Przejdź do treści

6 sierpnia, 2020

Dlaczego warto wybierać sezonowe warzywa i owoce?

Dlaczego warto wybierać sezonowe warzywa i owoce?

Lato w pełni. Sklepy oraz osiedlowe stragany obfitują w sezonowe owoce i warzywa które powinny być podstawą prawidłowo zbilansowanej diety. Wiadomo, że stanowią one niezastąpione źródło cennych składników mineralnych oraz witamin. Ponadto, dostarczają błonnika pokarmowego regulującego pracę przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest, aby każdy posiłek zawierał w przewadze warzywa oraz owoce. Dlaczego szczególnie latem bazować na tym co sezonowe? Zachęcamy do lektury.

Właściwości zdrowotne

Piramida żywienia wskazuje na warzywa oraz owoce jako podstawę właściwej diety. Taką zasadę wyznajemy również komponując jadłospis w cateringu dietetycznym Dietering. W każdym z posiłków obecnych w całodziennym wyżywieniu staramy się aby znalazły się owoce lub warzywa. Jak wspomniano powyżej stanowią one źródło błonnika, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy oraz enzymów w naturalnej i łatwo przyswajalnej formie. Należy pamiętać, że preparaty witaminowo-mineralne mogę działać wspomagająco na organizm, ale nie zastąpią one warzyw oraz owoców w formie naturalnej. Sezonowe i lokalne surowce charakteryzują się wyższą zawartością witamin ponieważ czas od zbioru do dystrybucji jest znacznie krótszy niż w przypadku warzyw i owoców magazynowanych a następnie importowanych. Surowce te praktycznie zawsze charakteryzują się najwyższym stopniem dojrzałości oraz gotowością do konsumpcji co znacznie podnosi ich walory smakowe. Przykładem może być wybór owoców do produkcji koktajli mleczno-owocowych: owoce charakteryzujące się wyższym stopniem dojrzałości zawierają naturalnie więcej cukru co wpłynie na lepsze walory smakowe gotowego produktu i pozwoli ograniczać zbędny dodatek cukru który należy dodać do kwaskowatych i niedojrzałych owoców.

banner dietering

Zobacz: dieta w insulinooporość czego nie jeść.

Lokalnie, ekonomicznie i ekologicznie

Surowce lokalne dostępne o określonej porze roku są znacznie tańsze. Wynika to z braku kosztów związanych z dalekimi transportami oraz magazynowaniem. Pamiętajmy również, że surowce zagraniczne muszą zostać poddane wielu zabiegom agrotechnicznym które wpływają na wygląd i jakość wyrobu finalnego. Ponadto surowce te muszą zostać we właściwy sposób zapakowane i zabezpieczone co wiąże się wzrostem ceny surowca finalnego. Wybierając sklepy i stragany lokalne eliminujemy dodatkowe materiały opakowaniowe np. folie i inne materiały opakowaniowe, które muszą zostać poddane procesowi segregacji i utylizacji. Do na zakupy warto wybrać się z materiałową torbą lub płócienne woreczki wielokrotnego użytku. Dzięki takim rozwiązaniom przyczyniamy się do dbania o nasze środowisko naturalne.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Monotonność w diecie?

  Często można spotkać się z zasadą sugerującą dokonywanie tych surowców które obecne są w danej szerokości geograficznej. Jak najbardziej jesteśmy zwolennikami tej teorii ponieważ ściśle wiąże się z zasadą wspierani lokalnej produkcji żywności. Uważamy też, że warto też sięgać po egzotyczne surowce które stanowić będą one urozmaicenie codziennej diety. Najgorsze co może przytrafić się w diecie to monotonne posiłki. Wytrwania w zdrowych nawykach żywieniowych będzie łatwiejsze kiedy serwowane dania będą odmienne i zaskakujące pod względem bazy surowcowej oraz smaku.

  Sprawdź: jakie pieczywo ma najmniej kalorii.

  Sezonowość warzyw i owoców

  Warto znać tzw. kalendarz sezonowości który przedstawia produkty spożywcze dostępne w określonych miesiącach na przestrzeni całego roku. Mając wiedzę na ten temat z powodzeniem można zaopatrywać się w sezonowe warzywa i owoce dostępne w Polsce. Mając dostęp do wartościowych surowców czasie sezonu warto również przygotować zapasy w postaci mrożonek lub zdrowych przetworów z których będziemy korzystać np. w miesiącach zimowych.

  Czy warto kupować sezonowo i lokalnie? Zdecydowanie: TAK! Podczas codziennych zakupów postaw na sezonowe, lokalne i zdrowe owoce i warzywa. Catering dietetyczny Dietering od początku swojej działalności wspiera producentów lokalnych zaopatrując się żywność pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Dla nas to same korzyści głownie zdrowotne oraz pewność wysokiej jakości produktów, a dla rolników i sadowników wsparcie w ciężkiej i wymagającej pracy.

  Seweryn Gołyźniak
  Seweryn Gołyźniak
  Dyplomowany kucharz i amator zdrowego żywienia. Perfekcyjnie dobiera smaki i przygotowuje różnorodne potrawy w dietach serwowanych w Dietering.com. Doskonale przekłada teorię na praktyczne zastosowanie w kuchni.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022