Kalorie - wróg czy przyjaciel?

Kalorie. Kto z nas, słysząc to słowo, nie ma skojarzeń z dietą i odchudzaniem? Nieustanne liczenie i obcinanie ich ilości niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Czy jednak rzeczywiście są takie złe?Co to w ogóle są kalorie?
Kaloria, a ściślej kilokaloria to po prostu jednostka energii. Bez niej nie byłoby możliwe wykonywanie przez nasz organizm jakichkolwiek czynności. Energia jest nam potrzebna zarówno do pracy, jak i podstawowych procesów życiowych: oddychania, jedzenia czy nawet bicia serca. Z fizycznego punktu widzenia, kaloria jest sumą energii potrzebną do ogrzania 1 g wody o 1 stopień Celsjusza. 1 kcal zawiera 4,184 kilodżuli (kJ). Dla ułatwienia rachunków energetycznych, wprowadzone zostały tzw. równoważniki Atwatera. Zakładają one następującą ilość energii pochodzącej ze spalania białek, tłuszczy, węglowodanów, a także alkoholu:
- 1 g białka – 4 kcal (17 kJ),
- 1 g węglowodanów – 4 kcal (17 kJ),
- 1 g tłuszczu – 9 kcal (38 kJ),
- 1 g alkoholu – 7 kcal (30 kJ).

Nie przesadzajmy z ilością
Produkty przez nas spożywane mają bardzo zróżnicowaną wartość energetyczną. W dużym stopniu zależy ona od ilości wody oraz tłuszczu, jaką w sobie zawierają. Im więcej tłuszczu zawiera nasz posiłek, tym automatycznie staje się coraz bardziej kaloryczny. Nasz organizm ma tendencję do gromadzenia kalorii „na zapas”, odkładając je w postaci tkanki tłuszczowej. Aby nie dostarczać mu nadmiernych ilości energii, warto dowiedzieć się, jakie produkty spożywcze zawierają najmniej kalorii, a jakie są kaloryczną bombą.
Spożywaną przez nasz żywność można w prosty sposób podzielić na grupy:
- produkty wysokokaloryczne (450 – 900 kcal/100 g) – oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce, orzechy i suszone owoce, słodycze,
- produkty o średniej kaloryczności (250 – 400 kcal/100 g) – płatki owsiane, makarony i kasze, tłuste sery i mięso,
- produkty o niskiej kaloryczności (30 – 250 kcal/100 g) – pieczywo, chude mięso i ryby, mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa.

Wybierajmy wartościowe źródła energii
Należy również pamiętać, że kalorie nie są sobie równe. Taka pochodząca z przetworzonych produktów jest znacznie mniej wartościowa niż kaloria dostarczana np. z warzyw czy owoców, które wnoszą również szereg niezbędnych witamin i minerałów. 
Aby mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości energii, należy właściwie skomponować dietę. Oferowane przez zespół Dieteringu posiłki są odpowiednio zbilansowane, a w razie wątpliwości mogą Państwo skonsultować się bezpłatnie z naszym dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednie dla Państwa zapotrzebowanie kaloryczne.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018