Przejdź do treści

20 sierpnia, 2020

10 powodów dla których warto pić wodę

10 powodów dla których warto pić wodę

Woda jest głównym składnikiem organizmu człowieka. W zależności od wieku oraz płci może stanowić nawet do 75% masy ciała. Najwyższą zawartością wody charakteryzują się niemowlęta i dzieci. Wraz z wiekiem ilość wody w organizmie spada. Woda jest elementem codziennej diety, bez której organizm nie może właściwe funkcjonować. Duże odwodnienie może być przyczyną wielu konsekwencji zdrowotnych prowadzących nawet do śmierci.

Poniżej przedstawiamy 10 argumentów przemawiających za koniecznością wzbogacania diety w wodę.

1. Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Woda jest niezbędna w procesie formowania kęsów pożywienia oraz przesuwania ich w dalsze odcinki przewodu pokarmowego. Dzięki jej obecności w ślinie oraz enzymach trawiennych możliwe są przemiany metaboliczne oraz procesy trawienia, rozkładu i wchłaniania.

2. Wchłanianie składników odżywczych

Woda jest rozpuszczalnikiem składników odżywczych. Za sprawą jej struktury umożliwia transport i wchłanianie rozpuszczonych składników oraz soli mineralnych do komórek organizmu.

3. Termoregulacja

Woda posiada właściwości termoregulujące, zapewniające utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała zapobiegając przed jego przegrzewaniem. W trakcie pocenia wydalana woda pochłania znaczne ilości ciepła, które zostają odprowadzane z organizmu, a w konsekwencji następuje jego ochłodzenie. Z taką sytuacją mamy do czynienia zarówno w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia jak również w czasie gorączki.

banner dietering

4. Rola ochronna

Woda zawarta w organizmie pełni równie rolę ochronną nawilżając gałkę oczną oraz chroni płód w czasie rozwoju prenatalnego. Woda uczestniczy też w ochronie rdzenia kręgowego i mózgu.

5. Oczyszczanie i wydalanie szkodliwych składników przemiany materii

Wraz z wodą z organizmu wydalane są uboczne produkty przemiany materii. Domowym sposobem na określenie stopnia odwodnienia organizmu jest barwa moczu. Im jaśniejszy mocz tym nawodnienie na wyższym poziomie. W przypadku odwodnienia kolor moczu jest ciemno żółty.

Sprawdź jakie pieczywo na diecie stosować.

6. Nie zawiera energii

Woda nie ma wartości energetycznej. Z tego powodu jest napojem uniwersalnym, który dostarcza składników mineralnych. Jest również tańsza w porównaniu z napojami kolorowymi, które często w swoim składzie posiadają cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Wspomniane składniki absolutnie nie powinny być dodatkiem do wody. Z powodzeniem sklepowe wody smakowe można zastąpić wodą z dodatkiem owoców, mięty, imbiru. Taki krok zdecydowanie będzie znaczącą zmianą w aspekcie wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.

7. Pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę

W nawiązaniu do powyższego punktu woda wprowadzona do diety w zastępstwie soków lub napojów gazowanych zdecydowanie wpłynie korzystnie na redukcję zbędnych kilogramów. Soki i napoje gazowane dostarczają dużej ilości energii za sprawą cukru, a dodatkowo są źródłem barwników, które nie są konieczne do właściwego nawodnienia organizmu.

Tylko 6 kroków dzieli Cię od tego, aby schudnąć. Zostaw nam swój adres email, a otrzymasz poradnik ABC Odchudzania – za darmo tylko dla naszych subskrybentów!
ebok

  Administratorem udostępnionych przez Ciebie danych osobowych jest Dietering Group sp. z oo. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak ich niepodanie uniemożliwi świadczenie usług na Twoją rzecz. Dowiedz się więcej o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnieniach w Polityce prywatności.

  8. Zapewnia młody wygląd skóry

  Na myśl przychodzi tutaj określenie „woda zdrowia Ci doda”. Nawodnione najgłębsze warstwy skóry zapewniają jej sprężystość i młody wygląd. Co ważne, aby woda dotarła do najgłębszych tkanek potrzebny jest długotrwały proces jej wchłaniania trwający nawet kilka dni. Zaleca się zatem aby wodę pić małymi porcjami w ciągu dnia. Duża objętość wody wypita „naraz” powoduje jej równie szybkie wydalenie wraz z moczem i kałem.

  Zobacz też: dieta dla insulinooporość czego nie jeść.

  9. Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe

  Właściwe nawodnienie przyczynia się do zwiększenia koncentracji oraz zdolności umysłowych. Nawodnienie w czasie wystąpień oraz przemówień ma jak najbardziej wymiar praktyczny, ale wpływa także na lepsze przewodnictwo neuronów.

  10. Jest niezbędna do życia i zachowania dobrej kondycji

  Ilość przyjmowanej wody uwarunkowana jest od wieku oraz aktywności fizycznej. Zaleca się, aby osoby dorosłe oraz dzieci powyżej 40 kg, średnio na 1kg masy ciała przyjmowały od 30 do 35ml wody. Należ również pamiętać, żeby zachować odpowiedni bilans wodny tzn. ilość wody wydalanej nie może by wyższa niż ilość wody przyjmowanej w ciągu dnia.

  Jeśli woda w naturalnej postaci nie należy do Twoich ulubionych napojów, a dodatek owoców lub ziół nie zawsze sprawia, że chętniej sięgasz po butelkę wody warto rozważyć uzupełnienie diety o zioła oraz herbaty o wysokiej jakości. W ofercie cateringu dietetycznego Dietering dostępna jest herbatka owocowo-ziołowa. W składzie znajdziemy liście brzozy, hibiskus, jabłko, liście jeżyny, korzeń lukrecji, miętę, pokrzywę oraz ziele przytulii. Za sprawą składników zawartych w mieszance reguluje ona procesy trawienne oraz doskonale nawadnia organizm. Można pić ją na ciepło lub z dodatkiem kostek lodu i cytryny w upalne dni.

  Przeczytaj również:

  Co jeść zamiast chleba żeby schudnąć?

  Czym jest metabolizm?

  Ile gram białka na dzień?

  Ilona Poręba
  Ilona Poręba
  Technolog żywienia i dietetyk dyplomowany, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. To ona pomoże Ci bezpiecznie schudnąć i wspomoże proces leczenia różnych chorób poprzez dobór odpowiednio zbilansowanej diety dostępnej w ofercie Dietering.com.

  Polecane wpisy
  Medal_firma_roku_2022