Stosowanie tej diety eliminuje całkiem przetworzone jedzenie, konserwanty i inne niezdrowe dodatki.
26 maja, 2020
Błonnik pokarmowy. Czym jest błonnik pokarmowy i w jakich produktach się pojawia?

Dieta każdego z nas powinna charakteryzować się odpowiednią podażą błonnika pokarmowego. Niestety, posiłki oparte na oczyszczonych i przetworzonych węglowodanach są z reguły wysokoenergetyczne oraz przyczyniają się do powstawania otyłości. Konsekwencją takiego postępowania żywieniowego jest bardzo często rozwijająca się miażdżyca czy cukrzyca typu II.
Źródła błonnika pokarmowego
Źródłem błonnika pokarmowego są przetwory zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, owoce oraz nasiona roślin strączkowych. Każde z nich charakteryzują się jednak inną zawartością błonnika. Nie wykluczone, że te które zawierają go najwięcej nie do końca odpowiadają Twoim preferencjom smakowym. Problem mogą stanowić również określone choroby przewodu pokarmowego jak np. zespół jelita drażliwego, które uniemożliwiają kontynuację diety opartej na tradycyjnej podaży błonnika. Jak zatem radzić sobie w takich sytuacjach?
Wychodząc naprzeciw podobnym problemom catering dietetyczny Dietering wzbogacił swoją ofertę o błonnik akacjowy w formie rozpuszczalnej. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że może być stosowany w przypadku konieczności eliminacji tradycyjnego błonnika pochodzącego z surowców roślinnych w ilościach zalecanych przez producenta.
Dlaczego warto wprowadzić błonnik do codziennej diety:
- reguluje procesy trawienne;
- wykazuje działanie prebiotyczne;
- hamuje rozwój mikroflory patogennej, co wpływa na zwiększenie odporności organizmu;
- korzystnie oddziałuje na błonę śluzową przewodu pokarmowego;
- ułatwia wchłanianie składników odżywczych pochodzących z żywności;
- zapewnia uczucie sytości;
- znajduje zastosowanie w prewencji otyłości, cukrzycy oraz miażdżycy;
- reguluje prawidłowy cykl wypróżnień;
- wiąże i usuwa szkodliwe substancje;
Dodatkowo błonnik akacjowy dostępny w Dieteringu został wzbogacony w inulinę oraz witaminy z grupy B, A, C, E. Rozpuszczalna forma pozwala na łatwiejszą konsumpcję. Pamiętać jednak należy, że suplementacja błonnikiem wymaga odpowiedniej podaży płynów, które są niezbędne do prawidłowego zwiększania się objętości błonnika w przewodzie pokarmowym.


W jakich produktach znajdziemy błonnik pokarmowy?
Błonnik pokarmowy to niezbędny składnik diety, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Produkty spożywcze mają różne ilości błonnika. Poniżej przedstawiam wybrane produkty i ich zawartość błonnika:
Produkty bogate w błonnik:
- Otręby pszenne – na czele listy z zawartością 42g błonnika na 100g produktu.
- Kakao – również jest doskonałym źródłem błonnika z 33g na 100g produktu.
- Wiórki kokosowe – dostarczają 20g błonnika na 100g.
- Mak niebieski – blisko za nimi, z zawartością 19,5g błonnika na 100g.
Inne wartościowe źródła błonnika:
- Fasola biała, suche nasiona – 15,2g,
- Ziarno żyta – 15,1g,
- Migdały – 12,5g,
- Soczewica czerwona, nasiona suche – 10,8g.
- Płatki owsiane, orzechy laskowe, kasza gryczana oraz nasiona słonecznika – wszystkie te produkty dostarczają około 10g błonnika na 100g produktu.
- Chleb żytni pełnoziarnisty – zawiera 9,1g błonnika na 100g.
Warto również wiedzieć, że niektóre produkty nie dostarczają w ogóle błonnika pokarmowego. Do takich produktów zaliczają się m.in.: ser żółty, ser biały, mleko, jajko, masło oraz oleje.
Pamiętaj, by włączyć do diety różnorodne źródła błonnika i dbać o zbilansowane odżywianie. Błonnik jest kluczem do zdrowia układu trawiennego!
