Przejdź do treści

18 sierpnia, 2020

Białko w diecie roślinnej

Białko w diecie roślinnej

Dieta roślinna cieszy się rosnącą popularnością. Eksperci żywieniowi coraz częściej wskazują na spore korzyści wynikające ze stosowania diety roślinnej. Liczne badania naukowe dowodzą, że dieta roślinna sprzyja utrzymaniu właściwej masy ciała oraz przeciwdziała rozwojowi nowotworów, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykazano również, że dieta wegetariańska wpływa na wydłużenie życia. Wybór tego modelu odżywiania nie pozostaje również obojętny dla środowiska naturalnego i klimatu. Liczne korzyści wynikające ze stosowania tego rodzaju odżywiania sprawiają, że ma ona coraz więcej zwolenników, co z kolei przekłada się na zmniejszenie spożycia mięsa na rzecz artykułów roślinnych. Jak zatem sprawić aby dieta była właściwie zbilansowana i dostarczała wystarczająco dużo białka, które jest najważniejszym spośród wszystkich makroskładników?

Białko w diecie człowieka

Białko o najwyższej wartości biologicznej określane jest jako białko pochodzenia zwierzęcego. Posiada ono wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne do rozwoju, wzrostu i regeneracji organizmu. W najwyższym stopniu zostaje ono wykorzystane na potrzeby organizmu. Białkiem wzorcowym pod względem zawartości aminokwasów dla ludzi dorosłych jest białko jaja kurzego. Zawiera ono wszystkie aminokwasy w odpowiednich proporcjach i ilości potrzebnej dla dorosłego człowieka. W przypadku niemowląt jest to natomiast laktoalbumina pochodząca z mleka kobiecego. Istnieją różne odmiany diety roślinnej: np. laktoowowegatariańska, laktowegetariańska, wegańska. Każdy z wspomnianych modeli odżywiania dopuszcza określoną grupę produktów spożywczych. O ile w przypadku pierwszych dwóch może do diety wprowadzić: jaja oraz mleko i jego przetwory, to w diecie wegańskiej sięgamy wówczas wyłącznie po produkty pochodzenia roślinnego. Gdzie zatem szukać cennych źródeł białka?

banner dietering

Zobacz też: niedobre węglowodany.

Roślinne źródła białka

W diecie roślinnej ważne jest umiejętne łączenie i dobór odpowiednich grup produktów spożywczych. Korzystne z punktu widzenia żywieniowego jest np. łączenie chleba z masłem orzechowym lub humusem z ciecierzycy, makaronu pełnoziarnistego z sosem z soczewicy lub mielonym tofu, fasolka po bretońsku z pieczywem, burgery z ciecierzycy. W zbożach aminokwasem tzw. ograniczającym jest lizyna i treonina. Komponowanie posiłków, w których obecne będą nasiona roślin strączkowych staną się uzupełnieniem brakujących aminokwasów. Takie rozwiązanie sprawi, że posiłek będzie wartościowy oraz urozmaicony.

Jak wspomniano w powyższych propozycjach uzupełnieniem diety roślinnej mogą być:

 • tempeh
 • tofu
 • fasolka edamme
 • soczewica
 • fasola
 • groszek łuskany
 • soja
 • kasza gryczana
 • komosa ryżowa
 • ziarna słonecznika, dyni
 • orzechy

Warto jednak wspomnieć, że białko powinno stanowić składnik dania i być serwowane w jak najbardziej naturalnej formie. Gotowe dania, które charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia dostępne na sklepowych półkach powinny być tylko uzupełnieniem diety, a nie jej głównym źródłem. Warto również zwrócić uwagę na kaloryczność poszczególnych surowców. W niektórych przypadkach powinny one stanowić uzupełnienie diety np. orzechy lub masło orzechowe. Istotne jest również oszacowanie dziennego zapotrzebowania energetycznego- będzie ono kluczowe w zachowaniu zdrowia oraz osiągnięciu zamierzonego celu. Dieta roślinna bogata w cenne źródła białka potrafi być urozmaicona i zdrowa. Często również, dania wegetariańskie są bardziej pomysłowe i inspirujące mimo, że nie zawierają w swoim składzie mięsa.

Sprawdź: Jakie pieczywo ma najmniej kalorii.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Czy dieta roślinna jest bezpieczna?

  Odpowiedź wydaje się oczywista: TAK! Liczne instytucje zajmujące się kwestiami żywieniowymi potwierdzają, że właściwie zbilansowana dieta roślinna stanowi pełnowartościowy model odżywiania na każdym etapie życia i nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego rozwoju. Dieta powinna być dostosowana do wieku, aktywności fizycznej oraz indywidulanych preferencji. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę żywieniową z dietą roślinną wybierz specjalistów z cateringu dietetycznego Dietering. Dostępna dieta w wersji laktoowowgetariańskiej zaskoczy Cię pod względem doboru surowców najwyższej jakości oraz niestandardowymi połączeniami smakowymi, które z pewnością przypadną do gustu najbardziej wybrednym podniebieniom.

  Przeczytaj również: 

  5 sposobów na zdrowe i szybkie zrzucenie wagi!

  Kalorie – wróg czy przyjaciel?

  Na czym polega dieta Sirt? Jak wyglądają posiłki?

  Marek Zborowski
  Marek Zborowski
  Specjalista z zakresu żywności oraz żywienia, należący do Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) zrzeszającego dietetyków dyplomowanych. Czerpie przyjemność ze swojej pracy i dzięki temu każda rozmowa, dobór diety i działania gwarantują osiągnięcie założonego planu w Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022