Przejdź do treści

3 marca, 2020

Dieta bezglutenowa – praktyczne porady

Dieta bezglutenowa – praktyczne porady

Dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna około roku 2015. Wtedy to korzystały z niej gwiazdy, wielu sportowców, a przez to i ludzi niezwiązanych z show-biznesem. Miało to być rozwiązanie na odchudzanie, ale i poprawiające zdrowie. O co więc chodzi w diecie bezglutenowej, jak do niej podchodzi się obecnie i jakie są jej zasady praktyczne?

Czym jest gluten i dieta pozbawiona tego składnika?

Gluten to zbiorcza nazwa dla białek obecnych w wielu zbożach. Do zbóż glutenowych należą: pszenica, żyto, jęczmień, a także rodzaje pszenicy (samopsza, orkisz, płaskurka), zanieczyszczony może być również owies. Gluten jest składnikiem alergennym i w związku z jego szkodliwym działaniem niektóre osoby mogą poprzez spożycie glutenu znacznie pogarszać swoje zdrowie. O tym, kto nie powinien jeść glutenu, piszemy w kolejnym akapicie. Zatem dieta bezglutenowa to menu pozbawione glutenu – zarówno produktów zbożowych ze zbóż glutenowych, jak i wszelkich innych produktów, które mogą zawierać gluten i być nim zanieczyszczone.

Przeczytaj również wpis – najczęstsze nietolerancje pokarmowe.

Dla kogo dieta bezglutenowa?

Na początek warto podkreślić, że dieta bezglutenowa to nie typowa dieta odchudzająca. Ba, źle prowadzona dieta bez glutenu może nawet zwiększać masę ciała! Bowiem w odchudzaniu nie chodzi o odrzucanie danych składników pokarmowych, a o deficyt energetyczny. Zatem dieta bezglutenowa z deficytem energetycznym będzie wiązała się ze schudnięciem, ale taka sama dieta zawierająca więcej kalorii, niż dana osoba potrzebuje – przyczyni się do przytycia. Zatem na czym polega fenomen tej diety?

Przede wszystkim dieta bezglutenowa przeznaczona jest obowiązkowo dla wąskiej grupy osób – chorujących na chorobę trzewną, czyli celiakię. Wskutek spożywania glutenu w tej chorobie niszczone są kosmki jelitowe – małe wypustki w błonie śluzowej jelit, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Dlatego też podstawową zasadą jest stosowanie diety bezglutenowej w celiakii. Pozostałe osoby przechodząc na tę dietę mogą skorzystać jedynie na tym, że z reguły jest to zdrowszy sposób żywienia, pozbawiony wielu przetworzonych produktów. Bowiem większość gotowych produktów spożywczych jest źródłem ukrytego glutenu. Stosując dietę bez glutenu, niejako naturalne jest, że spożywamy więcej produktów nieprzetworzonych, owoców, warzyw i generalnie stajemy się bardziej świadomi w stosunku do tego, co spożywamy.

banner dietering

Jeśli próbować diety bezglutenowej – to jak?

Podstawową poradą co do stosowania tej diety jest to, by wybierać nieprzetworzone produkty, także jeśli chodzi o te określane jako „bezglutenowe” i dla chorych na celiakię. Często bowiem można spotkać artykuły bez glutenu, ale za to zawierające długą listę składników niekoniecznie uznawanych za zdrowe. Dotyczy to szczególnie gotowego pieczywa bez glutenu. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta bez glutenu jest w pełni zdrowa, a jednocześnie smaczna – koniecznie sprawdź catering dietetyczny Dietering i jego ofertę diety bezglutenowej.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Przeczytaj również:

  Czym jest dieta trzustkowa?

  Tkanka tłuszczowa. Co powinieneś o niej wiedzieć, by ją zrzucić?

  Co to jest BMI?

  Seweryn Gołyźniak
  Seweryn Gołyźniak
  Dyplomowany kucharz i amator zdrowego żywienia. Perfekcyjnie dobiera smaki i przygotowuje różnorodne potrawy w dietach serwowanych w Dietering.com. Doskonale przekłada teorię na praktyczne zastosowanie w kuchni.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022