Przejdź do treści

3 marca, 2020

Dieta dla osób ćwiczących. Kilka wskazówek.

Dieta dla osób ćwiczących. Kilka wskazówek.

Starasz się być osobą aktywną na co dzień, a do tego regularnie uprawiasz jakieś sporty? Nawet, jeśli Twoim treningom daleko jeszcze do profesjonalnych, to warto pamiętać, że dieta ma niebagatelne znaczenie dla efektów sportowych. Znacznie wpływa ona na poziom energii, wydolność fizyczną, siłę mięśni – a tym samym pomaga rozwijać się sportowo. Jakie zasady diety dla osób aktywnych fizycznie są najważniejsze?

Po pierwsze – rozwój mięśni

Każda osoba ćwicząca, tym bardziej uprawiająca sporty siłowe przyzna, że podstawowym elementem diety ćwiczących jest makroskładnik – białko. To ono buduje włókna mięśniowe – a bez nich ruchy ciała ani siła nie byłyby możliwe. Zakłada się, że osoby regularnie podejmujące aktywność fizyczną powinny zjadać 1,2-2,2 g białka na kilogram masy ciała. Najlepszymi źródłami białka są produkty mięsne, mleczne, a także strączki, soja, ryby i owoce morza. Nie zapominajmy jednak, że poza białkiem także tłuszcze i węglowodany są nieodzowne do prawidłowej pracy organizmu, i spożywanie większej ilości białka niż określona powyżej nie ma żadnych podstaw.

Zobacz również wpis: Jaki chleb na diecie odchudzającej.

Po drugie – energia

Jak wspomniano zdanie wyżej – węglowodany są również nieodzowne do zapewnienia organizmowi optymalnych warunków do treningu. Jednak ten makroskładnik nie buduje mięśni, a odżywia je. W zależności od stopnia aktywności fizycznej zaleca się spożywanie od 3 do nawet 12 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Średnio powinno to być 5-7 g. Ważną wskazówką jest jednak odpowiednie dobieranie rodzaju węglowodanów do pory. Mianowicie przed treningiem powinniśmy wybierać zwłaszcza węglowodany złożone, np. płatki owsiane, pieczywo razowe, gruboziarniste kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty. To w celu zapewnienia energii organizmowi na dłuższy czas. Zaś po treningu, gdy organizm wymaga szybkiego dostarczenia energii wykorzystanej do aktywności – wybierajmy raczej węglowodany proste. Tu więc polecają się makarony pszenne (oczyszczone, nie pełnoziarniste), biały ryż, płatki owsiane błyskawiczne, płatki jaglane, ryżowe, kasza jaglana czy manna. I obowiązkowo owoce – niezależnie od pory dnia!

banner dietering

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Co jeszcze warto wiedzieć?

  Istnieją pewne produkty, których korzystne działanie na organizm osoby aktywnej fizycznie udowodniono naukowo. Na przykład sok z buraka świetnie wpływa na wydolność organizmu, sok z wiśni i owoc wiśni sprawdzą się na zmniejszenie „zakwasów” a arginina (zawarta chociażby w mięsie) pozwoli na dłuższe wykonywanie treningu. Jeśli zaś nie masz pomysłów na dania z tymi produktami albo nie wiesz, ile danych makroskładników spożywać, skorzystaj z oferty, jaką daje catering dietetyczny. Uwaga – w ofercie jest także dieta Active, specjalnie przeznaczona dla aktywnych!

  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022