Przejdź do treści

1 lutego, 2023

Alergia na laktozę czy nabiał? Poznaj różnice

Alergia na laktozę czy nabiał? Poznaj różnice

Nietolerancja laktozy jest zupełnie innym schorzeniem niż alergia na białko mleka krowiego – czyli na nabiał. Ważne jest, aby w sposób prawidłowy postawić diagnozę i nie mylić tych pojęć. Pozwoli to na uniknięcie wielu przykrych dolegliwości. Laktoza jest cukrem mlecznym, czyli czymś zupełnie innym niż białko mleka krowiego znajdujące się w nabiale. Alergia na nabiał wynika z tego, że u niektórych osób układ odpornościowy jest nadwrażliwy na białko które jest alergenem. Natomiast nietolerancja laktozy, wynika z niewystarczającej produkcji enzymu odpowiadającego za trawienie laktozy w organizmie.

Czym jest nietolerancja laktozy i jakie są przyczyny?

Tak jak zostało wspomniane, nietolerancja laktozy jest brakiem możliwości strawienia laktozy, spowodowanym niedoborem enzymu – laktazy. Można wyróżnić kilka przyczyn nietolerancji laktozy. Jednym z nich jest wtórny niedobór laktazy. Zwykle jest przejściowym stanem, wynikającym z uszkodzeń jelit spowodowanym chorobami. Kolejną przyczyną może być wrodzony niedobór laktazy, który występuje niezwykle rzadko. Inna możliwa przyczyna, to niedobór laktazy typu dorosłego lub pierwotna nietolerancja laktozy. Już po urodzeniu wraz z pokarmem matki dziecku dostarczana jest laktoza i większość dzieci jest w stanie ją strawić. Bywa jednak tak, że z czasem, produkcja enzymu jakim jest laktaza spada i pojawia się nietolerancja na laktozę.

Objawy nietolerancji laktozy – jak je rozpoznać?

Charakteryzujące uczulenie na laktozę objawy są niezwykle uciążliwe i pojawiają się od 30 minut do nawet dwóch godzin po posiłku. Najczęściej są to:

 • dyskomfort w brzuchu,
 • wzdęcia,
 • gazy,
 • biegunki,
 • nudności.
Banner dieta testowa

Ile warzyw dziennie jeść? Przeczytaj na naszym blogu!

Różnica między alergią na mleko a nietolerancją laktozy

Same objawy nietolerancji laktozy, a alergii na mleko mogą być trudne do rozróżnienia. Laktoza jest rodzajem cukru, a białko w mleku krowim składnikiem, jednak dolegliwości przy obu schorzeniach, mogą być łudząco podobne. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Bóle brzucha, biegunki, wzdęcia czy nieprawidłowy przyrost masy ciała u dziecka, mogą wskazywać na obie te dolegliwości. Alergie na białko może dodatkowo charakteryzować wysypka skórna, oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego. Różnić je również będzie czas występowania objawów. Nietolerancja nabiału może objawić się szybko, tak jak nietolerancja laktozy, ale w odróżnieniu do tej drugiej, obawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Przy nietolerancji laktozy objawy pojawiają się zazwyczaj dosyć szybko.

Laktaza i trawienie laktozy – jak działa?

Laktoza jest dwucukrem składającym się z galaktozy i glukozy. Enzym dzięki któremu laktoza jest rozkładana w organizmie, aby później została wydalona to laktaza. W przypadku niewystarczającej ilości laktazy, laktoza zamiast zostać usunięta, podlega w jelicie procesowi fermentacji. W związku z tym, jeśli brakuje tego enzymu, powoduje to szereg licznych, przykrych dolegliwości. 

Test oddechowy a nietolerancja laktozy – jak je stosować?

Dolegliwość jaką jest alergia na laktozę można zdiagnozować za pomocą testu oddechowego. Polega na podaniu osobie poddawanej badaniu laktozy, a w następnej kolejności, sprawdzeniu poziomu wodoru w powietrzu które wydycha. Próbki wydychanego powietrza najczęściej są pobierane trzy razy. Przed badaniem, a później 60 oraz 120 minut po przyjęciu laktozy. Przed badaniem powinno się być sześć godzin na czczo. Zbyt wysoki poziom wodoru w wydychanym powietrzu, może najprawdopodobniej oznaczać nietolerancję laktozy, ze względu na wzmożone zachodzenie procesów fermentacyjnych w jelitach.

Leczenie nietolerancji laktozy – jak sobie radzić z objawami?

Nietolerancji laktozy nie da się całkowicie wyleczyć. Pomóc może jedynie dieta eliminacyjna. W diecie koniecznym będzie, całkowite usunięcie pokarmów które zawierają laktozę. Dieta ta, powinna być opracowana przez specjalistów, gdyż samodzielne wykluczenie produktów bez laktozy i zastosowanie zamienników, może być dość trudnym procesem. Ciekawą, dobrze zbilansowaną, opracowaną przez dietetyków dietę bez laktozy, można znaleźć na naszej stronie Dietering.com.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  Uczulenie na nabiał i białka mleka krowiego

  Organizm osoby która nie toleruje białka mleka krowiego, reaguje odpowiedzią autoimmunologiczną kiedy białko w postaci na przykład nabiału, dostanie się do układu pokarmowego. W przypadku alergii na nabiał, jedynym wyjściem będzie zastosowanie diety która wyeliminuje białka mleka krowiego, tak jak w przypadku nietolerancji laktozy.

  Sprawdź jaki chleb jest najzdrowszy i najmniej kaloryczny!

  Produkty bez laktozy – co wybrać, gdy mamy nietolerancję pokarmową?

  Mając nietolerancje laktozy nie należy rezygnować całkowicie z nabiału. Trzeba pamiętać, że na rynku dostępny jest nabiał bez laktozy. Przy nietolerancji laktozy zalecane są mleka roślinne, takie jak mleko sojowe, owsiane, migdałowe czy ryżowe. W sklepach dostępny jest również szeroki wybór serów bez laktozy oraz wegańskich, masła bez laktozy, jak również jogurtów czy śmietan. Najczęściej są to produkty z oznaczeniem przekreślonej butelki mleka.

  Badania na nietolerancję laktozy – jak je przeprowadzać i kiedy warto?

  Istnieje wiele badań na nietolerancje laktozy, na przykład:

  • test oddechowy wodorowy,
  • badanie pH stolca,
  • test doustnego obciążenia laktozą,
  • badanie fragmentu jelita,
  • próba eliminacyjna,
  • badania genetyczne.

  Badania należy wykonać w przypadku pojawienia się niepokojących objawów z strony układu pokarmowego, aby wykluczyć lub potwierdzić nietolerancje laktozy.

  Pierwsze objawy nietolerancji laktozy – na co zwrócić uwagę?

  Powodem do niepokoju powinna być sytuacja, w której po spożyciu produktu mlecznego, do czasu dwóch godzin, pojawią się niepokojące objawy. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, biegunki, czy duża ilość gazów, powinny być sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niedobrego w organizmie.

  Przeczytaj również:

  Co to jest metabolizm?

  Alergia na laktozę czy nabiał?

  Ile warzyw i owoców powinniśmy jeść każdego dnia?

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022