Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Syndrom „rozpoczęcia diety od poniedziałku” ma swojego starszego brata – silniejsze postanowienie noworoczne. Nowy rok to dla wielu osób świetna okazja do wprowadzenia zmian, także w diecie. Wizja rozpoczęcia z „czystym kontem” skłania niejednego z nas do zmiany nawyków żywieniowych. Co zrobić, aby nasze postanowienia zostały zrealizowane? Jak wzmocnić motywację?Plan jest zazwyczaj prosty: odżywiać się zdrowo i wdrożyć regularną aktywność fizyczną. Jak skutecznie zrealizować założone cele? Przedstawiamy kilka praktycznych rad:


Postaraj się nie zniechęcać i postaw na odpowiednią mobilizację. Zamiast myśleć w kategoriach „ćwiczeń”, „wyrzeczeń” i „diety” pomyśl o rozsądnym odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej.Celem Twojego postanowienia nie powinno być jego dokonanie, a trwałe utrzymanie. Dążenie do wyznaczonego celu oraz trzymanie się zasad postanowienia noworocznego polega na realizacji wszystkiego co wiąże się ze zdrowym trybem życia przynajmniej przez najbliższy rok. Pamiętaj, że tylko systematyczna i trwała zmiana nawyków żywieniowych pozwoli Ci osiągnąć zamierzone cele.


Często pomijanym, ale ważnym elementem zmiany nawyków żywieniowych jest rozmowa ze specjalistą w dziedzinie zdrowego żywienia. Współpraca i profesjonalne wsparcie dietetyka pomoże Ci wyeliminować dotychczasowe błędy w diecie, a przede wszystkim osiągnąć zamierzone efekty. 


Zamiast stale sprawdzać ile kilogramów Ci ubyło, spróbuj wyznaczyć na nowo swoje własne cele. Rezygnacja z niezdrowej przekąski, zjedzenie jednego kawałka pizzy zamiast dwóch czy redukcja poziomu złego cholesterolu to Twój sukces w drodze do wymarzonej sylwetki.
Pozytywne myślenie to jeden z najbardziej skutecznych metod osiągania założonych celów. Pozytywne słowa i działania przynoszą pozytywne skutki. Staraj się nie skupiać na swoich potknięciach; nikt z nas nie jest idealny i tego typu potknięcia będą się zdarzać, nieważne jak mocno byśmy się starali. Wyciągaj wnioski i nie rezygnuj ze swoich postanowień.
 
Cele, które możesz osiągnąć w krótkim czasie będą dla Ciebie najbardziej motywujące. Stały sukces zmotywuje Cię do dalszego działania, a to z kolei pomoże wytrwać Ci w postanowieniu. Pamiętaj, że spadek masy ciała możesz mierzyć nie tylko w kilogramach, ale także sprawdzając obwód ciała (np. w talii czy biodrach).

Najtrudniejszymi do pokonania przeszkodami są zazwyczaj „brak silnej woli” oraz „uczucie głodu”. W trudnych chwilach postaraj się uzyskać wsparcie ze strony otoczenia. Zwiększy ono twoją motywację, wzmocni siłę woli i zaangażowanie, a przez to ułatwi osiągnięcie wyznaczonych celów. Może to być wsparcie najbliższych - rodziny, przyjaciół, ale także lekarza, dietetyka, trenera.
Już na początku ustal konkretny plan działania – zastanów się wcześniej jakie posiłki i kiedy będziesz jadł, jakie napoje wybierzesz aby zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz ilu nadmiernych kilogramów chcesz się pozbyć. Wyznacz sobie ramy czasowe dla każdego zgubionego kilograma. 
A jeśli brak Ci czasu na bilansowanie zdrowej diety – wypróbuj nasz zdrowy i smaczny catering dietetyczny.

Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018