Suplementacja witaminą D

Witamina D to unikalna substancja – może być zarówno pobierana z pokarmem, jak i syntetyzowana przez organizm. Jej wytwarzanie zachodzi pod wpływem padania na skórę promieni słonecznych o odpowiedniej długości fali. W miesiącach letnich, kiedy kąt padania promieni słonecznych jest wysoki, proces syntezy witaminy D w skórze zachodzi bezproblemowo. Niestety, szerokość geograficzna, na jakiej znajduje się nasz kraj sprawia, że w okresie jesienno – zimowym produkcja skórna witaminy D przestaje działać. W jaki sposób skutecznie uzupełnić jej niedobory?


Do czego jest nam potrzebna witamina D?
Cholekalcyferol, czyli naturalnie występująca forma witaminy D sprawuje funkcje regulacyjne w wielu narządach i tkankach. Odgrywa istotną rolę w:

  • regulacji gospodarki wapniowo – fosforanowej ustroju,
  • procesie prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym,
  • regulacji pracy układu odpornościowego (immunologicznego),
  • procesie rozwoju i mineralizacji kości,
  • zapobiega krzywicy i chorobom kości,
  • wspomaga leczenie osteoporozy.


Naturalne źródła witaminy D
Zazwyczaj ok. 80–90% zapotrzebowania na witaminę D pokrywa własna produkcja. W okresie wiosenno – letnim, codzienna ekspozycja przynajmniej 20% ciała przez 20 minut w godzinach 10–15 zaspokaja zapotrzebowanie na witaminę D. Jednak w okresie jesienno – zimowym, w naszej szerokości geograficznej jesteśmy narażeni na deficyt cholekalcyferolu. Nie docierają do nas wtedy promienie słoneczne UVB (nie jest to kwestia ilości chmur, ale zmiany kąta padania światła).
Szacuje się, że przeciętna dieta uboga w promieniowanie UVB pokrywa tylko ułamek zapotrzebowania na witaminę D. Produkty powszechnie kojarzone jako dobre źródła witaminy D to m.in.: tłuste ryby morskie, żółtko jaja, wątróbka wołowa czy masło. 

Suplementacja w okresie jesienno – zimowym
Zdrowa dieta w okresie wiosenno – letnim nie wymaga dodatkowej suplementacji witaminą D. Jednak jesienią oraz zimą, z racji mniejszej ilości słońca, suplementacja cholekalcyferolem jest niezbędna w ilościach:

  • 600 – 1000 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie dla dzieci i młodzieży (1-18 lat),

  • 800 – 2000 IU dla dorosłych,

  • Niemowlęta powinny otrzymywać witaminę D przez cały rok: 400 IU przez pierwsze 6 miesięcy życia i 400-600 IU od 6 – 12 miesiąca. Dokładna dawka suplementu zależy od zawartości witaminy D w diecie dziecka – głównie od tego czy jest ono karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, które zawiera dodawaną witaminę D. Rekomendowaną ilośc preparatu ustala indywidualnie pediatra lub dietetyk,

  • Całoroczną suplementację powinny stosować również osoby starsze (od 65. roku życia), ze względu na zmniejszoną wydajność syntezy skórnej. Suplementacja witaminą D przez cały rok zalecana jest także dla wszystkich, którzy nie mają możliwości regularnego wystawiania się na słońce od maja do sierpnia w godzinach 10 – 15.

* Podane zalecenia dotyczą profilaktyki, czyli sytuacji, gdy osoba bez poważnych obciążeń zdrowotnych chce zachować optymalne stężenie witaminy D3

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018