Tabletki na odchudzanie. Jak działają? Czy warto je stosować?

Liczne reklamy w środkach masowego przekazu, a także ulotki i plakaty reklamowe przyczyniły się do wzmożonego zainteresowania suplementami diety wspomagającymi odchudzanie. Coraz większa liczba osób (w szczególności kobiet) sięga po tabletki na odchudzanie. Czy opróżnianie portfela na tego typu środki ma sens? A przede wszystkim - czy tabletki na odchudzanie są bezpieczne?


Jak działają tabletki odchudzające?
Skuteczność suplementów diety zależy od rodzaju i zawartości substancji czynnych, jak również indywidualnej reakcji organizmu na ich działanie. Zazwyczaj, działanie tabletek odchudzających opiera się na 4 prostych mechanizmach:

  • Działanie moczopędne lub przeczyszczające. Tabletki odchudzające z pokrzywą lub senesem nie usuwają tłuszczu, a nagromadzoną w organizmie wodę, więc stosując je łatwo się odwodnić.
  • Zwiększenie ilości błonnika w diecie, który pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości. Są skuteczne jedynie wówczas, gdy dbamy o odpowiednie nawodnienie (co najmniej 2,5 litra płynów w ciągu dnia). W przeciwnym razie mogą powodować dokuczliwe zaparcia.
  • Przyspieszenie tempa przemiany materii. Popularne termogeniki, czyli tabletki zawierające CLA czy L – karnitynę, podnoszą temperaturę ciała i tym samym efektywność przemiany materii. Niestety, ubytek kilogramów może być spowodowany zmniejszeniem ilości wody, glikogenu (zapasu energii w mięśniach) czy – w skrajnych przypadkach – tkanki mięśniowej.
       

  • Ograniczenie przyswajania tłuszczu z pożywienia. Wprowadzony do obrotu w 1998 roku Orlistat to jedyny lek wspomagający odchudzanie, dopuszczony do stosowania w Polsce. Jego działanie opiera się na ograniczeniu wchłaniania tłuszczów spożytych wraz z posiłkami. Wysoka cena preparatu (kilkaset złotych) oraz częste działania niepożądane (biegunki i wzdęcia) zniechęcają szerokie grono potencjalnych odbiorców. Warto także pamiętać, że Orlistat działa jedynie na tłuszcz spożyty wraz z dietą – nie usunie więc w magiczny sposób tłuszczu odłożonego na pośladkach, brzuchu czy udach.

Jak odchudzać się bez tabletek?

Niektóre suplementy diety mogą wspomagać proces odchudzania. Jednak prawidłowa dieta, indywidualnie dopasowana do potrzeb naszego organizmu i regularna aktywność fizyczna to najlepszy wybór. Skorzystaj ze zdrowszego wyjścia:

Nie można liczyć na trwałą utratę masy ciała stosując jedynie suplementy odchudzające. Odpowiednie zmiany w stylu życia oraz diecie są niezbędne do spalenia nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Utrata masy ciała jest wynikiem ujemnego bilansu energetycznego (oznacza to, że ilość energii wydatkowanej w ciągu dnia powinna przekraczać ilość kalorii przyjętych wraz z dietą).
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018