Przejdź do treści

3 lipca, 2023

Czy catering dietetyczny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Czy catering dietetyczny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz zapewnić sobie oraz współpracownikom wyżywienie na czas pracy? A może organizujesz przyjęcie firmowe i zamierzasz zamówić catering na ten dzień? Według przepisów prawa catering nie jest usługą gastronomiczną. Zastanawiasz się zatem, czy wydatki poniesione na potrawy dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Sprawdź, czy można objąć catering dietetyczny w kosztach firmy.

Najważniejsze:

 • Catering polega na dostarczaniu gotowej żywności i napojów, które są przeznaczone do spożycia poza lokalem usługodawcy. Zatem dieta pudełkowa nie jest usługą gastronomiczną.
 • Koszty poniesione na zakup cateringu dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. 
 • Wydatki na catering dietetyczny można odliczyć od podatku VAT. To sprawia, że dieta pudełkowa jest bardziej opłacalna dla przedsiębiorcy. 

Czy catering można wrzucić w koszty?

Catering dietetyczny cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale także wśród firm. W ramach tej usługi można zapewnić pracownikom pełnowartościowe posiłki każdego dnia. Można również zamówić dania na jeden dzień, np. na przyjęcie. Dzięki temu nie trzeba wychodzić z firmy, aby wspólnie zjeść coś dobrego. 

Jednak wydatki na żywność mogą znacznie obciążyć firmowy budżet. Na szczęście można przeprowadzić odliczenie VAT od cateringu. Wynika to przede wszystkim z tego, że dieta pudełkowa:

 • to odpowiednio przygotowane posiłki i napoje, które są od razu gotowe do spożycia,
 • jest dostarczana pod wskazany adres, a posiłki nie są przeznaczone do jedzenia w lokalu usługodawcy. 

To wszystko sprawia, że catering nie jest zaliczany do usług gastronomicznych. Tym samym według przepisów prawa podatnik, który korzysta z diety pudełkowej, może odliczyć poniesione koszty na zakup żywności od podatku VAT. Potwierdzeniem tego jest np. stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPP2/443-7/14-4/JN z dnia 19 marca 2014 r.). W powołanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego — wskazuje urzędnik — ustawodawca wymienił usługi noclegowe oraz gastronomiczne. Tym samym nie zostało wykluczone prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu usług cateringowych — wyjaśnia ekspert.

Uwaga! Można wliczyć catering dietetyczny w koszty, jednak ta zasada nie dotyczy wydatków na zakup napojów alkoholowych. A zatem nawet jeśli one są wykorzystywane podczas spotkań czy imprez okolicznościowych, nie będzie można odliczyć VAT od poniesionych wydatków.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Przeczytaj również artykuł o zapotrzebowaniu na białko!

  Catering dietetyczny dla pracowników — dlaczego to dobry pomysł?

  Zastanawiasz się, czy warto zamówić dietę pudełkową dla pracowników? To zdecydowanie dobry pomysł! W ramach tej usługi można zapewnić członkom zespołu zdrowe i zbilansowane posiłki pełne wartości odżywczych. U nasz możesz zdecydować się np. na lunchboxy, czyli zestawy, które składają się ze śniadania, drugiego śniadania i obiadu. Dobre posiłki:

  • zapewnią pracownikom niezbędne składniki odżywcze i energię do działania,
  • poprawią samopoczucie członków zespołu oraz podniosą ich morale zwłaszcza podczas długiego dnia.

  Ponadto catering dietetyczny może stworzyć okazję do wspólnego spożywania śniadania czy obiadu. Takie posiłki będą sprzyjać zacieśnieniu relacji między pracownikami, co z kolei przełoży się na ich dobrą współpracę!

  Pamiętaj! Catering może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na zapewnieniu żywności swoim pracownikom. Przekonaj się w praktyce!

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022