Moc świadomego jedzenia

Zjadasz śniadanie prowadząc samochód do pracy? Twojemu lunchowi najczęściej towarzyszy smartfon, a kolacji - telewizor? Kawałek czekolady, na który sobie pozwoliłeś zmienił się w całą tabliczkę? Często zdarza nam się bezmyślnie połykać to, co jest na talerzu. Większość z nas spieszy się i chce być najedzonym do syta. Niestety, brak kontroli nad ilością i jakością posiłków prowadzi do gromadzenia się nadprogramowych kilogramów.


Mylenie odczuć (np. zmęczenie, smutek, złość, gniew czy euforia) z realnymi potrzebami sprawia, że jemy pomimo braku głodu. Na ilość jedzenia, szybkość spożywania posiłków i odczucie smaku wpływa również otoczenie. Czym więcej bodźców zewnętrznych, tym mniejsza świadomość w trakcie posiłku. Wszystko, co odwraca Twoją uwagę od jedzenia, działa na niekorzyść Twojego zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jedząc czytasz gazetę, oglądasz swój ulubiony program w telewizji czy robisz na drutach. 

Sygnał, jaki mózg otrzymuje podczas jedzenia, dociera do niego z opóźnieniem. Dlatego, aby jeść świadomie, warto na każdy posiłek poświęcić około 15 - 20 minut. Jedząc szybko, łatwo przesadzić z ilością, a pospieszne jedzenie jest jednym z zachowań żywieniowych, które łączy się bezpośrednio z otyłością i nadwagą.

Szereg badań naukowych potwierdza negatywny wpływ spożywania posiłków w trakcie wykonywania innych czynności. Oglądanie telewizji podczas posiłku czy wciągająca gra komputerowa połączona z jedzeniem mogą przyczynić się do odkładania nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej. 

Mindful eating, czyli tzw. świadome jedzenie jest jedną z fundamentalnych zasad zdrowej diety. Dzięki regularnym posiłkom, spożywanym w komfortowych warunkach bez rozpraszania się, jesteśmy w stanie zapanować nad ilością i jakością spożywanych posiłków. 
Przedstawiamy 7 zasad świadomego jedzenia:Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018