We speak English
Wir sprechen Deutsch
»

Sekrety diety śródziemnomorskiej


Jak potwierdzają liczne badania, ludzie których dieta opiera się na zaleceniach diety śródziemnomorskiej żyją znacznie dłużej niż inni Europejczycy. Co więcej, cieszą się życiem w pełnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. 
Jaki jest sekret diety śródziemnomorskiej?Owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe
Na podstawie licznych badań narodziło się pojęcie diety śródziemnomorskiej jako sposobu na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo – naczyniowego. Najważniejszą cechą modelu greckiej diety śródziemnomorskiej jest zwiększone spożycie warzyw oraz owoców. Jak twierdzą specjaliści z dziedziny zdrowego żywienia, osoby spożywające około 400 g owoców i warzyw na dzień mają mniejsze o 40% ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z osobami spożywającymi około 130 g na dzień. 

Zwiększone spożycie warzyw, owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych zapewnia odpowiednią podaż błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Warzywa są również doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które odpowiadają za eliminację niekorzystnie działających wolnych rodników tlenowych. 


Zdrowe tłuszcze
W kuchni opartej na zasadach diety śródziemnomorskiej najczęściej stosowanym tłuszczem jest oliwa z oliwek. Używana zamiast masła i margaryny, jest prawdziwą kopalnią jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią nasz organizm przed chorobami układu sercowo – naczyniowego. 
Korzystne właściwości zdrowotne wykazują również tłuszcze zawarte w rybach morskich: łososiu, makreli czy sardynkach. Wielonienasycone kwasy omega – 3 dzięki udowodnionym właściwościom przeciwzapalnym przeciwdziałają m.in. miażdżycy oraz nadciśnieniu tętniczemu.
Ochrona przed chorobami przewlekłymi
Jak potwierdzono licznymi badaniami, aktywne składniki zawarte w diecie śródziemnomorskiej wpływają między innymi na:

  • spadek umieralności z powodu chorób układu krążenia – korzystny wpływ witamin antyoksydacyjnych (A, C i E) pochodzących z naturalnych źródeł
  • zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca – obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL w surowicy krwi
  • normalizację wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru we krwi
  • stabilizację pracy serca – działanie antyarytmiczne i przeciwzakrzepowe

Wobec mnóstwa korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania diety śródziemnomorskiej możemy stwierdzić, że niezależnie od położenia geograficznego, dieta ta powinna być wzorem do naśladowania przez większość populacji na świecie.