Przejdź do treści

23 lipca, 2021

Co powinniśmy, a czego nie możemy jeść przy refluksie żołądka?

Co powinniśmy, a czego nie możemy jeść przy refluksie żołądka?

Czujesz kwaśno – gorzki posmak w ustach, dokucza Ci zgaga, a wszystko to mocniej się potęguje po zjedzonym posiłku? Nie jest to zwykła nadwrażliwość ani niestrawność. Najprawdopodobniej cierpisz na refluks żołądka. Czym dokładnie jest, jakie są jego przyczyny i co najważniejsze, jak się go pozbyć?

Poznaj swojego wroga

By móc sobie pomóc, trzeba najpierw zrozumieć istotę problemu i mechanizm jego działania. W dzisiejszych czasach refluks przełykowo-żołądkowy nie jest rzadką dolegliwością, a swoje ofiary upatruje w coraz to młodszych osobach. Cała treść żołądka, cofa się do przełyku, czego efektem jest uczucie palącego kwasu w jamie ustnej i gardle. Wynika to z nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku.

Kto jest najbardziej narażony na refluks żołądka? Kobiety w ciąży, osoby otyłe, a także spożywające duże ilości niezdrowych produktów. Bardzo często, gdy problem zostanie zbagatelizowany, potrzebne jest leczenie farmakologiczne, a nawet chirurgiczne. Nawet jeśli stadium dolegliwości jest dosyć małe, funkcjonowanie ze wszystkimi objawami refluksu żołądka bywa niezwykle uciążliwe. Do objawów zaliczamy: ból brzucha, ból gardła, pieczenie przełyku i nadbrzusza, nieświeży oddech, ból podczas połykania, chrypka, nudności lub wymioty.

Gdy zauważymy u siebie powyższe reakcje organizmu na zjedzony posiłek, nie lekceważmy problemu i zacznijmy działać! Pierwszym obowiązkowym etapem reakcji jest zmiana sposobu żywienia.

banner dietering

Poznaj dietę carnivore – przeczytaj nasz artykuł!

Fit Catering jako sojusznik w walce z refluksem żołądka

Pamiętaj, by działać długofalowo. Nie tylko chodzi o złagodzenie czy eliminacje objawów refluksu żołądkowego, ale sprawienie, by już nigdy nie powrócił. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad dietetyka, który skomponuje dla nas odpowiedni jadłospis. Wykwalifikowanych doradców w tej dziedzinie posiada także catering dietetyczny, a dieta odkwaszająca i dieta standard, mogą być pierwszym rozwiązaniem ratunkowym dla naszego żołądka. Dlaczego? Ich założenia są bardzo podobne, a głównym celem jest zniwelowanie spożywania produktów kwasotwórczych.

Czego unikać, by nie pogorszyć stanu swojego żołądka? Jednym słowem wszystko, co kwaśne jest niedozwolone – tj. kiszonki, cytrusy, kawa, alkohol, czekolada, ostre potrawy, tłuste i smażone dania. Pieczywo razowe, żytnie i surowe warzywa także są na liście „zakazane”.

Jeśli zatem jesteśmy wielbicielami słodyczy, a bez porannej kawy „nie funkcjonujemy”, takie obostrzenia są równoznaczne z najgorszą karą. Ale tak naprawdę, wszystko zależy od naszego nastawienia. Jeśli nie chcesz wylądować na stole operacyjnym, lepiej „przemęczyć się” i zadbać o spożywanie zbilansowanej diety.

Co wchodzi w skład nowych nawyków żywieniowych? Białka, tłuszcze i węglowodany, ale istotną rolę odgrywa tu obróbka termiczna dań. Fit catering, dzięki umiejętnościom swoich kucharzy, może zmienić Twoje podejście do żywienia i udowodnić, że gotowane dania czy ryba na parze także są smaczne. Produkty mleczne, jajka, chude mięso także są dozwolone, gdyż zawierają dużą ilość białka, które wiąże nadmiar kwasu w żołądku.

Warto także obalić mit, że dieta antyrefluksowa jest pozbawiona tłuszczy. Powinna być lekko strawna, ale tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i podobnie jak białko hamują wydzielanie się kwasu solnego. Jednak kluczową rolę odgrywa tu rodzaj i ilość spożywanych tłuszczy. Nie należy przekraczać 30% zawartości tłuszczy, które w dużej mierze powinny być pochodzenia roślinnego.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Dieta i dobre nawyki

  Chcąc wygrać z chorobą refleksową przełyku prócz diety, musimy także zmienić nasz styl jedzenia i życia. Regularne posiłki są priorytetem! Najlepiej spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie, dzięki czemu nasz żołądek nie jest przeciążony i nie wyprodukuje ponownie nadmiaru kwasu solnego. Dieta pudełkowa ułatwia trzymanie się żywieniowego planu dnia, który zwłaszcza w początkowej walce z dolegliwościami powinien być ściśle przestrzegany. Nie jedz łapczywie i szybko oraz odpowiednio się nawadniaj.

  Palenie papierosów także osłabia zwieracz przełyku, dlatego jeśli nie jesteś w stanie zerwać całkowicie z nałogiem, znacząco go ogranicz. Po zjedzonym posiłku nawet jeśli poczułeś przyjemną błogość, nie leżakuj. Może to nasilić cofanie się treści żołądka do przełyku. Unikaj też obcisłej bielizny, która przyczyni się do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, a podczas snu ułóż się tak, by górna część Twojego ciała leżała wyżej.

  Na pierwszy rzut oka, obostrzeń, zakazów i nakazów jest dość sporo, ale są to wyrzeczenia, które mogą uratować nas przed przykrymi konsekwencjami jakie niesie za sobą refluks żołądka.

  Przeczytaj również:

  Dieta wysokobiałkowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

  Co można jeść przed snem, a czego lepiej unikać?

  Insulinooporność – co można jeść, a czego nie w stanie przedcukrzycowym?

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022