Przejdź do treści

18 stycznia, 2023

Co można jeść przed snem, a czego lepiej unikać? Dietetyk odpowiada

Co można jeść przed snem, a czego lepiej unikać? Dietetyk odpowiada

Kwestia jedzenia przed snem jest tematem często poruszanym zarówno przez dietetyków, jak i osoby, planujące przejść na zdrową dietę. Badania wykazują, że zależność pomiędzy rodzajem, a także ilością jedzenia wpływa na jakość snu. W niniejszym artykule postaramy się jak najbardziej dogłębnie omówić ten temat, przedstawiając zarówno dozwolone, jak i niepolecane produkty spożywcze. Przedstawimy również związek odpowiednio przygotowywanych kolacji z utratą zbędnych kilogramów.

O której godzinie spożywamy ostatni posiłek w ciągu dnia?

Istotną kwestią jest nie tylko sam skład posiłku, ale również godzina jego spożycia. Po pierwsze, należy pamiętać, iż zarówno kładąc się spać głodnym, jak i przejedzonym zaburzamy rytm snu. Będziemy wówczas bardziej skłonni do nocnego podjadania, które w dłuższej perspektywie czasu bezpośrednio przełoży się na naszą sylwetkę. Jeśli chodzi natomiast o kładzenie się do łóżka po obfitym posiłku, może ono skutkować dyskomfortem ze strony układu pokarmowego, który zamiast się regenerować, będzie zajęty trawieniem i przyswajaniem kolacji. Z tego też powodu, warto pamiętać, że optymalny odstęp pomiędzy kolacją a nocnym odpoczynkiem wynosi od dwóch do trzech godzin.

Sprawdź jakie pieczywo ma najmniej kalorii.

Jakimi zasadami należy się kierować podczas komponowania kolacji?

Pierwszą regułą, na którą należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania kolacji jest jej lekkostrawność. Dzięki łatwo przyswajalnym produktom organizm będzie miał czas na odpoczynek. Warto również zaznaczyć, iż w godzinach nocnych metabolizm się zwalnia. Wówczas dochodzi do sytuacji, gdy ciężkostrawne posiłki nie są w całości przyswajane, a ich resztki ulegają fermentacji w jelitach. Może to doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak biegunki, wzdęcia czy gazy, ale również poważniejszych chorób układu pokarmowego. Należy pamiętać również o sporych ilościach błonnika, które usprawniając procesy trawienne, jednocześnie ułatwiają zasypianie. Niemniej ważne są dodatki w postaci produktów spożywczych, stanowiących bogate źródło tryptofanu. Ten aminokwas jest odpowiedzialny za prawidłowe wydzielanie hormonu snu, zwanego melaniną.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Ostatni posiłek przed snem – na te produkty zwróć szczególną uwagę!

  W Twojej kolacji nie powinno zabraknąć przede wszystkim warzyw lub owoców – w zależności od tego, czy przygotowujesz posiłek w wersji na słodko, a może wytrawnej. Szczególnie polecane są jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, pomidory, marchew oraz kiełki. Dostarczą one porcji niezbędnych witamin oraz minerałów, a także błonnika, ułatwiającego procesy trawienia i wchłaniania pokarmu. Aby podnieść jakość swojego snu, w diecie warto uwzględnić także takie produkty spożywcze, jak nabiał, a w szczególności mleko, ale również jaja, orzechy lub pestki dyni. Postawmy na zdrowe źródła węglowodanów, w postaci kasz, ryżu czy pełnoziarnistego makaronu, a także białko – chude mięso, wędlina, soczewica, soja lub ciecierzyca.

  Zobacz ile warzyw dziennie powinniśmy spożywać.

  Jedzenie przed snem – czego nie jeść późnym wieczorem?

  Jeśli już wiesz, w jakie produkty spożywcze warto zaopatrzyć się przed kolacją, pora na przejście do kwestii tych, których z uwagi na kwestie zdrowotne, należy się raczej wystrzegać. Do tej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim różnego rodzaju słodycze, takie jak cukierki, ciastka, czekolady, a nawet słodkie wypieki. Podniesienie poziomu cukru we krwi może stanowić główną przyczynę bezsenności – organizm będzie wówczas zbyt pobudzony, aby móc spokojnie się zregenerować. Powinniśmy unikać przetworzonej żywności oraz żywności typu fast food, gdyż zawarte w niej barwniki, konserwanty i innego rodzaju dodatki do żywności, powodują nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego. Należy zwrócić uwagę również na dodawane przyprawy – nie powinny być one zbyt pikantne, gdyż mogą przyczyniać się do powstania zgagi.

  Kolacja a utrata zbędnych kilogramów

  Jesteś na dzieci odchudzającej i chcesz dowiedzieć się, jak komponować swoje posiłki, aby przyczynić się do szybkiej utraty zbędnej tkanki tłuszczowej? Po pierwsze, powinny być one oczywiście lekkostrawne i dostarczać optymalną ilość kalorii. Kluczową rolę odgrywają owoce oraz warzywa, ułatwiające trawienie i odpowiadające za sytość organizmu. Kluczową rolę powinny odgrywać także pełnowartościowe białka, przyczyniające się do budowania masy mięśniowej. Niemniej ważne są też węglowodany złożone w postaci kasz, na przykład jaglanej czy gryczanej oraz pełnoziarnistych makaronów. Do diety należy włączyć także zdrowe tłuszcze, najlepiej te roślinne w postaci oliwy, oleju rzepakowego czy z pestek dyni.

  Ile godzin przed snem nie jeść?

  Ile godzin przed snem nie jeść? To pytanie nurtuje wiele osób dbających o zdrowe nawyki żywieniowe. Eksperci z zakresu zdrowego odżywiania i catering dietetyczny zalecają, aby ostatni posiłek w ciągu dnia spożywać przynajmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Jedzenie późnym wieczorem, zwłaszcza tuż przed snem, może prowadzić do problemów trawiennej, a także wpłynąć na jakość snu. Nocne podjadanie, zwłaszcza produktów bogatych w cukry proste czy tłuste potrawy, sprzyja tyciu i podwyższa poziom glukozy we krwi.

  Warto jeść pełnowartościową kolację dostarczając odpowiednio zbilansowanego posiłku bogatego w składniki odżywcze, takie jak węglowodany złożone czy źródła białka, jak owoce morza czy pestki dyni. Jednak pamiętajmy, aby nie przekraczać normy kalorycznej. Jadłospis na wieczorny posiłek powinien być dostosowany do rytmu dobowego oraz aktywności fizycznej danego dnia. Należy jeść tak, by nie mieć problemów ze snem i zachować równowagę. Czego unikać? Zarówno pod względem ilości, jak i jakości – unikajmy jedzenia kolacji później niż 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka.

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022