Święto pączka, czyli cała prawda o tłustym czwartku

Przed nami tłusty czwartek. Na stołach wielu z nas będą królować pączki – tłuste, kaloryczne bomby polane lukrem. Jeden pączek, w zależności od wersji nadzienia, dostarcza od 250 do nawet 500 kcal. Statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada średnio 2,5 pączka - pochłania więc około 1000 kcal. Czy w tłusty czwartek masz wybór? Czy poddasz się tradycji i zafundujesz sobie dodatkową porcję tłuszczów, cukrów i energii? Decyzja należy do Ciebie.Tradycja tłustego czwartku
Tłusty czwartek to zwyczajowe święto chrześcijańskie, które rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dawniej post traktowany był bardzo poważnie - był to czas oczyszczenia, w którym zapominano o uciechach dla zmysłów. W ostatni czwartek poprzedzający post wykorzystywano więc zapasy miodu i tłuszczu tak, aby nic się nie zmarnowało. 
Obecnie rzadko kto odmawia sobie w czasie postu czegokolwiek. Tłusty czwartek świętujemy jednak bardzo gorliwie, prześcigając się wzajemnie w ilości zjedzonych smakołyków. 


Ile kalorii ma pączek?
W tłusty czwartek półki w cukierniach uginają się od pączków w rozmaitych wydaniach: z lukrem, z cukrem pudrem, z marmoladą różaną, czekoladą, serem czy nawet bitą śmietaną. 
Najmniej kalorii ma oczywiście pączek bez nadzienia i lukru – jedna sztuka to ok. 250 kcal. Lukier, dżem, powidła czy budyń zwiększają drastycznie kaloryczność pączka – czasem nawet do 500 kcal! 
Skład pączka także nie zachwyca. Jeden pączek polany lukrem zawiera około 18 gramów tłuszczu i 68 gramów cukru. Tymczasem wskazane dzienne spożycie dla kobiet to nie więcej niż 70 g tłuszczu i 50 g cukru. Łatwo zauważyć, że jeden pączek z powodzeniem zaspokaja całkowite dzienne spożycie cukru na osobę. A czy tłusty czwartek zakończy się na jednej sztuce?

Co zamiast smażonych pączków? 
Zastąpienie pączków równie popularnymi faworkami na niewiele się zda. Pod względem kaloryczności, chrust jest niestety bardzo podobny do pączków.
Kaloryczność pączka wynika głównie z procesu jego przygotowania. Smażenie na smalcu czy głębokim oleju powoduje prawie dwukrotne zwiększenie ilości energii zawartej w popularnym przysmaku. 
Jeśli masz silną wolę i wiesz, że poprzestaniesz na jednym pączku, zjedz. Jeśli jednak obawiasz się, że będziesz miał ochotę na więcej – przygotuj zdrowszą wersję kalorycznego przysmaku. Pieczone pączki przygotowane z mąki orkiszowej z domową konfiturą z pewnością będą smacznym i zdrowszym wyborem. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018