Przejdź do treści

3 marca, 2020

Efekt Jojo? – czym jest i jak go uniknąć?

Efekt Jojo? – czym jest i jak go uniknąć?

Efekt jojo to sytuacja, której każda odchudzająca się osoba chciałaby uniknąć. Ale jednocześnie taka, której większość odchudzających się na własną rękę doświadcza. Czym jest efekt jojo i jak się przed nim chronić?

Czym jest efekt jojo?

Efekt jojo to sytuacja, do której zwykle dochodzi po zakończeniu stosowania diety odchudzającej. Wiąże się on z ponownym zwiększeniem masy ciała, którą już udało się w dużej mierze obniżyć dietą odchudzającą. Dlaczego dochodzi do efektu jojo? Zazwyczaj efekt ten jest wynikiem powrotu do dawnych nawyków żywieniowych. Jeśli traktujemy dietę odchudzającą jako tymczasowy, restrykcyjny i ograniczający sposób żywienia – to prędzej czy później powrócimy do swojej dawnej diety. A więc do jedzenia zazwyczaj ubogiego w błonnik, świeże owoce i warzywa i… niestety znacznie bardziej kalorycznego, niż stosowana dieta odchudzająca.

Taka nagła zmiana podaży kalorii z poziomu około 1000-1500 kcal (ponieważ tyle zazwyczaj wynosi kaloryczność diet stosowanych bez pomocy specjalisty – dietetyka) na ponad 2000 kcal skutkuje tym, że organizm – przyzwyczajony do restrykcji żywieniowych i głodówki – chętniej magazynuje nadwyżkę kalorii. Efekt jojo to właśnie owe magazynowanie kalorii i związany z nim powrót do wyższej masy ciała

Nie tylko kalorie

Warto też dodać, że na efekt jojo nie składają się jedynie kalorie. Zwiększenie masy ciała po powrocie do dawnej diety może być też wynikiem silniejszego magazynowania wody w organizmie. Zwykle dieta odchudzająca polega na spożywaniu produktów mniej przetworzonych, większej ilości warzyw i owoców – a te zawierają znacznie mniej soli (sodu), niż produkty, do których wraca się po zakończeniu odchudzania. Nagłe dostarczenie organizmowi większej dawki soli powoduje, że komórki organizmu w celu wyrównania gospodarki elektrolitowej – chłoną wodę. To prowadzi do obrzęków i ogólnego uczucia ciężkości, a także do realnego podwyższenia wartości na wadze.

banner dietering

Jak uniknąć efektu jojo?

Przede wszystkim pamiętajmy, że dieta nie musi być pełna wyrzeczeń i restrykcji, by była skuteczna. Nie stosujmy diet o głodówkowych kalorycznościach, ponieważ zwiększa to ryzyko, że szybko taką dietę porzucimy i wrócimy do dawnych nawyków. Ponadto traktujmy dietę jako proces i nie spieszmy się z chęcią osiągania spektakularnych efektów. Zdrowa dieta odchudzająca pozwala bowiem na chudnięcie do kilograma tygodniowo. I jeszcze jedno – gdy osiągniesz już wymarzony cel diety odchudzającej – należy z niej wychodzić stopniowo i powoli zwiększać kaloryczność. Niezdrowe jest nagłe przejście na wyższe spożycie kalorii. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko poprowadzić – nie wahaj się i skorzystaj z pomocy specjalisty dietetyka. Możesz też wypróbować catering dietetyczny – nie musisz wówczas gotować samodzielnie, jesz smacznie i zdrowo, a do tego masz pewność, że specjaliści czuwają nad Twoją dietą. Spróbuj koniecznie!

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.
  Ilona Poręba
  Ilona Poręba
  Technolog żywienia i dietetyk dyplomowany, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. To ona pomoże Ci bezpiecznie schudnąć i wspomoże proces leczenia różnych chorób poprzez dobór odpowiednio zbilansowanej diety dostępnej w ofercie Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022