Sekrety diety śródziemnomorskiej


Jak potwierdzają liczne badania, ludzie których dieta opiera się na zaleceniach diety śródziemnomorskiej żyją znacznie dłużej niż inni Europejczycy. Co więcej, cieszą się życiem w pełnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. 
Jaki jest sekret diety śródziemnomorskiej?Owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe
Na podstawie licznych badań narodziło się pojęcie diety śródziemnomorskiej jako sposobu na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego. Najważniejszą cechą modelu greckiej diety śródziemnomorskiej jest zwiększone spożycie warzyw oraz owoców. Jak twierdzą specjaliści z dziedziny zdrowego żywienia, osoby spożywające około 400 g owoców i warzyw na dzień mają mniejsze o 40% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z osobami spożywającymi około 130 g na dzień. 

Zwiększone spożycie warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych zapewnia odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Warzywa są również doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które odpowiadają za eliminację niekorzystnie działających wolnych rodników tlenowych. 


Zdrowe tłuszcze
W kuchni opartej na zasadach diety śródziemnomorskiej najczęściej stosowanym tłuszczem jest oliwa z oliwek. Używana zamiast masła i margaryny, jest prawdziwą kopalnią jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią nasz organizm przed chorobami układu sercowo – naczyniowego. 
Korzystne właściwości zdrowotne wykazują również tłuszcze zawarte w rybach morskich: łososiu, makreli czy sardynkach. Wielonienasycone kwasy omega – 3 dzięki udowodnionym właściwościom przeciwzapalnym przeciwdziałają m.in. miażdżycy oraz nadciśnieniu tętniczemu.
Ochrona przed chorobami przewlekłymi
Jak potwierdzono licznymi badaniami, aktywne składniki zawarte w diecie śródziemnomorskiej wpływają między innymi na:

  • spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia – korzystny wpływ witamin antyoksydacyjnych (A, C i E) pochodzących z naturalnych źródeł
  • zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca – obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL w surowicy krwi
  • normalizację wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru we krwi
  • stabilizację pracy serca – działanie antyarytmiczne i przeciwzakrzepowe

Wobec mnóstwa korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania diety śródziemnomorskiej możemy stwierdzić, że niezależnie od położenia geograficznego, dieta ta powinna być wzorem do naśladowania przez większość populacji na świecie.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018