Jak sobie radzić z przejedzeniem?

Spotkania w gronie najbliższych zachęcają do tego, aby spróbować wszystkich smakołyków ze świątecznego stołu. Wobec takiej ilości różnorakich – niekoniecznie lekkostrawnych dań – istnieje ryzyko przejedzenia. Jak radzić sobie z mniej przyjemnymi skutkami biesiadowania? Sprawdź skuteczne sposoby na przejedzenie.Obfita kolacja z pewnością odbiła się na zdrowiu niejednego biesiadnika. Kapusta, grzyby czy tłuste serniki nie służą naszemu przewodowi pokarmowemu. Wypróbuj jeden ze sprawdzonych sposobów na przejedzenie:

Gorąca herbata i ziołowe napary 
Szklanka ciepłej, przegotowanej wody lub gorzkiej herbaty to sprawdzony sposób na niestrawność. Dobrze sprawdzi się także napar z imbiru – starty korzeń imbiru wystarczy zalać wrzątkiem i chwilę zaparzyć. Dosyć intensywny napar warto rozcieńczyć herbatą lub sokiem cytrynowym. Sposób na zgagę
Przepełniony i mocno obciążony układ pokarmowy często reaguje zgagą. Nieprzyjemne uczucie pieczenia pomoże zniwelować kisiel przyrządzony na bazie siemienia lnianego. Pamiętaj także o tym, aby nie ściskać nadmiernie brzucha ciasnymi ubraniami, które mogą potęgować nieprzyjemne objawy.

Przejdź się na spokojny spacer
Nic tak dobrze nie pomoże zniwelować uczucia ciężkości jak spokojny spacer na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna pobudzi perystaltykę jelit, które szybciej poradzą sobie z trawieniem nadmiernych ilości jedzenia. 


Zrób sobie przerwę przed końcem roku
Między biesiadowaniem w rodzinnym gronie a końcoworoczną zabawą warto zrobić sobie dietetyczną przerwę. Przez kilka dni staraj się wyeliminować ciężkostrawne potrawy tak, aby nie obciążać dodatkowo przewodu pokarmowego. Wypij oczyszczający koktajl (np. z suszonych śliwek lub natki pietruszki); pamiętaj o pięciu niewielkich posiłkach dziennie oraz regularnej aktywności fizycznej.


Jeśli już przeholowałeś z jedzeniem – nie panikuj. Najgorszym wyjściem jest rozpamiętywanie minionego tygodnia i robienie sobie wyrzutów sumienia. Stres to dodatkowy czynnik, który utrudni powrót do prawidłowej masy ciała.
Realizacja strony internetowej SEI Weboski
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Copyright (c) Dietering`2018