Przejdź do treści

22 czerwca, 2020

Dlaczego nie mogę schudnąć? Poznaj najczęściej popełniane błędy

Dlaczego nie mogę schudnąć? Poznaj najczęściej popełniane błędy

Pozbycie się nadmiaru kilogramów to bardzo popularny cel. Wiele osób ma jednak pewne problemy z jego osiągnięciem i pomimo nakładu czasu i zmiany nawyków żywieniowych nie może dopiąć swego. Dlaczego tak się dzieje i co trzeba zmienić, żeby wreszcie odchudzanie stało się skuteczne? Oto najczęściej popełniane w procesie redukcji błędy!

Znaczenie psychologii

Rygorystyczne diety pozornie mogą się wydawać najskuteczniejsze, lecz wcale nie musi tak być w rzeczywistości. Im bardziej restrykcyjne są wymagania, tym trudniej ich przestrzegać, a stosowanie takiego programu odchudzania może doprowadzić do kumulowania frustracji, co skutkuje podjadaniem i zniweczeniem wszystkich wysiłków. Redukcja nie powinna polegać na głodzeniu się, ale na wprowadzeniu nowych nawyków żywieniowych, które mają nie tylko być zdrowe, ale i odpowiadać indywidualnym upodobaniom.

Bardzo istotne jest ponadto stawianie sobie realistycznych celów, których osiągnięcie jest w zasięgu ręki. Wiąże się to z akceptacją siebie i samoświadomością. Nie należy oczekiwać, że po kilku miesiącach diety uzyska się wygląd modelki bądź zawodowego sportowca, ponieważ wiązało się to będzie wyłącznie z rozczarowaniem, a to prowadzi do spadków motywacji. Postawienie sobie celów zbyt wymagających nie pozwoli na osiągnięcie satysfakcji, a jest ona bardzo ważna, żeby wytrwać w postanowieniu.

Zobacz co jeść przed snem!

Nawodnienie przede wszystkim

Niedostateczne nawodnienie jest bardzo często spotykanym i równie poważnym błędem w trakcie redukcji. Zazwyczaj osoby, które się odchudzają, są również odwodnione, a w zależności od wieku, aktywności fizycznej i płci powinno się wypijać 1,5 – 3 l wody dziennie. Koniecznie z diety trzeba wykluczyć wszystkie napoje słodzone oraz gazowane. Nie powinno się także pić w trakcie jedzenia, bowiem może doprowadzić to do spotęgowanie uczucia głodu i spożycia większej liczby kalorii.

Pragnienie łatwo można pomylić z głodem, więc zadbanie o podaż wody skutkuje nieraz ograniczeniem ilości spożywanych kalorii. Bez odpowiedniego nawodnienia nie jest możliwe pozbycie się toksyn z organizmu, co bardzo spowalnia proces odchudzania, a w dodatku jest wyjątkowo niezdrowe. Zatrzymywanie wody w organizmie, które jest jednym z następstw odwodnienia, może zaś poskutkować wystąpieniem opuchlizny i odkładaniem dodatkowych kilogramów.

banner dietering

Częste jedzenie na mieście

Nie wszyscy mają czas i chęci, by gotować samemu. W takiej sytuacji często wybiera się wyjście do knajpy, co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj nie wie się wówczas, co konkretnie się je, jakie produkty zostały zastosowane i w jakich ilościach je użyto. Zamiast tego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych bądź po prostu nielubiących gotować osób jest catering dietetyczny, co można zrobić we wszystkich większych miastach, takich jak Szczecin czy Białystok.

W bardzo szerokiej ofercie znajdują się jadłospisy przeznaczone dla klientów o różnych wymaganiach, jak np. dieta STANDARD albo dieta o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki posiłkom idealnie pokrywającym zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki, przygotowywanym po konsultacjach z dietetykami, o wiele łatwiej będzie zgubić nadmiar kilogramów.

Zobacz: jaki chleb ma najmniej węglowodanów.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Nieregularne spożywanie posiłków

  Organizm najskuteczniej pozbywa się tkanki tłuszczowej, kiedy odżywiamy się regularnie. 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach co trzy godziny stanowi najlepszą metodę, ponieważ makroskładniki dostarczane są do organizmu w odpowiedniej ilości, a dzięki pokryciu zapotrzebowania kalorycznego nie pojawia się ochota na przekąski. Nawet jeżeli przestrzega się zasad zdrowego odżywiania, ale nie je się o regularnych porach, efekty odchudzania mogą pozostawać niezauważone.

  Dzieje się tak z powodu nieodpowiedniego poziomu insuliny i glukozy we krwi. Wpływają one bowiem na produkcję tkanki tłuszczowej, mianowicie jeśli trzustka zbyt często produkuje insulinę, zahamowane zostaje spalanie tłuszczu, a nadmiar glukozy zamieniany jest właśnie w tkankę tłuszczową. Warto przy regularnym odżywianiu pamiętać też, że wcale nie powinno się trzymać sztywno godzin kolacji. Ostatni posiłek faktycznie nie powinien być spożywany na mniej niż 2 – 3 godziny przed snem, jednak jego porę należy właśnie dostosować do momentu udania na spoczynek.

  Brak (optymalnej) aktywności fizycznej

  Można schudnąć bez ćwiczeń fizycznych, ale redukcja przebiega wówczas zdecydowanie wolniej. Aktywność w procesie odchudzania gwarantuje nie tylko spalone kalorie, ale też przyspieszenie przemiany materii trwające nawet do kilkunastu godzin po wysiłku. Stosowanie ćwiczeń nawet przez pół godziny dziennie może zagwarantować też wymodelowanie sylwetki i zyskanie jędrnego ciała.

  Nie należy przy tym przesadzać z treningami. Zbyt intensywne i za częste ćwiczenia odchudzające prowadzą do nadmiernej produkcji kortyzolu, który spala mięśnie i blokuje spalanie tkanki tłuszczowej. Treningi powinny odbywać się regularnie, być dostosowane do możliwości i odbywać się w równych odstępach czasu. Trzeba pamiętać o odpoczynku i regeneracji, podczas których mięśnie się odbudowują.

   
  Ilona Poręba
  Ilona Poręba
  Technolog żywienia i dietetyk dyplomowany, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. To ona pomoże Ci bezpiecznie schudnąć i wspomoże proces leczenia różnych chorób poprzez dobór odpowiednio zbilansowanej diety dostępnej w ofercie Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022