Przejdź do treści

13 lipca, 2019

Co to jest metabolizm? Co przyśpiesza i spowalnia metabolizm organizmu?

Co to jest metabolizm? Co przyśpiesza i spowalnia metabolizm organizmu?

Czytając artykuły na temat zrzucania zbędnych kilogramów czy nawet oglądając reklamy telewizyjne, często spotykamy się z pojęciem metabolizmu, przemiany materii. Zewsząd atakują nas hasła: spowolniona przemiana materii, podkręcanie metabolizmu. Czy jesteśmy świadomi co oznaczają te pojęcia? Warto uzupełnić swoją wiedzę na ten temat – z pewnością zaprocentuje to w przyszłości w czasie naszych starań o idealną figurę.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm to szereg przemian biochemicznych zachodzących w naszym organizmie oraz towarzyszących im przemian energetycznych. Często nazywamy go również przemianą materii. Na całość tych przemian składa się katabolizm i anabolizm. Są to procesy ciągłe i nieustannie zachodzą w naszym organizmie.

Redukcja tkanki tłuszczowej i budowa masy mięśniowej – podkręcanie metabolizmu

Katabolizm to proces rozpadu związków, które dostarczyliśmy wraz z pożywieniem. W jego wyniku węglowodany, tłuszcze czy białka ulegają degradacji i są rozkładane do prostych związków nieorganicznych, takich jak dwutlenek węgla czy woda. Procesowi temu towarzyszy wydzielanie znacznych ilości energii, która jest nam niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, skurczy mięśni czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z naszego organizmu.

Anabolizm to reakcja chemiczna, polegająca na budowie tkanek organizmu (zwłaszcza mięśniowych), czyli proces przeciwny do katabolizmu. Wymaga od nas dostarczenia energii z zewnątrz, stąd nazywany jest procesem endoenergetycznym.

banner dietering

Od czego zależy szybkość przemiany materii?

Intensywność przemiany materii zależy od wielu różnych czynników. U dorosłego człowieka występuje pewna równowaga między przemianami anabolicznymi a katabolicznymi. U dzieci i młodzieży w okresie wzrostu przeważają natomiast procesy anaboliczne, czyli budujące. Z kolei w wieku podeszłym, nad procesami budującymi dominuje katabolizm, czyli proces rozpadu tkanek. Zjawisko to związane jest z faktem nieustannego spadku przemiany materii u dorosłego człowieka. Szacuje się, że na każde 10 lat życia, nasza przemiana materii obniża się o 2%, a proces ten trwa już od 18 roku życia.

Przemiany metaboliczne​

Chcąc zredukować masę ciała i poprawić swój wygląd, należy pamiętać, że odchudzanie i budowanie mięśni to dwa zupełnie różne procesy. Odchudzanie skupia się głównie na utracie tkanek (najbardziej zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej), czyli katabolizmie. Aby zrzucić zbędne kilogramy, podstawowym działaniem powinno być wdrożenie zdrowej diety oraz dbanie o regularność posiłków. Dopiero po zmianie swoich nawyków żywieniowych na lepsze, możemy skupić się na budowie mięśni, za które z kolei odpowiadają procesy anaboliczne.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Rodzaje metabolizmu – anabolizm i katabolizm

  Jak już wiemy, metabolizm to zbiór przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Wymieniliśmy również wstępnie różnice pomiędzy katabolizmem a anabolizmem. Jednak czym one dokładnie są? W jaki sposób można określić i sprawdzić, czy w danym momencie życia przechodzimy przez konkretną przemianę?

  Najlepszym sposobem na to jest dokładne zapoznanie się z rodzajami metabolizmu, jakie są obecnie znane. Nauka wyróżnia dwa typy:

  • katabolizm,
  • anabolizm.

  Oba mają dokładnie przeciwstawne działania. Dopiero w całości tworzą metabolizm, o którym tak często słyszymy. Można więc porównać go do podzespołów, które składają się na działanie samochodu. Każdy z nich wykonuje inne zadanie. Część z nich potrzebuje energii, część ją wytwarza. Jednak w całości składają się na procesy umożliwiające poruszanie się.

  Zobacz również: niskokaloryczne pieczywo.

  Co to jest katabolizm?

  Katabolizm to zbiór tych przemian, które bezpośrednio prowadzą do redukcji tkanek, w tym tkanki tłuszczowej. Umożliwia pozyskiwanie energii ze składników odżywczych, które są dostarczane wraz z pożywieniem.

  Jego najwyższy udział w przemianach energii organizmu następuje w nocy. Wówczas, kiedy nie ma możliwości pozyskiwania zapasów z jedzenia, dochodzi o redukcji tkanek. Tą, która najłatwiej się rozkłada jest tłuszczowa. Dlatego możliwe jest zrzucanie wagi przy dostarczaniu mniejszej ilości pożywienia.

  W jaki sposób przemiany anaboliczne wpływają na przemianę materii?

  Jak mówiliśmy, istnieją dwa rodzaje metabolizmu, które nawzajem się uzupełniają. Drugi z nich — anabolizm jest komplementarny dla katabolizmu. Odpowiada on za syntezę składników do budowy komórek. Dzięki nim mogą one również prawidłowo funkcjonować na co dzień.

  Proces ten jest endoenergetyczny. Oznacza to, że do jego przeprowadzenia potrzebna jest energia. Jest ona pozyskiwana z rozpadu komórek, czyli z procesów katabolicznych. Organizm potrzebuje dużo energii, żeby odpowiednio syntezować komórki. Dzięki temu pogłębia się różnica pomiędzy dostarczaną a wykorzystywaną materią.

  Sprawdź czy cynamon odchudza – zobacz nasz wpis!

  Jak podkręcić metabolizm?

  W jaki sposób więc możesz „podkręcić metabolizm”, chcąc schudnąć? Jak widzisz, musisz połączyć dwa procesy i zadbać o to, żeby zachodziła między nimi równowaga. Właśnie ze względu na elementy, które składają się na przemianę materii istnieje pewna ważna zasada. Podczas procesu odchudzania ważne jest połączenie ze sobą diety oraz treningów.

  Wówczas dbasz o to, żeby procesy kataboliczne zachodziły w Twoim organizmie odpowiednio mocno. Ograniczasz liczbę posiłków i ich kaloryczność. Dodatkowo dzięki treningom możesz dbać o anabolizm. Budowanie mięśni to również proces endoenergetyczny. Potrzeba jest tutaj dużo energii, żeby odpowiednio zbudować tkankę mięśniową.

  Znając podstawy metabolizmu oraz jego rodzaje odchudzanie może być łatwe i przyjemne.

  Jarosław Gołyźniak
  Jarosław Gołyźniak
  technik technologii żywienia zbiorowego. Idealnie trafia w sedno problemu i dobiera odpowiednie działania. To on zajmuje się opracowywaniem jadłospisów dla różnych grup ludzi w Dietering.com, biorąc pod uwagę wszystkie elementy wpływające na funkcjonowanie organizmu.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022