Tajemnica bilansowania zdrowej diety

Jedynym źródłem energii dla naszego organizmu jest energia uzyskiwana z pożywienia. Aby nasza dieta była właściwie zbilansowana, powinna dostarczać odpowiednich ilości energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych w zalecanych przez specjalistów proporcjach.


Procentowy udział białek, tłuszczów i węglowodanów
Prawidłowo zaplanowana dzienna racja pokarmowa powinna zawierać:
- 10 – 15% energii pochodzącej z białka,
- 55 – 75% energii z węglowodanów,
- 25 – 30% energii z tłuszczów.
W szczególnych sytuacjach, proporcje te można nieco zmienić. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, którym dobrze jest obniżyć ilość energii z tłuszczów do około 25%, na korzyść węglowodanów skrobiowych. Warto także zmienić te proporcje w przypadku dzieci i młodzieży – zaleca się zwiększenie podaży tłuszczów tak, aby energia z nich pochodząca stanowiła od 30 do nawet 41% całkowitego zapotrzebowania.

Ustalanie ilości składników odżywczych
Znając swoje zapotrzebowanie energetyczne, w łatwy sposób można obliczyć ilość poszczególnych składników pokarmowych w naszej diecie. Przykładowo, dla dorosłej kobiety, której zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2500 kcal, ilość poszczególnych składników pokarmowych będzie się prezentowała następująco:
  • białko: 12% z 2500 kcal = 300 kcal
    Wiemy, że 1 g białka dostarcza 4 kcal, więc 300 kcal / 4 kcal = 75 g białka na dobę
  • węglowodany: 58% z 2500 kcal = 1450 kcal
    Wiemy, że 1 g węglowodanów również dostarcza 4 kcal, więc 1450 kcal / 4 kcal = 362 g
  • tłuszcze: 30% z 2500 kcal = 750 kcal
    1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal, więc 750 kcal / 9 kcal = 83 g
Korzystając z tabeli wartości odżywczych, można obliczyć jaką ilość poszczególnych produktów musimy spożyć, aby w pełni zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne.

Od czego zależy nasze zapotrzebowanie energetyczne?
Należy pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne każdego człowieka nie jest stałe i waha się w zależności od różnych czynników. Na ilość energii jaka jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, wpływ mają przede wszystkim: masa ciała, wiek, nasza aktywność fizyczna, a także klimat i inne czynniki środowiskowe.
Korzystając z diety oferowanej przez Dietering, mają Państwo pewność, że nasz zespół w odpowiedni sposób zbilansował skład każdego posiłku.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018