Przejdź do treści

3 marca, 2020

Czy regularne posiłki mają znaczenie?

Czy regularne posiłki mają znaczenie?

Mówi się, że śniadanie należy zjeść jak król, obiadem podzielić się z przyjacielem, a kolację oddać żebrakowi. Częściowo zgadzamy się z tym stwierdzeniem, bo w obecnych czasach ludzie mają tendencję do jedzenia małych śniadań, a obfitych kolacji. Ale czy wiadomo, o której godzinie najlepiej spożywać poszczególne posiłki i przede wszystkim – czy ich regularne jedzenie ma jakieś znaczenie?

Pory jedzenia posiłków

Podstawowe zasady dotyczące pór jedzenia nie mówią o konkretnej godzinie, o jakiej należy spożyć poszczególne posiłki. Są to ogólne rady, co do których może odnieść się każdy człowiek – nawet ten pracujący nocą.

Śniadanie należy zjeść do dwóch godzin po obudzeniu. Kolejne posiłki, niezależnie czy zjadamy w ciągu dnia 4 czy 5 dań – warto zjadać w odstępach czasowych między 2,5 a 4,5 godzin. Zaś ostatni posiłek przed snem warto zjadać na 1-3 godziny przed pójściem do łóżka. Zapamiętując te zasady i wdrażając je w życie, już robimy dla siebie i swojego organizmu dobry uczynek. A teraz: dlaczego regularność jest istotna?

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Regularność jedzenia – zalety

  Organizm człowieka ma niezwykłą zdolność adaptacji do warunków, jakie mu stwarzamy. To fakt numer jeden. Fakt numer dwa brzmi zaś: ciało człowieka potrzebuje stałego, regularnego dostarczania energii. Stałej ilości glukozy we krwi potrzebuje przede wszystkim mózg. Dlatego też ciało człowieka zaadaptowało się do tych wymagań, tworząc możliwość magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej. Korzysta z niej w sytuacjach, gdy brakuje organizmowi energii, bo nie jemy kolejnego posiłku – zaś zwiększa jej potencjał wtedy, gdy regularnie zjadamy więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Zatem regularność posiłków to doskonałe rozwiązanie, by profilaktycznie przeciwdziałać rozwojowi nadwagi czy otyłości. Dostarczając ciału energię na bieżąco w kilkugodzinnych odstępach, nie dopuszczamy ani do jej nadmiernego magazynowania (bo jest na bieżąco zużywana), ani do pozbawienia mózgu glukozy. Regularne jedzenie pozwala organizmowi na zmniejszenie „nastawienia” się na magazynowanie energii w tkance tłuszczowej. Ponieważ ciało się adaptuje i wie, że w momencie odczucia głodu po kilku godzinach bez jedzenia – znów otrzyma pożywienie.

  Doskonałym sposobem na nauczenie się regularnego jedzenia i utrzymanie tej dobrej passy jest skorzystanie z diety pudełkowej. Otrzymujesz w niej codziennie zestaw 5 posiłków, przez co zaoszczędzasz czas na zakupach i gotowaniu – a możesz go przeznaczyć na spokojne zjedzenie każdego z pysznych dań.

  Przeczytaj również:

  Na czym polega post przerywany?

  W czym jest najwięcej węglowodanów?

  Ile porcji warzyw i owoców powinniśmy spożywać w ciągu dnia?

  Ilona Poręba
  Ilona Poręba
  Technolog żywienia i dietetyk dyplomowany, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. To ona pomoże Ci bezpiecznie schudnąć i wspomoże proces leczenia różnych chorób poprzez dobór odpowiednio zbilansowanej diety dostępnej w ofercie Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022