Multiwitaminy – magia reklamy w zderzeniu z rzeczywistością (cz. I)

Znacie powiedzenie, że „co jest do wszystkiego, jest też do niczego” ? Tak właśnie może być z niektórymi suplementami diety oraz preparatami multiwitaminowymi. Jak do tej pory nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych potwierdzających ich skuteczność. Co więcej – liczne, długotrwałe (trwające ponad 12 lat) badania przeprowadzone na dużych grupach osób (ponad 400 tysięcy uczestników) dowodzą, że niektóre składniki preparatów multiwitaminowych spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe dla naszego organizmu.


Co to jest suplement diety?
Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety w witaminy, składniki mineralne lub składniki odżywcze. Nie są to więc lekarstwa, jak sugerują niektóre reklamy, a zwykłe produkty spożywcze, które przed wprowadzeniem na rynek nie muszą nawet przechodzić żadnych badań potwierdzających ich skuteczność. Mimo braku potwierdzenia korzystnego wpływu preparatów multiwitaminowych na nasz organizm, ich spożycie w ostatnich czasach znacznie wzrosło. Magia reklamy preparatów multiwitaminowych
„Zalecane jako uzupełnianie codziennej diety małych dzieci” „Naturalność, siła i witaminowa moc”, „Popraw swoją pamięć i koncentrację!” - takie hasła reklamujące suplementy diety atakują nas zewsząd. Tymczasem, preparaty multiwitaminowe spożywane przez lata nie przyczyniają się do obniżenia ryzyka zachorowania na tzw. choroby cywilizacyjne, nie wspomagają pracy naszego organizmu, a przyjmowane w większych dawkach mogą być szkodliwe. 

Przeprowadzone w 2000 roku na Harvard Medical School w Stanach Zjednoczonych badanie trwające ponad 12 lat wykazało, że grupa kilkunastu tysięcy mężczyzn suplementujących regularnie syntetyczne preparaty multiwitaminowe w żaden sposób nie obniżyła ryzyka zawału serca, udaru czy śmierci z powodu chorób układu sercowo – naczyniowego. Badani zostali podzieleni na dwie grupy:

  • jedna zażywała codziennie syntetyczne preparaty multiwitaminowe, 
  • druga przyjmowała placebo. 

W grupie ponad 7 tysięcy mężczyzn zażywających multiwitaminę, 876 przeszło zawał, udar, lub zmarło na skutek chorób serca. W grupie placebo (również liczącej ponad 7 tysięcy uczestników) liczba ta wyniosła 856. 
Naukowcy wysnuli więc prosty wniosek – syntetyczne preparaty multiwitaminowe nie mają żadnego wpływu na kondycję serca i funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego. 


W następnej części artykułu, wraz z amerykańskimi naukowcami udowodnimy jak szkodliwe mogą być przyjmowane w nadmiarze preparaty multiwitaminowe oraz podpowiemy, w jaki sposób możemy je skutecznie zastąpić naturalnymi produktami. 
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018