Multiwitaminy – magia reklamy w zderzeniu z rzeczywistością (cz.II)

Witaminy to składniki odżywcze, bez których organizm człowieka nie jest w stanie poprawnie funkcjonować i których – poza pewnymi wyjątkami – nie potrafi sam zsyntetyzować. Związki te powinny być dostarczane wraz z codzienną dietą. Co się dzieje, gdy je przedawkujemy? Co zrobić, żeby zapewnić sobie rekomendowaną dawkę witamin?Groźne multiwitaminy
W poprzedniej części artykułu wspominaliśmy o możliwym braku skuteczności niektórych syntetycznych preparatów multiwitaminowych. Okazuje się jednak, że oprócz nikłych efektów terapeutycznych, przyjmowane w nadmiarze witaminy mogą okazać się szkodliwe.
Nadmiar wprowadzonych do organizmu witamin, nazywany hiperwitaminozą, wywołuje niepożądane skutki zdrowotne w wyniku toksycznego działania zbyt dużej ilości określonej witaminy i może przyczyniać się do wystąpienia specyficznych zaburzeń w stanie zdrowia.
Dotyczy to w szczególności nadmiaru dostarczanego:

  • beta – karotenu (prowitaminy A), którego zbyt duże ilości (z uwagi na fakt gromadzenia się w wątrobie) mogą okazać się toksyczne oraz teratogenne. Hiperwitaminoza witaminy A może objawiać się powiększeniem wątroby, nadmierną pobudliwością, bólem głowy, osłabieniem czy chorobami skóry oraz zaburzeniami wzroku. Pojawiły się również doniesienia naukowe, które mówią, że długotrwałe stosowanie beta-karotenu w dawkach przekraczających 20 mg/dzień, szczególnie u osób palących papierosy, może indukować procesy nowotworowe,

  • witaminy E, która w optymalnych dawkach wykazuje działanie antyoksydacyjne. Krótkotrwałe spożycie nadmiernych ilości witaminy E nie wpływa znacząco na zaburzenie funkcjonowania organizmu. Jednakże dostarczanie bardzo dużych dawek może być przyczyną zmęczenia, bólu głowy czy osłabienia siły mięśni. Podczas długotrwałego spożywania nadmiernych dawek prowitaminy A (około 270 mg równoważnika α-tokoferolu/osobę/dobę lub wyższych przez okres przynajmniej roku) zwraca się uwagę na możliwość niekorzystnego wpływu suplementów diety na zdrowie człowieka.

Naturalne źródła witamin
Aby zapewnić sobie rekomendowaną dzienną dawkę witamin, suplementacja preparatami multiwitaminowymi nie jest konieczna. Poniżej przedstawiamy ilość i rodzaj produktów spożywczych, które spożyte codziennie zapewnią nam optymalną ilość przykładowych witamin.


* RDA – zalecane dziennie spożycie dla osób dorosłych (powyżej 19 roku życia)

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018