Piramida zdrowego żywienia podstawą zbilansowanej dietySkąd mamy wiedzieć jaki sposób odżywiania jest prawidłowy? Co zapewni nam długie życie w zdrowiu? Jak często powinniśmy spożywać poszczególne produkty? Istnieje dużo teorii na temat prawidłowego odżywiania, a każda z nich odpowiada założeniom diety, dla której zostały stworzone. Aby usystematyzować wiedzę, warto przyjrzeć się piramidzie zdrowego żywienia, stworzonej przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. W przejrzysty sposób pokazuje nam ona zalecane proporcje między spożywanymi przez nas produktami, należącymi do różnych grup pokarmów.Dieta śródziemnomorska w zgodzie z piramidą żywienia

Aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem warto stosować się do zaleceń diety śródziemnomorskiej. Ten sposób odżywiania charakterystyczny dla krajów ciepłego południa Europy, opiera się właśnie na piramidzie zdrowego żywienia. Oferowana przez nas dieta należy do grupy najczęściej polecanych przez dietetyków, a jej podstawą są przede wszystkim zdrowe, naturalne produkty w zbilansowanych ilościach. 

Bogate w niezbędne składniki produkty pełnoziarniste
Wydawać by się mogło, że to co najzdrowsze znajduje się na szczycie piramidy. Wprost przeciwnie! Najczęściej powinniśmy sięgać po produkty znajdujące się na dolnym szczeblu piramidy. Pełnoziarniste makarony oraz pieczywo, ryż, kasze i płatki zbożowe są dla nas źródłem błonnika. Dzięki temu, że w procesie produkcji ziarna zbóż nie zostały całkowicie pozbawione swojej okrywy, w produktach tych znajduje się kopalnia związków istotnych dla naszego zdrowia: kwasu foliowego, fosforu, żelaza i innych. 

Warzywa i owoce – 5 razy dziennie

Zespół Dieteringu zadbał o to, by w oferowanych posiłkach znalazło się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Dietetycy zalecają, aby spożywać warzywa w jak największych ilościach. Warto po nie sięgać wówczas, gdy dopadnie nas głód – są źródłem stosunkowo małej ilości kalorii, a dzięki zawartemu w nich błonnikowi doskonale zaspokajają głód. Owoce również zawierają istotne dla naszego zdrowia składniki, ale są także źródłem cukrów prostych, które na diecie redukcyjnej zaleca się ograniczać.
Warzywa i owoce są źródłem witamin i minerałów, które biorą udział we wszystkich procesach przemiany materii. Najzdrowsze są te w postaci surowej, a także gotowane na parze.

Dobre źródła białka

W opracowanej w 2009 roku przez IŻŻ piramidzie zdrowego żywienia, kolejne szczeble zajmują mięso, ryby, jaja, nabiał oraz rośliny strączkowe.
Produkty te są dla naszego organizmu źródłem białka. Najbardziej wartościowe jest dla nas białko jaja kurzego, gdyż zawiera w swoim składzie wszystkie niezbędne aminokwasy, których sami nie jesteśmy w stanie zsyntetyzować. Pod względem składu aminokwasowego, korzystne są również mięso oraz ryby. Białka pochodzenia roślinnego są natomiast białkami niepełnowartościowymi. Oznacza to, że w swoim składzie nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych. Z tego powodu spożywając białko roślinne (np. groch, soję) dobrze jest łączyć go z produktami zawierającymi białko zwierzęce. W ten sposób stworzymy zdrowy posiłek, zawierający w sobie zarówno pełnowartościowe białko, jak i błonnik, witaminy i składniki mineralne.

Wierzchołek piramidy zdrowego żywienia

Na szczycie piramidy zdrowego żywienia znajdują się tłuszcze zwierzęce oraz słodycze. Smalec i masło są dla organizmu dorosłego człowieka najmniej korzystne, ponieważ zawierają szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe. Dbając o zdrową dietę należy również unikać słodyczy, które są kopalnią cukrów prostych i tłuszczów. Praktycznie nie dostarczają nam żadnych istotnych dla zdrowia składników i są tylko źródłem „pustych kalorii”.

Uwaga na alkohol!

Stosując się do zasad zdrowego żywienia należy także ograniczyć spożycie alkoholu. Napoje alkoholowe są dozwolone jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ - podobnie jak słodycze - nie dostarczają naszemu organizmowi żadnych wartościowych składników. 

Aby stosowanie zdrowej diety oferowanej przez zespół Dieteringu przyniosło pożądane efekty, należy również zwrócić uwagę na ruch, ponieważ to właśnie on stoi u podstaw piramidy zdrowego żywienia.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018