Przejdź do treści

19 lipca, 2021

Co jeść na poprawę humoru? Dieta z uśmiechem na twarzy!

Co jeść na poprawę humoru? Dieta z uśmiechem na twarzy!

Miałeś kiepski dzień, a może natłok spraw i obowiązków całkowicie Cię przytłacza? Właśnie w takich chwilach pragniemy, chociaż na chwilę poczuć się lepiej, a pomocy szukamy w smakołykach i ulubionych potrawach. Niestety, często sięgamy po rzeczy niezdrowe i tuczące, a chwilowa poprawa nastroju znika, gdy widzimy, jak niespodziewanie zyskaliśmy na wadze. Co zatem zjeść, by poczuć się lepiej, ale bez przykrych konsekwencji i wyrzutów sumienia?

To, co nas przygnębia

Powodów wpływających negatywnie na nasz nastrój jest niezwykle wiele. Wszystko zależy od naszej osobowości, charakteru, otoczenia i innych czynników środowiskowych. Możemy czuć frustrację z powodu osamotnienia, braku towarzystwa czy bliskich nam osób. Być może każdego dnia niechętnie wstajemy z łóżka, myśląc o czekającej na nas nielubianej pracy. Niekiedy, pomimo radosnego usposobienia, zły nastrój dopada nas w sezonie jesiennym. Brak słońca, krótsze dni i zimne wieczory nie sprzyjają radosnym uniesieniom, a zmieniając garderobę na ciężkie kozaki i grubą kurtkę, możemy z nostalgią wspominać ostatnie chwile lata. Jednak bez względu na przyczynę naszego negatywnego nastroju, unikajmy jak ognia śmieciowego jedzenia. Czemu o nim wspominamy? Bo chipsy, napoje gazowane i fast foody są niemal na każdym kroku i na wyciągnięcie naszej ręki. Łatwo dostępne, dają momentalne ukojenie, ale w rzeczywistości nie dostarczają nam energii i wpływają degradująco na nasz organizm. Ale nasuwa się pytanie – czy prócz samego aspektu psychicznego (efektu placebo), konkretne produkty faktycznie mogą wpłynąć na nasze całościowe samopoczucie? Okazuje się, że tak.

Poznaj dietę wysokobiałkową! Przeczytaj nasz wpis na blogu.

Jesteś tym co jesz

Na nasze prawidłowe funkcjonowanie w dużej mierze wpływa dieta. Nie tylko oddziałuje na metaboliczne, ale także na chemiczne procesy zachodzące w naszym organizmie. Brak witamin, minerałów i innych niezbędnych związków, zaburza produkcję hormonów i substancji odpowiedzialnych za nasze samopoczucie. Brak witaminy D czy kwasów z grupy Omega doprowadza do powolnego „wyłączania się mózgu”, a pierwszym objawem jest otępienie i stan depresyjny. Wiele psychiatrów i psychologów w pierwszej kolejności pyta swoich pacjentów o ich dietę, a także zleca badanie krwi, które uwidoczni braki witamin i minerałów. Niekiedy zmiana żywienia wystarczy, by potencjalny pacjent poczuł się zdecydowanie lepiej. Nie bagatelizujmy zatem naszego sposobu żywienia i skupmy się na tym, co powinna zawierać nasza codzienna dieta.

banner dietering

Niezbędnik dietetyczny

Zbilansowana dieta jest kluczem do naszego szczęścia. Warto w niej uwzględniać sezonowe owoce i warzywa, szczególnie w okresie letnim, gdzie zasób produktów jest zdecydowanie większy niż zimą. Niestety, szykowanie zdrowego posiłku w momencie, gdy mamy spadek nastroju, może wcale nas nie uskrzydlać. To właśnie ze względu na łatwy dostęp i szybkość reakcji sięgamy po zapychające półprodukty. Właśnie z tego powodu, coraz częściej popularne staje się korzystanie z usług cateringu dietetycznego. Jest to dobre rozwiązanie z kilku powodów. Spośród menu i oferty fit cateringu możemy wybrać dowolny pakiet żywieniowy, który będzie dostosowany do naszych upodobań. Ponadto, nie musimy przejmować się robieniem codziennych zakupów na ryneczku czy też szukać dostawców oferujących ekologiczną żywność. Catering dietetyczny gwarantuje nam najwyższą jakość produktów, a my możemy zaoszczędzić czas jaki poświęcilibyśmy na przygotowanie dań. W zależności od wybranej diety, w jej skład wchodzą także zdrowe i smaczne przekąski pomiędzy posiłkami. Pokusa, by sięgnąć po fast foody czy słodycze, nie jest już naszym silnym przeciwnikiem, bo gotowy, zdrowy zamiennik, możemy spożyć w każdej chwili.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Catering dietetyczny ma także za zadanie zadbać, aby dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych witamin. Uwzględnia dania bogate w kwasy Omega, co jest niezwykle istotne przy dobrym samopoczuciu. Udowodniono, że szczególnie kwasy tłuszczowe Omega -3, zawarte w rybach i oleju lnianym, oddziałują na funkcjonowanie i budowę mózgu w obrębie obszarów odpowiadających za nastrój. Jeśli cieszymy się wysokim poziomem kwasów tłuszczowych we krwi, automatycznie trafiamy do grupy osób mało podatnych na depresję.

  A co jeśli jesteśmy fanami słodyczy i nie wyobrażamy sobie życia bez czekolady? Nie musimy pozbywać się z naszego jadłospisu tego cudownego afrodyzjaku i przyjaciela dobrego samopoczucia. Czekolada jest bogata w magnez, który wpływa na nasze kości i koncentrację. Ponadto zawiera węglowodany, dzięki którym nasz mózg wytwarza niezbędny hormon szczęścia, czyli serotoninę. Fit catering nie wyklucza spożywania czekolady, ale zadba, by była ona wysokiej jakości, a nie pełna cukru i wypełniaczy. Prawdziwa, gorzka czekolada powinna być dodatkiem naszej diety, a nie jej głównym składnikiem, o czym zapominamy, mając do dyspozycji kilka czekoladowych tabliczek.

  Nasze samopoczucie jest zależne nie tylko od czynników zewnętrznych, ale w dużej mierze od nas samych. Jeśli zatem zaniedbamy naszą zbilansowaną dietę, ciężko będzie nam zlikwidować pozostałe problemy wpływające na naszą codzienność. Dlatego już dziś przeanalizuj swój codzienny jadłospis i zastanów się, która z naszych ofert diet, może uzupełnić braki w Twoim organizmie!

  Katarzyna Kościsz
  Katarzyna Kościsz
  Specjalista dietetyki, suplementacji i szkoleniowiec. Fanka zdrowej diety i pasjonatka "lekkiego" gotowania oraz świeżych potraw serwowanych w Dietering.com. Z przyjemnością dzieli się swoją wiedzą z wielu szkoleń z zakresu zasad żywienia.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022