Na tropie E – składników. Jak mądrze wybierać produkty?

Benzoesan i seskwikarbonat sodu, izomalt, sorbitol czy karagen. Lista E – dodatków do żywności jest imponująca. Czy każda substancja z przedrostkiem „E-” jest szkodliwa dla naszego organizmu? Czym naprawdę jest żywność, którą kupujesz w sklepie spożywczym czy markecie? Co faktycznie oznaczają symbole i nazwy substancji E?  


Robisz zakupy w sklepie. Jesteś świadomym konsumentem, więc czytasz skład produktów spożywczych. E100, E140 czy E330 dodane do produktu skutecznie Cię zniechęcają. Czy słusznie? 
Warto nauczyć się rozróżniać szkodliwe dodatki do żywności od tych, których nie powinniśmy się bać. Z pomocą przychodzą nam aplikacje na smartfony. Oto 4 najpopularniejsze z nich.

Zdrowe zakupy
Aplikacja dostępna dla smartfonów z systemem Android

Aplikacja „Zdrowe zakupy” znakomicie sprawdzi się w przypadku entuzjastów zdrowego odżywiania. W prosty sposób, przy pomocy telefonu wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu. Na ekranie smartfona pojawia się pełen skład produktu i lista składników ozdobiona buźkami. 3 kolory (czerwony, żółty i zielony) pomagają odróżnić składniki szkodliwe od tych bezpiecznych. Aplikacja posiada ponad 30000 produktów w bazie.Efood
Aplikacja dostępna dla smartfonów z systemem Android oraz iOS

Aplikacja również wyposażona jest w czytnik kodów EAN, dzięki któremu w łatwy sposób rozszyfrujemy skład produktu spożywczego. Producent oferuje nam także dostęp do szczegółowych informacji na temat źródła pochodzenia danej substancji, ryzyka i korzyści płynących z jej konsumpcji oraz rekomendowanej dziennej dawki spożycia.

Chemiczne dodatki do żywności
Aplikacja dostępna dla smartfonów z systemem Android

Aplikacja zawiera listę chemicznych dodatków do żywności, na które każdy z nas może natknąć się robiąc codzienne zakupy. Z jej pomocą szybko sprawdzimy czy produkt, który chcemy kupić, zawiera szkodliwe chemiczne dodatki. Niestety nie jest wyposażona w skaner kodów kreskowych.E-kody Free
Aplikacja dostępna dla smartfonów z systemem Android oraz iOS

E-kody to polska aplikacja, dzięki której z łatwością sprawdzisz, co producent upakował w swoim produkcie. Wyposażona jest w obszerną bazę informacji o związkach chemicznych, którą można przeglądać przy pomocy intuicyjnej wyszukiwarki. Zawiera także alternatywne nazwy dodatków do żywności, również obcojęzyczne, dlatego sprawdzi się także za granicą (w Niemczech i Wielkiej Brytanii). 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018