiązek informowania o potencjalnie występujących alergenach w produktach spożywczych. Alergeny muszą zostać wyszczególnione wśród składników w widoczny sposób. Obowiązkowe jest również informowanie o zawartości alergenów w ilościach śladowych. Alergeny wyszczególnione na opakowaniach produktów spożywczych pomagają funkcjonować konsumentom, którzy wykazują silne reakcje alergiczne np. na skutek konsumpcji orzechów ziemnych, których obecność może spowodować silny wstrząs anafilaktyczny oraz idące z nim groźne konsekwencje dla życia.

  Dowiedz się co można jeść przed snem.

  Kod kreskowy

  Warto wspomagać rodzimą gospodarkę. Pamiętajmy zatem, że produkty których kod kreskowy rozpoczyna się od 590 są pochodzenia krajowego. Z pozoru mała rzecz ale warto wybierać to co nasze, a szczególnie lokalne.

  Termin przydatności do spożycia

  Na produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje określeń: „najlepiej spożyć do” i „najlepiej spożyć przed”. Informacja ta dotyczy czasu w jakim dany produkt można przechowywać oraz jak długo jest on zdatny do spożycia od chwili otwarcia opakowania. Zapis „najlepiej spożyć do” podaje się w przypadku produktów nietrwałych, czyli takich, które szybko się psują i mogę być źródłem np. zatrucia pokarmowego. Znajduje się on zazwyczaj na wędlinach, serach pleśniowych, jogurtach, czy rybach. Wyrażenie „najlepiej spożyć przed” stosowane jest w przypadku żywności, która może być dłużej przechowywana (np. przetwory zbożowych, ryżu, przypraw, kawa, herbata). Spożycie produktu po tej dacie nie jest niebezpieczne, ale smak, zapach oraz konsystencja może być nieco zmieniona.

  Co wybrać?

  Pamiętaj, wybieraj świadomie te produkty które mają najkrótszą listę składników, a dodatki które są w nich obecne są dla ciebie znajome. Unikaj wysokiej zawartości cukru, soli, oraz szkodliwych kwasów tłuszczowych. Jeśli natomiast brak Ci czasu na samodzielne przygotowanie wartościowych posiłków skorzystaj z oferty cateringu dietetycznego Dietering. Gwarantujemy całodzienne, zbilansowane i zdrowe żywienie na bazie wartościowych surowców. Niewątpliwą zaletą przygotowywanych posiłków jest naturalny skład, obecność ziół oraz zdrowych tłuszczy. Nie korzystamy z gotowych wyrobów takich jak pieczywo czy wyroby cukiernicze- wszystko jest wytworem pracy naszych kucharzy, którzy przygotowują zarówno pieczywo jak i wędliny samodzielnie, bez dodatków konserwujących, barwników oraz środków przedłużających trwałość.

  Przeczytaj również:

  Jak wkomponować przekąski w dietę?

  Wpływ owoców i warzyw w diecie na zdrowie

  Czy regularne posiłki mają znaczenie?

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022