Przejdź do treści

25 maja, 2023

Dieta redukcyjna — zasady i przykładowy jadłospis. Co jeść na diecie redukcyjnej?

Dieta redukcyjna — zasady i przykładowy jadłospis. Co jeść na diecie redukcyjnej?

Dieta redukcyjna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najtrudniejszych sposobów żywienia. Wymaga bowiem manewrowania pomiędzy zapotrzebowaniem organizmu a ujemnym bilansem kalorycznym. Nic więc dziwnego, że bardzo często padają pytania typu „Co jeść na redukcji?”. Warto zdawać sobie sprawę, jak prawidłowo przeprowadzić redukcję, żeby uniknąć niedoborów i efektu jojo. Sprawdź, na co zwracać uwagę, żeby dieta redukcyjna była zdrowa dla Twojego organizmu.

Na czym polega dieta redukcyjna? Najważniejsze zasady

Dieta redukcyjna ma na celu zmniejszenie masy ciała. Jej efektem ma być szczupła sylwetka oraz zdrowy organizm. Jeśli chcesz to osiągnąć, musisz przestrzegać kilku najważniejszych zasad.

Przede wszystkim dokładnie sprawdź swoje zapotrzebowanie na makroskładniki. W osobnym artykule omówiliśmy, w jaki sposób można obliczyć zapotrzebowanie na białko. Pozwoli Ci to zachować zdrowie całego ciała oraz odpowiedni poziom energii przez cały dzień.

Drugą najważniejszą zasadą jest „Nie redukuj za dużo”. Obetnij ok. 400 do 500 kcal. Już tyle wystarczy, żeby zacząć zauważać pierwsze efekty. Jednocześnie w dalszym ciągu będziesz mieć wystarczająco dużo siły na codzienne czynności.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Jak przygotować zdrowe i smaczne posiłki na diecie redukcyjnej?

  Częstym błędem przy diecie redukcyjnej jest omijanie poszczególnych grup składników. Najczęściej pada na węglowodany. Na naszym blogu znajdziesz artykuł na temat dobrych i złych węglowodanów. Pamiętaj, że cukry złożone są Ci niezbędne do pozyskiwania energii. W dobrej i zbilansowanej diecie może być miejsce nawet na cukry złożone.

  Przygotowując posiłki, pamiętaj o zasadzie 80/20. 80% diety to zdrowe i wartościowe produkty. Jednocześnie dieta redukcyjna to również 20% tych mniej zdrowych składników, które Ci smakują. Dzięki temu unikniesz ogromnej ochoty na rzucenie się na słodycze oraz efektu jojo.

  Sięgaj po nowe i ciekawe przepisy. Nie ograniczaj się tylko do znanych składników, eksperymentuj i testuj. Dzięki temu Twoja dieta będzie ciekawsza i smaczniejsza.

  Co jeść na diecie redukcyjnej?

  Wiele osób myśli, że dieta redukcyjna wyklucza smaczne posiłki. Tymczasem możesz sięgać po wszystkie dostępne składniki. Przeczytaj, jak powinna wyglądać niskokaloryczna kolacja i zastosuj to u siebie. Sięgaj przede wszystkim po warzywa, kaszę i owoce. Dzięki temu dostarczysz organizmowi makroskładniki i witaminy niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia.

  Produkty, które warto spożywać i unikać

  Dieta redukcyjna nie zawiera ograniczeń dotyczących całych grup produktów. Jednak warto sprawdzić, po co warto sięgać, a z czego lepiej zrezygnować. Jedz jak najwięcej dobry tłuszczy, białka i węglowodanów złożonych. Staraj się ograniczyć cukry proste i tłuszcze nasycone do minimum. Dzięki temu Twoja dieta szybciej przyniesie zamierzone rezultaty.

  Dieta redukcyjna a kalorie — ile kcal dziennie spożywać na redukcji?

  Kaloryczność diety redukcyjnej powinna być dopasowana do wagi, z jakiej startujesz. Na początku warto obliczyć swoje minimalne zapotrzebowanie energetyczne. Jest to ilość kalorii potrzebna do podstawowych czynności życiowych. Następnie do tej wartości należy dodać tyle kcal, ile wychodzi z Twojej aktywności fizycznej. Im częściej trenujesz, tym będzie ich więcej. Pamiętaj, że aktywność poza treningowa również zwiększa Twoje zapotrzebowanie na energię.

  Jeśli chcesz schudnąć, odejmij do 400 kcal od dziennego zapotrzebowania. Ta ilość pozwoli Ci zachować zdrowy i płynny spadek masy ciała. Jednocześnie nie ryzykujesz wówczas utratą zdrowia.

  Dowiedz się o tym co można jeść przed snem.

  Dieta redukcyjna — jak działa na metabolizm i dlaczego czasami nie przynosi efektów?

  Dieta redukcyjna, w której za mocno ogranicza się kalorie, nie jest zdrowa. Może powodować wręcz efekt odwrotny do zamierzonego. W jej wyniku Twój metabolizm zwalnia, ponieważ organizm nie ma siły na te czynności. W efekcie Twoje tempo spadku masy ciała spowalnia, a wręcz może się zatrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas podniesienie kaloryczności diety, co na nowo pobudzi metabolizm do pracy.

  Efekty diety redukcyjnej — co można osiągnąć i jak uniknąć efektu jojo?

  Żeby uniknąć efektu jojo po odchudzaniu się, warto stosować kilka zasad. Przede wszystkim dieta redukcyjna nie może być zbyt restrykcyjna. Powinna ona umożliwiać zdrowy spadek masy ciała, bez nadmiernych wyrzeczeń. Dzięki temu po jej zakończeniu jesteś w stanie utrzymać podobny sposób odżywiania się.

  Dodatkowo warto postawić na catering dietetyczny podczas i po diecie redukcyjnej. W ten sposób unikniesz efektu jojo, ponieważ cały czas masz kontrolę nad spożywanymi kaloriami.

  Chleb na diecie redukcyjnej — czy można?

  Pamiętaj, że nie tyjesz od poszczególnych produktów. Podobnie jak nie chudniesz, jeśli tylko ograniczasz chleb. Jeśli lubisz pieczywo, nie musisz z niego rezygnować, stosując dietę redukcyjną. Pamiętaj jednak dokładnie wyliczać kaloryczność wszystkich produktów, jakie jesz. To właśnie kalorie są odpowiedzialne za Twoje zrzucanie kilogramów lub przybieranie na wadze. Dlatego możesz jeść chleb na diecie, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru, żeby zmieścić się w kaloryczności.

  Przykładowy jadłospis na diecie redukcyjnej

  Przykładowy jadłospis na diecie redukcyjnej możesz znaleźć na naszej stronie internetowej. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zajrzenie do menu naszych cateringów dietetycznych. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji na codzienne posiłki. Dzięki temu Twoja dieta redukcyjna będzie urozmaicona, zdrowa, a przede wszystkim smaczna.

  Przekonaj się, że dieta redukcyjna nie musi wiązać się tylko z ograniczeniami. Podchodząc w zdrowy sposób do odchudzania, osiągniesz znacznie lepsze efekty. Dzięki temu zachowasz szczupłą sylwetkę na kolejne lata bez efektu jojo.

  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022