Jak uniknąć efektu jo - jo?

Spędzający wielu osobom sen z powiek efekt jo – jo to wahania masy ciała, naprzemienne chudnięcie i tycie. Najczęściej pojawia się w przypadku niewłaściwie dobranych diet redukcyjnych, które w drastyczny sposób ograniczają ilość przyjmowanych kalorii.

 

Zbyt restrykcyjna dieta 
Zanotowaliśmy kilka nadprogramowych kilogramów. Co robimy? Sięgamy po „dietę cud”, która najczęściej jest bardzo restrykcyjna. Przyjmowanie dziennie 1000 kalorii jest dla nas wykonalne jedynie przez krótki okres czasu. Na diecie cud szybko stajemy się ociężali, brak nam energii, a przy tym nieustannie czujemy głód i rozdrażnienie. Wracamy więc do starych nawyków żywieniowych, fundując naszemu organizmowi jeszcze większe ilości energii niż przed wspomnianą dietą cud. Nasze ciało, po przeżytym niedawno znacznym deficycie kalorii (których dostarczaliśmy mu zbyt mało nawet na podstawowe czynności życiowe), zaczyna gromadzić kalorie w postaci tkanki tłuszczowej ze zdwojoną siłą, w obawie przed kolejną głodówką.

Powrót do złych nawyków żywieniowych
Uzbrojeni w odpowiednią wiedzę, tym razem zdecydowaliśmy się na stosunkowo powolny spadek ilości przyjmowanych kalorii.  Po kilku miesiącach osiągnęliśmy wymarzoną wagę i odczuliśmy ogromną ulgę, że w końcu możemy pożegnać się z dietą. W tym momencie pojawia się kolejna czyhająca na nas pułapka. Jednym z największych błędów popełnianych przez osoby redukujące masę ciała jest odchudzanie tylko w wyznaczonym odcinku czasowym. Należy pamiętać, że jedynie trwała zmiana nawyków żywieniowych może dać nam upragnione efekty i uchronić nas przed efektem jo – jo.

Co robić, aby uniknąć efektu jo – jo?
Aby uniknąć wahań masy ciała, należy stosować się do zasad racjonalnej diety. Dla osób odchudzających się, zalecane są posiłki oparte na nieprzetworzonych produktach, świeżych warzywach i owocach, węglowodanach złożonych i dobrych źródłach pełnowartościowego białka. Trzeba pamiętać, że odpowiedni spadek masy ciała to taki, w którym tygodniowo tracimy od 0,5 – 1 kg. Nikt nie wymyślił jeszcze takiej diety, która w ekspresowy sposób pozwoliłaby nam pozbyć się kilogramów gromadzonych przez lata, a jej efekt utrzymywałby się przez długi czas. Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii oraz codzienna aktywność fizyczna dają naprawdę piorunujące efekty w dążeniu do idealnej figury.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018