Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

O tym, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz o tym, że należy pić jej odpowiednią ilość wiedzą już prawie wszyscy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, ile płynów należy wypić w ciągu dnia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Ilość wody, którą powinniśmy wypić w ciągu dnia zależy od kilku czynników: 

  • płci – kobiety potrzebują mniej płynów niż mężczyźni,
  • masy ciała – przyjmuje się, że odpowiednia ilość płynów to 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała, 
  • ilości i rodzaju spożytych pokarmów, ponieważ im więcej pokarmów przyjmujemy, tym więcej będziemy musieli dostarczyć wody, aby odpowiednio nawodnić organizm. Zasada jest taka, że na 1 kalorię powinien przypadać 1 mililitr wody,
  • intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego – im większy wysiłek fizyczny podejmujemy, tym więcej płynów powinniśmy wypić,
  • stanu fizjologicznego, w jakim się znajdujemy – kobiety w ciąży, kobiety karmiące czy osoby z gorączką, wymiotami lub biegunką powinny wypijać więcej wody,
  • klimatu, w którym żyjemy - ekstremalne temperatury wymagają więcej wody – niezależnie czy są to temperatury ujemne czy upał.
Przeciętnie, dorosły mężczyzna potrzebuje 1,2 – 3 litry wody dziennie, natomiast zapotrzebowanie kobiety waha się między 1,2 a 2,2 litra wody dziennie. 

Zasada 8 x 8
Rekomendowana dla dorosłej osoby ilość płynów to mniej więcej 8 szklanek wody lub napojów zawierających wodę. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie, warto skorzystać z zasady 8 x 8. Jest łatwa do zapamiętania: 8 razy dziennie po 8 uncji, czyli około 8 typowych szklanek. 
Warto pamiętać również o tym, że organizm człowieka przyswaja wodę lepiej gdy pijemy ją w małych ilościach, ale często.  Wypijanie wody raz na jakiś czas w większej ilości nie nawodni odpowiednio naszego organizmu. 


Niebezpieczne odwodnienie organizmu
Utratę 1,5% normalnej objętości wody w organizmie definiuje się jako odwodnienie. Tymczasem uczucie rzeczywistego pragnienia pojawia się zwykle wraz z 1-2% utratą objętości wody. Oznacza to, że zanim poczujemy pragnienie, nasz organizm już jest w pewnym stopniu odwodniony. 
Taki stan zaburza równowagę w przebiegu wszystkich procesów fizjologicznych w organizmie i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Jak wskazują najnowsze badania, odwodnienie ma wpływ na kondycję każdego dorosłego organizmu, zwłaszcza w kontekście zaburzeń nastroju i sprawności funkcji poznawczych.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018